duidigheden. Hierbij komen de eerder genoemde snelle algoritmen goed van pas. Het bereik van de real time dataver- bindingen is beperkt door de vereiste hoge transmissiesnelheid en de toege stane zendvermogens. In de praktijk is een afstand tot de referentie-ontvanger van 5 tot 10 km haalbaar [8], Bij de verwerking van de metingen achteraf (waarbij de metingen van het referen tiestation niet worden overgezonden) kan de afstand tot de referentie-ont vanger groter zijn. In dat geval is de af stand tot de referentie-ontvanger be perkt tot 10 a 15 km. Voor dergelijke afstanden kunnen nog basislijnen wor den berekend met korte meettijden van één tot enkele minuten. De vuistregels voor de kwaliteitscon trole in de HTW gelden ook voor het gebruik van referentiestations. Het ge bruik van een enkel referentiestation garandeert nog geen goede aansluiting bij een grondslag of het waarborgen van de nabijheidsrelaties bij de detail meting. Dit wordt vaak over het hoofd gezien. Bij meetopzetten met één re ferentiestation moet daarom extra zorg worden besteed aan het waarbor gen van de betrouwbaarheid. Bij het uitvallen van het referentiestation gaan alle metingen verloren. Voor grondslagmetingen moet een tweede maal onafhankelijk worden opgesteld Fig. 5. Plaatsbepaling met een AGRS. op het grondslagpunt. De aansluiting is pas gecontroleerd als wordt aangesloten aan meerdere aansluitingspunten (ook als gebruik wordt gemaakt van gepubliceerde transfor matieparameters). Bij de detailmeting is het waarborgen van de betrouwbaarheid in veel gevallen van minder be lang. Er moet wel voor worden gezorgd dat de nabijheids relaties worden gehandhaafd door bij de detailmeting pun ten van de bestaande kaart aan te meten. Tussen twee opstelpunten wordt doorgaans een basislijn berekend. Als met meer dan twee ontvangers (inclusief eventuele referentiestations) gelijktijdig wordt gemeten, kunnen in beginsel de metingen van alle opstelpunten tege lijk worden verwerkt. Er is dan sprake van een netwerkop lossing. Hierbij worden geen basislijnen berekend, maar coördinaatverschillen tussen alle betrokken punten. Bij een netwerkoplossing zijn korte meettijden te realiseren door de metingen van alle ontvangers die op eenzelfde tijdstip hebben gemeten, in één keer te verwerken. Hierdoor kunnen ook voor afstanden groter dan 15 km de fase-meer duidigheden worden berekend. Door gebruik te maken van alle metingen op één tijdstip, resulteren de netwerkop lossingen in een betere betrouwbaarheid dan de basislijn oplossingen. De modellering en de berekeningen zijn echter ingewikkeld en vereisen speciale programmatuur. Deze wordt op het moment ontwikkeld aan de TU Delft. Naast de lokale actieve referentiestations wordt momenteel ook een actief GPS- referen tie«e/zm"£ opgezet. Dit is het zogenaamde AGRS (Actief GPS Referentie Systeem) [3]. Het AGRS is een netwerk van vijf referentiestations ver spreid door Nederland. Vooralsnog wordt het AGRS inge zet voor het onderhoud van de nationale referentiestelsels (RD en NAP) en grote projecten zoals de 5e Nauwkeurig heidswaterpassing. In beginsel kan het AGRS echter ook worden ingezet voor landmeetkundige toepassingen. In fig. 5 is de situatie geschetst voor een meting met het AGRS (of een ander willekeurig netwerk van referentie stations). De gebruiker verricht met zijn eigen ontvanger metingen en krijgt real time of achteraf de beschikking over de metingen van de referentiestations. Met al deze gegevens kan een positie van de gebruiker worden berekend. Het gebruik van een AGRS verschilt op een aantal punten van de oplossing met basislijnen en een enkel referentiestation. Ten eerste wordt gebruik gemaakt van een netwerk van referentiestations. Door de geringe dichtheid van de AGRS-stations is de afstand van de mobiele gebruiker tot deze stations vrij groot, waardoor afzonderlijke basislijnen moeilijker kunnen worden bepaald. Voor de berekening moet een netwerkoplossing worden gebruikt. Een tweede verschil is dat er mogelijkerwijs discrepanties optreden met RD-punten in de buurt van het opstelpunt. Dit komt om dat weliswaar wordt aangesloten aan meerdere bekende punten, maar niet aan de RD-punten in de buurt van de mobiele ontvanger (fig. 5). Naar verwachting zullen de afwijkingen met de lokale RD-coördinaten zelden groter zijn dan 15 cm. NGT GEODESIA 1996-10 punten AGRS A RD - punten Netwerkoplossingen AGRS 407

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 9