Realisatie prototype AGRS.NL Het te realiseren prototype AGRS.NL kent drie bouw stenen, namelijk de referentiestations, het rekencentrum en de communicatie tussen rekencentrum en referentiesta tions en tussen rekencentrum en gebruikers. Elk van deze bouwstenen zal kort worden toegelicht. Tevens wordt de huidige status beschreven. Voor de realisatie van de referentiestations zijn vijf ele menten van belang: keuze van ontvangers; keuze van locaties; antenne-opstelling; inrichting; software voor referentiestations. Vanwege de hoge eisen aan het systeem heeft de AGRS.NL-projectgroep zich bij de selectie van de ont vangers beperkt tot geodetische ontvangers. Om een maxi male objectiviteit te kunnen waarborgen, zijn door de pro jectgroep eisen geformuleerd waaraan de GPS-ontvangers moeten voldoen en de criteria waarop deze worden beoor deeld. Deze eisen en criteria zijn verzameld in een offerte- aanvraag die naar zes aanbieders van GPS-ontvangers is verzonden. Eisen werden gesteld aan het aantal ontvangst kanalen (12), de te ontvangen gegevenstypen (alle moge lijke code- en fasemetingen op LI en L2), de sampling rate 1 Hzbesturing op afstand (aanwezig) en het gebruik van een Dome Margolin antenne (mogelijk). De geformu leerde criteria hadden betrekking op de prijs en robuust heid van de ontvanger, de kwaliteit van de leverancier en de kwaliteit van de metingen. Tevens werd in de aanvraag aan gegeven dat deze criteria werden beoordeeld aan de hand van documentatie van de leverancier, informatie uit andere bronnen en resultaten van testmetingen. Alle zes aanbie ders reageerden schriftelijk op de offerte-aanvraag. Op grond van deze reacties werden twee aanbieders afgewezen, omdat ze op dat moment (nog) niet konden voldoen aan de eisen. De overige ontvangers die wel voldeden aan de eisen werden op 4, 5 en 6 oktober 1995 getest op het satelliet station Kootwijk. Er werden vier tests uitgevoerd: „zero-baseline" test; korte baselijn test; nachtmeting; storingstest. De verschillen tussen de ontvangers bleken slechts margi naal. Alle geteste ontvangers bleken toepasbaar. Gelet op de in de offerte-aanvraag geformuleerde criteria en hun volg orde is uiteindelijk gekozen voor de TurboRogue SNR-12 RM ontvanger. De keuze van de ontvangers is in meer detail beschreven in [4]. De keuze van de locaties heeft enige hoofdbrekens gekost. Op basis van een (papieren) voorstudie kwam een aantal voorkeurslocaties naar voren. Deze studie werd gevolgd door een terreinverkenning. Bij het zoeken naar locaties werden naast de wens geheel Nederland optimaal te be dekken, criteria gehanteerd op de volgende gebieden: storingen; stabiliteit; continuïteit; veiligheid; infrastructuur. Fig. 1. Dubbele inspectie van een antenne niets wordt aan bet toeval overgelaten Op alle locaties moesten concessies worden gedaan, geen enkele locatie scoort op alle terreinen 100%. Delft zorgt voor aansluiting aan lokale en regionale referentiesystemen en dient tevens als proef- en ontwikkelstation. Kootwijk (Satellietobservatorium) en Westerbork (VLBI-station) zorgen voor aansluiting aan andere globale meettechnieken en aan regionale en globale referentiesystemen. Om het AGRS.NL een rol te laten spelen bij monitoring van de zeespiegelrijzing/ bodemdaling, is een locatie nodig bij een getijdestation. Zo'n locatie werd gevonden op Terschelling. De getijde meter ter plaatse heeft een zeer lange historie, wat belangrijk is om trends te kunnen herkennen. Het vijfde station moest het gat in het zuiden opvullen, dat overbleef na de keuze van boven genoemde locaties. Een geschikte plek werd na veel omzwervingen gevonden bij het peilmeetstation Eijsden. In Delft kan worden volstaan met een ongeveer twee meter hoge mast op het dak van het Geodesie-gebouw om de antenne vrij op te stellen (fig. 1). In Kootwijk kan de reeds voor IGS-doel- einden gebruikte mast worden ge bruikt. In de overige drie stations is gekozen voor een stalen vakwerkmast. Deze naar boven taps uitlopende vak- werkmasten zijn niet getuid, maar 518 1996-12 NGT GEODESIA Referentiestations

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 12