Gavin Adlington van ILIS, Arnhem, ging in op een project dat zich richt op de institutionele ontwikkeling, het on derwijs en de training op het gebied van landhervorming en kadastrale sys temen in Kyrgyzstan. Andrzej Sambura van de Sydney Cor porate Consulting Pty Ltd bracht ver slag uit van een onderzoek ten behoeve van de Poolse stad Bytom. In dit on derzoek gaat het om de specificatie en ontwikkeling van vastgoedinlormatie- systemen ter ondersteuning van het ef ficiënte beheer van de technische in frastructuur (nutsvoorzieningen, we gen, straatmeubilair, enz.). Een project ter verbetering van het landelijk kadaster in Polen werd ter sprake gebracht door Sven Wilk van Kampsax Geoplan in Denemarken. In het kader van dit project wordt in sa menwerking met Grontmij Geogroep het gebruik van luchtfotografie en -fo- togrammetrie voor de modernisering van het kadastrale kaartmateriaal in landelijk gebied onderzocht. Het ge moderniseerde kaartmateriaal zal als basis moeten dienen voor taxatie, ruil verkaveling en de ontwikkeling van de onroerend-goedmarkt. Henri Dekker (I LIS, Arnhem) be sprak de ervaringen met een project dat als doel heeft de ruilverkaveling in Polen te verbeteren. Het project be perkt zich niet tot ruilverkaveling, maar richt zich in feite op het totale proces van landinrichting. Donderdag 20 juni was geheel gewijd aan EUROLIS-sessies en wel op het terrein van onderwijs, onderzoek en ontwikkeling. Na de EUROLIS-jaar- vergadering werd de dag besloten met een bezoek aan de Faculteit der Geo desie en Kartografie van de Techni sche Universiteit Warschau. Op vrij dag 21 juni stond een excursie naar Kraków op het programma. Het semi nar werd op 22 juni afgesloten met een bezoek aan Warschau en omge ving. Belangstellenden kunnen de procee dings zolang de voorraad strekt - op vragen bij het EUROLIS-secretariaat, telefoon (015) 278 45 48. Elfriede M. Fendel Nieuwe Nikon DTM-400 serie total stations POL geotechniek bv is fytrots de komst van de nieuwe Nikon DTM-400 serie total stations aan te kondigen. De serie bestaat uit vier verschillende ty pen, waarbij de uitvoeringen variëren in de hoek- en afstandsnauwkeurig heid van 0,5 tot 1,3 mgon, respec tievelijk 2 2 ppm x afstand tot 3 3 ppm x afstand. De DTM-400 is eenvoudig te bedie nen. Het grote, gemakkelijk uitlees- bare dot-matrix LCD scherm (16x4 karakters) toont gelijktijdig drie data- regels, batterij- en signaalsterkte indi catie, programmastand en scherm- nummer. De DTM-400 is uitgerust met een eenvoudig aanpasbaar intern geheugen en is aan te sluiten op ex terne apparatuur. Het aantal van 500 punten aan intern geheugen kan een voudig worden aangepast naar 1000 of 2000 punten (ruwe meetgegevens of coördinaten). Ingebouwde berekeningprogramma's bieden een breed scala aan functionali teit, zoals standplaatsbepaling, inme ten van coördinaten, uitzetten, refe- rentiehoogtemeting en Tekenfuncties. Door de robuuste, waterdichte con structie kunnen de DTM-400 instru menten in alle omstandigheden wor den gebruikt. De DTM-400 serie biedt een dubbel- assige compensator die automatisch de verticale en horizontale hoek compen seert; dit geeft een goede nauwkeurig heid, ook indien het instrument niet geheel is ingespeeld. Inlichtingen: POL geotechniek bv, telefoon (026) 479 01 11, fax (026) 479 01 12. Leica PLA25: de nieuwe riool/iijn-laser Leica introduceert de retca nieuwe riool/lijn-laser PLA25 met een instel- bereik van +10% tot —30%. Het af schot is tot een 0,001% instelbaar en op een groot display af te lezen. De lichtbron is een laserdiode, waarvoor Leica een speciaal optiek heeft ontwik keld, waardoor de oorspronkelijke el lipsvormige lichtbundel tot een zeer heldere ronde lichtspot wordt omge vormd. Zelfs bij zonlicht blijft de lichtspot zichtbaar. Met de ingebouwde accu kan men zonder probleem een dagproductie verrichten, waarbij men via de af standsbediening de laser tussentijds kan uitschakelen om energie te bespa ren. Men kan vanaf het ingraven van de eerste buis doorgaan zonder con trolemetingen te verrichten. Leica TC800 Het nieuwe Leica TC800 total sta tion, met een nauwkeurigheid van 1 mgon en een meetbereik voor afstan den tot 2500 meter, is speciaal ont wikkeld als een ongecompliceerd, een voudig te bedienen en betrouwbaar in strument voor bouw- en technische metingen. Het reeds in de praktijk bewezen bedieningsconcept van de TC600 is ook in dit instrument toege past. De zeven bedieningstoetsen heb ben elk niet meer dan twee functies. 446 1996-10 NGT GEODESIA TECHNIEK

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 48