voor grondslagmetingen moet gebruik worden gemaakt van een aansluitingsvereffening, waarbij de transforma- tieparameters niet bekend worden verondersteld; voor de precieze bepaling van de NAP-hoogte geldt een afwijkende procedure; bij een detailmeting voor de bijhouding kunnen de basis lijnen worden getransformeerd met gepubliceerde (lan delijke of regionale) transformatieparameters. De nabij heidsrelaties worden vervolgens gewaarborgd door een tweedimensionale aansluitingsvereffening, waarbij de punten van de digitale kaart bekend worden veronder steld. Ontwikkelingen De GPS meet- en verwerkingstechnieken zijn nog steeds in ontwikkeling. Voor landmeetkundige toepassingen wordt steeds meer gebruik gemaakt van actieve referentiestations. Daarnaast kan bij de verwerking van GPS-metingen ge bruik worden gemaakt van een netwerkoplossing in plaats van de inmiddels al klassieke basislijnen. Ook aan een combinatie van actieve stations en een netwerkoplossing wordt momenteel gewerkt in het kader van het Actief GPS Referentie Systeem (AGRS). De verbetering van de GPS-technieken is er vooral op ge richt de gebruiker in het veld niet slechts te laten meten, maar ook de berekeningen voor een groot deel te laten uit voeren. Als men in het veld de basislijn kan berekenen (of kan vaststellen dat dit met een bepaalde waarnemingstijd zou kunnen), kan immers op een volgend opstelpunt worden opgesteld. Hierdoor kan de meetduur per opstel- punt aanzienlijk worden bekort en kan in sommige ge vallen zelfs (bijna) real time worden gemeten. Door ge bruik te maken van referentiestations hoeft de landmeter alleen de punten te bezoeken waar hij ook daadwerkelijk moet meten. Voor veel toepassingen betekent dit dat met een éénmansploeg kan worden volstaan. Bij de berekening van basislijnen in het veld hoort ook uitzetten tot de moge lijkheden van GPS. Als men in het veld de basislijn wil berekenen, zijn naast de metingen van de eigen ontvanger ook die van de referentie-ontvanger nodig. Voor het over zenden van deze metingen zijn betrouwbare en snelle data- verbindingen nodig. De kwaliteit, het bereik en de capaci teit van de dataverbindingen zijn momenteel vaak nog ontoereikend, maar de technische ontwikkelingen op dit gebied gaan snel. Daarnaast vereist de real time berekening van de basislijnen zeer snelle algoritmen. Snelle berekening van basislijnen Er is de afgelopen jaren een grote vooruitgang geboekt in de snelheid van de berekening van basislijnen. Deze is voornamelijk afhankelijk van de oplossing van de zoge naamde fase-meerduidigheden (die gerelateerd zijn aan het gehele aantal golflengten tussen ontvanger en satelliet). Meerduidigheden worden in het Engels ambiguities ge noemd. Een voorbeeld van een algoritme voor de snelle be rekening van de meerduidigheden is de aan de TU Delft ontwikkelde Lambda-methode [9]. Voor basislijnen met een lengte tot 10a 15 km is vaak een meetduur van enkele seconden vol doende. Dergelijke algoritmen zijn zeer geschikt voor berekeningen in het veld. De ontvanger geeft een signaal als de basislijn berekend is en de land meter kan vervolgens naar een volgend opstelpunt. Dit maakt een efficiënte detailmeting met GPS mogelijk. Fig. 4. Hoogteverschillen ten opzichte van de geoïde (NAP) en de ellipsoïde GPS). Een recente ontwikkeling in de GPS- landmeetkunde is het gebruik van zogenaamde actieve referentiestations. Hierbij verricht een vast opgestelde ontvanger continu metingen. Er zijn stations die hun metingen real time naar de gebruikers overzenden, sta tions waarvan de metingen worden bewaard voor later gebruik en stations die beide mogelijkheden bieden. Als de metingen worden opgeslagen, vraagt de gebruiker na de metingen de meetgegevens van het referentiestation op. De keuze van het soort station is afhankelijk van het soort meting en de mogelijkheden om een dataverbinding te realiseren. Het referentiestation kan voor de duur van een project door de gebruiker zelf worden opgezet. Het is ook mogelijk door derden een station te laten beheren. Het voordeel van actieve referentie stations is dat de gebruiker niet zelf op het referentiepunt hoeft te meten. Al leen de te meten punten worden met een mobiele ontvanger (meestal rover genoemd) bezocht. Het is zelfs zo dat als de metingen of de real time data- verbinding met het referentiestation niet worden onderbroken, continu kan worden gemeten. Deze techniek wordt wel real time kinematic ge noemd. Onderbreking van het satel lietsignaal loss of lockof de dataver binding betekent dat de basislijnbere kening opnieuw moet worden gestart met de berekening van de fase-meer- 406 1996-10 NGT GEODESIA terrein geoi'de (NAP) ellipsoïde Actieve referentiestations

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 8