Rouw, trouw en ramp spoed ,996-io NGT GEODES1A realiseerde, moet het ook voor een leek mogelijk zijn dit te herkennen. Maar dat bleek pas na de onthulling die Tommei mocht verrichten, een taak waarbij het ook voor hemzelf tot op het laatste moment een verrassing was hoe je iets onzichtbaars als een meetkundig netwerk op een theoretisch vlak onder de aarde zichtbaar kunt maken. Daarbij kwam nog de spraakverwarring hierover bij het ministerie van VROM waar het begrip nulpunt bij de één een positieve uitstraling, maar in andere sectoren een beslist negatieve klank heeft en eigenlijk een minpunt is. Tommei memoreerde de bijzondere betekenis die de toren heeft voor de vastgoedinformatie en het Kadaster, en de toe nemende belangrijkheid van de geo-informatie. Steeds meer informatie over objecten die een vaste plaats hebben ten opzichte van het aardoppervlak, komt voor steeds meer gebruikers langs steeds meer wegen beschikbaar. Vastgoed informatie is zeker in het digitale tijdperk niet denkbaar zonder een helder gedefinieerd en hanteerbaar referentie stelsel als dat van de Rijksdriehoeksmeting. Bij het vast leggen van de plaats op het aardoppervlak speelt het RD- stelsel een belangrijke rol met daarnaast een referentiestelsel voor de hoogte, het NAP. Het moment van onthulling was daar, en terwijl harpiste Saskia Rekké een stemmig harpspel ten gehore bracht, werd onder luid gesis de toren dusdanig onder de rook ge blazen dat het even leek alsof de ramp uit 1787, een kruit- explosie in de naastliggende kapel, zich herhaalde. Midden door die rookontwikkeling priemde een hedendaagse rode laserstraal vanuit de top van de toren omlaag, dwars door de vloer tot op het omschreven referentievlak daaronder. Pas nu kon Jaap Besemer het geschenk aan de gemeente overdragen, maar niet nadat hij burgemeester mevrouw A. H. Brouwer-Korf had gerustgesteld met betrekking tot vermeende concurrentie van naburige gemeenten, die zou den claimen het geografisch middelpunt van Nederland te zijn. Maar dat is heel wat anders dan het nulpunt van ons RD-referentiestelsel, dat is en blijft de Onze Lieve Vrouwe toren in Amersfoort, dat wil zeggen de positie van de stang onder de windvaan zoals die in 1895 was. Burgemeester Brouwer en staats secretaris Tommei: een blik omlaag. Bovenaanzicht van het kunstwerk. Burgemeester Brouwer, weinig onder de indruk van de mathematische uit leg en de geprezen geo-informatie- technieken, belichtte de situatie vanuit een geheel andere, maar zeker niet minder interessante invalshoek. Even bekroop mij het angstige gevoel, sprak ze, dat wij niet over dezelfde toren zouden spreken vandaag. U spreekt over een nulpunt of zelfs een absoluut nulpunt en over een minpunt, terwijl wij in Amersfoort de Onze Lieve Vrouwetoren juist zien als een hoogte punt, zo u wilt een absoluut hoogte punt. (Frits Brouwer van de MD knikte toen heel instemmend). De burgemeester was ook niet hele maal gerust toen zij in gedachten tot 1200 m onder het aardoppervlak werd meegevoerd om het exacte punt te bereiken van waaruit de cartograaf Nederland in een plat vlak projecteert. Ik weet niet wat die man van daaruit precies kan zien, maar toen ik zelf on langs de toren beklom en vanaf 100 m hoogte over de stad keek, zag ik een prachtige cirkelvormige oude binnen stad met veel groen, een feestdecor voor 115 000 Amersfoorters. Dat kerktorens een belangrijke rol spelen bij het scheppen van orde in de vastgoedwereld verbaasde haar niet. Ook had zij er begrip voor dat de toren als snijpunt mag fungeren van het lijnenspel van een onzichtbaar web over heel Nederland, al gebood de waarheid haar te vertellen dat de alles- 430

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 32