A Op dinsdag 12 november 1996 zal om 20.00 uur een bijeenkomst worden ge houden van het rayon Noord (Gro ningen, Friesland, Drenthe) met als onderwerp ,,De 5e Nauwkeurigheids waterpassing". Sprekers zijn ing. W. A. van Beusekom, ir. R. E. Molendijk en dr. ir. E. J. de Min. De 5e Nauwkeurigheidswaterpassing is een project waarbij de metingen in zeer korte tijd (2,5 jaar) moeten plaatsvinden. Het project is onderver deeld in drie deelprojecten: primaire waterpassing (hydrostatisch en optisch); coördinator ing. W. A. van Beusekom. De waterpassing be staat uit 4000 terreinkilometer primaire optische waterpassing en 1000 kilometer hydrostatische metingen; primaire GPS-hoogtemeting; coördi nator ir. R. Molendijk. Bij deze me tingen zullen ongeveer 180 GPS- hoogtemetingen worden uitgevoerd; de ruggegraat wordt gevormd door de GPS-stations van het AGRS.NL; primaire zwaartekrachtmeting (abso luut en relatief); coördinator dr. ir. E. J. de Min. Bij de zwaartekracht metingen zullen onder andere de zwaartekrachtverschillen tussen zo'n dertig ondergrondse merken wor den gemeten. Tevens zullen absolu te metingen worden uitgevoerd. De sprekers zullen op deze avond uit de doeken doen wat het doel van het project is en welk resultaat ze uiteinde lijk willen bereiken. De projectleiders zullen verder elk hun eigen specifieke deelgebied belichten. Tevens zullen zij vertellen hoe de diverse koppelingen van de meettechnieken tot stand wor den gebracht. De bijeenkomst vindt plaats in het Rijksgebouwencomplex „Mande- maat", Mandemaat 3 te Assen, per auto te bereiken vanaf A 28 (Rijksweg Hoogeveen-Groningen), afslag Assen- Zuid, afslagnummer 32, borden „Rijksgebouwencomplex" volgen. Per openbaar vervoer vanaf station Assen buslijnen 22 en 23. Inlichtingen: B. J. H. Arke, telefoon (0592) 32 98 52. Op dinsdag 12 november 1996 orga niseert de rayoncommissie Utrecht een bijeenkomst over Nieuwe geode tische inwinningstechnieken". Voor de geodesie betekenden de uitvinding van de triangulatie en de invoering van de theodoliet reuzenstappen in de ont wikkeling van het vakgebied. Even zo grote stappen werden gemaakt door de invoering van de luchtfotogramme- trie, de laserafstandmeter en de com puter. De jongste stap is mogelijk ge maakt door het Global Positioning System. Door de alles overschaduwen de invloed van dit systeem wordt ech ter gemakkelijk vergeten dat er ook T.m. 27 oktober 1996 Tentoonstelling „Kust in Kaart" in De Koog (Texel). Zie bericht op p. 391 van het septembernummer. 24 oktober 1996 Rayonbijeenkomst Zuidwest- Nederland te Vlissingen komt te vervallen wegens te weinig belang stelling. 12 november 1996 Rayonbijeenkomst Noord te Assen. Onderwerp: „De 5e Nauw keurigheidswaterpassing". Zie bericht op deze pagina. 12 november 1996 Rayonbijeenkomst te Utrecht. Onderwerp: „Nieuwe inwinnings technieken". Zie bericht op deze pagina. 20 november 1996 NVG-najaarsexcursie naar Optitheek gemeente Rotterdam. NVG-leden krijgen bericht. Inlichtingen: ir. M. Jellema, tel. (020) 590 24 87. veel andere ingrijpende nieuwe tech nieken zijn en worden ontwikkeld. Van deze andere geodetische inwin ningstechnieken komen er op 12 no vember drie aan de orde. ing. W. Eimers (Fugro-Inpark bv) zal ingaan op Truckmap, een in de Ver enigde Staten ontwikkelde auto, voorzien van velerlei landmeetkun dige meetinstrumenten waarmee op snelle wijze topografische opnamen kunnen worden uitgevoerd; N. J. M. van Eekelen (Kadaster) zal de mogelijkheden van de Fr ank methode nader toelichten, waarbij hij zich zal baseren op een onder zoek dat bij het Kadaster is uitge voerd. De Frank-methode, door In tergraph gerealiseerd als Cyclome- dia, maakt gebruik van terrestrische fotogrammetrie met behulp van een fisheye-lens; W. Kamphorst (Kadaster) zal een verhandeling houden, eveneens ge- 21 november 1996 Studiemiddag Stichting Geodesia in Hoog Brabant te Utrecht. Onderwerp: „De nieuwe HTW: hanteerbare kwaliteitszorg?!". Zie bericht op p. 440 van dit nummer. 26 november 1996 Jaarvergadering WL. 27 november 1996 Ravi-congresdag „Het belang van Geografische Informatie in Marke ting en Logistiek" in de Jaarbeurs te Utrecht. Inlichtingen: Pauline Oosterman, tel. (040) 297 48 70. 12 december 1996 Bijeenkomst Geodesie-ambassa- deurs in de Hogeschool van Utrecht in de namiddag. Ook nieuwe ambassadeurs kunnen zich nog aanmelden. Inlichtingen: Van Beerendonk Publiciteit, tel. (0499) 39 11 85, fax (0499) 39 11 75. 13 december 1996 Studiedag NVK Werkgroep Onderwijs Onderzoek te Utrecht. Onderwerp: „De inter actieve kaart". Inlichtingen: R. van der Schans, tel. (0318) 41 30 70. 441 NGT GEODESIA 1996-10 STICHTING GEODESIA Stichting Geodesia Rayonbijeenkomst Noord Rayonbijeenkomst Utrecht AGENDA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 43