keurig mogelijk, als een soort affiene transformatie, aan elkaar aangesloten. Tegenwoordig kan er hoger en nauw keuriger worden gevlogen en hoeft er dus minder te worden gemonteerd. Het project Almere is misschien het laatste dat op deze wijze wordt afgewerkt. Stap voor stap wordt zo het handmatig vakmanschap vervangen door de computer. Enkele jaren geleden verdween een goed vak man die de reprocamera bediende en het in zijn vingers had daarmee goed onthoekte en overal scherpe repro-negatie ven te vervaardigen. Hij is inmiddels overleden en heeft de kunst niet overgedragen. Zijn opvolgers kregen dezelfde volmaaktheid niet altijd voor elkaar, soms bleef er in de hoeken wel enige onscherpte bestaan. Een interessant voorbeeld van handmatige oplossingen was het probleem van de reflectie in het water. Door de ver schillende vliegrichtingen was op de ene foto het water zwart en de naastliggende, waarin de zon reflecteerde, fel wit. Door een egaal wateroppervlak te creëren en dit erin te monteren werd het beeld egaler en rustiger. Nadeel was wel dat eventuele bootjes ook waren verdwenen. Daar stond tegenover dat een grappige monteerder weieens een af beelding van een kolossaal groot cruisevaartuig als de Queen Elisabeth ergens in een heel klein sluizencomplexje monteerde. Maar dat was niet in Almere. Het laatste stukje. De oorsprong van de montage-opdracht was zuiver ge schiedschrijving van de groei, volgens Van der Zijpp. Gekozen werd voor een opnameschaal 1:10 000. Eén keer is daarvan een vergroting naar schaal 1 500 gemaakt en die was goed leesbaar. Alle foto's zijn nu opgeborgen in het Rijksarchief en daar kunt je na jaren nog zien in welk jaar een stuk land is opgespoten of gebouwd. De montages wer den veel gebruikt bij de uitvoering van het werk omdat ze veel beter bij de tijd waren dan kaarten en ook veel meer in formatie gaven. Een bijkomend gevolg van deze opdracht was dat er ook nog eens een extra opdracht voor een foto- vlucht van de Oostvaardersplassen voor het waterpassen van de ontoegankelijke rietgebieden uit voortkwam; weer later volgde een opdracht van de gemeente Lelystad en dit jaar weer een fotovlucht op schaal 1 5500 van de gemeen te Almere voor controle op illegale bouw. In de montage-afdeling werden de verrichtingen van Herr Nowack met belangstelling gevolgd. Met natmaken, plakken, weer lostrek ken, retoucheren van te zware foto stukken vielen de laatste puzzelstukjes op hun plaats. Toen oók het laatste stukje op zijn plaats zat, mocht Herr Nowack met een symbolische hand druk deze laatste montage en daarmee zijn eigen laatste handarbeid overdra gen aan Van der Zijpp. Veranderingen bij Hansa Luftbild Op de montage-afdeling lagen vol doende interessante afbeeldingen van fotovluchten om het gezelschap de in druk te geven waaruit het leven bij Hansa Luftbild na Almere zal bestaan, onder andere kaarten van de Duitse kustkilometrering (en dat alleen is al een kolossaal eind). Ook in de andere afdelingen van het bedrijf was een groot aantal varianten aan werkzaam heden te zien, zoals de vluchtvoorbe- reiding die nu nog slechts bestaat uit het intypen van basisgegevens, waarna een diskette wordt aangeleverd met al le gegevens voor de piloot. Op de kar- teerafdeling zag men de foto-uitwer king op moderne analytische plotters of Image-stations, soms met ingespie- gelde oude bestanden. Op de automatiseringsafdeling werd gewerkt aan software-ontwikkeling voor een leidingenkadaster. Ook wer den de bezoekers ingelicht over fo tovluchten met kinematische GPS (DGPS), die in combinatie met het aerotriangulatie-stralenbundelpro- gramma een aanzienlijke reductie geeft in het aantal terrestrisch te bepa len paspunten. Volgens Mark is nu ook een systeem in ontwikkeling om geheel zonder paspuntbepaling te kunnen vereffenen. Hiertoe worden tijdens de opname alle bewegingen van de camera met een grote nauw keurigheid geregistreerd en meegege ven in de vereffening. Op de foto-in- terpretatie-afdeling gaven stapels in- fraroodfoto's fraaie en minder fraaie overzichten over de gezondheidstoe stand van meer en minder natuurlijk groen. Dat het bedrijf in de afgelopen twintig jaar ook flink is gegroeid, viel af te lei den uit een uitgebreide en comforta bele nieuwbouw aan de achterzijde. 438

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 40