Registratie publiekrechtelijke beperkingen vergroot rechtszekerheid De staatssecretaris van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM) heeft besloten dat er een wetsvoorstel voor registratie van publiekrechtelijke beperkingen wordt opgesteld. De centrale registra tie van deze publiekrechtelijke beper kingen of PB's zal bij het Kadaster ge beuren. De staatssecretaris is tot dit besluit gekomen nadat over een pilot- project was gerapporteerd en na ge sprekken met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG), Kadas ter, notariaat, makelaardij, provincies en waterschappen. Lange weg De lange weg naar dit besluit begon in 1990 met een advies van de Raad voor Vastgoedinformatie (Ravi). Deze be val aan vijfenzestig publiekrechtelijke beperkingen volgens het signalerings systeem bij het Kadaster te laten regis treren. Dat systeem houdt in dat bij de betreffende percelen in de kadastrale registratie wordt aangegeven bij welke overheid het document, waaruit de be perking blijkt, aanwezig is. Het advies van de Ravi resulteerde in een pilot- project dat van oktober 1993 tot ja nuari 1995 met een zevental beperkin gen in Noord- en Zuid-Holland is uit gevoerd (fig. 1). Het rapport over dit project is in februari 1995 aan de staatssecretaris aangeboden. Sindsdien hebben de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) en Kadaster samen met VROM gesproken over hoe het nu verder moest. Onlangs is bet te volgen traject duidelijk geworden. Wetsvoorstel De staatssecretaris heeft een project groep ingesteld, die vóór 1 juli 1997 een wetsvoorstel moet ontwerpen dat de registratie regelt. Het voorzitter schap van de projectgroep wordt door VROM vervuld, terwijl zowel de VNG als het Kadaster twee leden leve ren. Enkele belangrijke uitgangspun ten voor het voorstel zijn: Z. Klaasse, senior beleids medewerker bij het Kadaster, concernstaf Vastgoed informatie Landinrichting te Apeldoorn. Fig. 1. De volgende beperkingen waren in de pilot opgenomen. er is één registratiesysteem de geautomatiseerde kadas trale registratie AKR waarin de aard van de opgelegde publiekrechtelijke beperking en de plaats waar het bron document zich bevindt, zijn aangetekend. Brondocu menten worden in beginsel niet aan het Kadaster gele verd. De beperking wordt gekoppeld aan de kadastrale aanduiding; instanties die publiekrechtelijke beperkingen opleggen, houden een openbaar register bij van brondocumenten betreffende opgelegde, gewijzigde en ingetrokken beper kingen; de registratie moet dicht bij de burger kunnen worden geraadpleegd, tegelijk met de openbare gemeentelijke registraties. De kadastrale balie bij gemeenten speelt daarom een belangrijke rol. Het wetsvoorstel moet voorts regelen hoe het signale ringsstelsel wordt opgezet en actueel gehouden. Het moet voorschriften geven voor de registratie van beschikkingen over publiekrechtelijke beperkingen bij gemeenten en voor de tervisielegging van stukken en dergelijke. Als de in stantie die de beperking oplegt geen gemeente is, kan zij brondocumenten bij het Kadaster neerleggen of in de openbare registers laten inschrijven. Voor de bewaring van brondocumenten brengt het Kadaster een tarief in rekening. Signalering Alle publiekrechtelijke beperkingen komen in principe in aanmerking voor signalering in de kadastrale registratie 433 NGT GEODESIA 1996-10 Publiekrechtelijke beperkingen Gebied Aantal percelen Splitsingsvergunningsvereiste Amsterdam (binnenstad) 11500 Beschermd stads- of dorpsgebied (Monumentenwet) Kadaster Amsterdam (gedeeltelijk) 8600 Publ. beperking van de provincie Aanwijzing tot monument Provincie Noord-Holland 950 Publ. beperkingen van de gemeente Raadsbesluit tot onteigening Amsterdam (binnenstad) 130 Aanwijzing tot monument Dordrecht, Gouda 1000 Bouwgrondbelasting, baatbelasting Alkmaar, Bleiswijk 1150 Publ. beperking van het waterschap Verbodsbepalingen waterkeringen Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier (ged.) 700

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 35