Geodelta BEDRIJFSREPORTAGE De fotogrammeter verdwijnt, lang leve de fotogrammetrie photogrammetry, image processing, profile fotogrammetrie, beeldverwerking, reportage Er zijn weinig vakgebieden waar de ontwikkelingen de laatste decennia zo snel zijn verlopen als de fotogramme trie, het vakgebied waar aanvankelijk met behulp van indrukwekkende analoge stereoscopische uitwerkings instrumenten kaarten werden vervaardigd uit lucht foto's. Dat ging niet zomaar, daarvoor moest je worden opgeleid in de techniek van het oriënteren van stereo- beelden, het meten van de benodigde punten daarin, het aan elkaar rekenen van stereobeelden en het vervolgens interpreteren van de gegevens in de stereobeelden om hiermee een topografische kaart te maken. Inmiddels zijn bij de meeste bedrijven de klassieke stereo-uitwerkingsinstru- menten vervangen door analytische in strumenten en zijn in ons land de eer ste digitale fotogrammetrische werk stations operationeel. Maar nog steeds Theo Scheele, redacteur. Onder toeziend oog van de toren van de Oude Kerk. is het een vorm van klassieke fotogrammetrie, namelijk het meten en interpreteren van stereobeelden. Deze methode heeft echter zijn langste tijd gehad volgens ir. Robert Kroon, directeur van ingenieursbureau Geodelta te Delft. Binnen afzienbare tijd zal het meten in fotomateriaal op een dusdanige wijze kunnen plaatsvinden, dat iedereen daarmee overweg kan. De meettoepassing zal dan niet meer worden herkend als een aparte vakdiscipline, waarop de fotogrammeter min of meer het alleenrecht had. Er zijn theorieën ontwikkeld om 3D-gegevens uit allerlei soorten beelden te verkrijgen. Het hoeven dus niet perse luchtfoto's te zijn. De indrukwekkende uitwerkingsinstrumenten wor den straks vervangen door gewone computers en program matuur waarmee bijna iedereen overweg kan. Geodelta staat middenin deze revolutie in de fotogrammetrie. Scheepswrakken en vrouwenborsten In een speciale tak van de fotogrammetrie, bekend onder de naam close-range fotogrammetrie, worden uit 2D-foto- coördinaten 3D-objectcoördinaten berekend van alles wat los en vast zit aan ons aardoppervlak. Gebouwen, machi nes, schepen, voertuigen, pijpleidingen en ook het mense lijk lichaam of delen ervan kunnen worden opgemeten. Het is een 3D-contactloos meetsysteem, vertelt Kroon. We komen ter plaatse met een eenvoudige analoge of digitale camera en een schaallatje, en zijn na korte tijd alweer weg. Het is nauwelijks als geodesie te herkennen, behoudens het schaallatje dan. De standplaatsen van de camera's hoeven we niet te weten. De opnamen worden digitaal verwerkt en dit levert de 3D-informatie die onze opdrachtgever wil weten. Omdat we in al die jaren alle software zelf hebben geschreven en consequent de Delftse puntsbepalings- methode hebben geïmplementeerd, zijn we zeer flexibel in het uitvoeren van opdrachten. Het meten van punten in de digitale opnamen gebeurt automatisch met behulp van op het object geplakte barcode stickers. Het is evenwel niet altijd mogelijk om deze stickers op het object te bevestigen en daarom heeft Geo delta een systeem ontwikkeld dat, precies op het moment 531 NGT GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 25