van de opname, een ruitenpatroon op het object projec teert. Men is erin geslaagd om het meetproces op dat rui- tennet geheel geautomatiseerd te laten verlopen. In enkele seconden is dan een autowrak, een scheepsboeg of een vrouwenborst volledig geautomatiseerd gemeten, zodat oppervlakten en volumes snel kunnen worden uitgerekend. Volgens de planning zou die middag een aardige dame ten tonele verschijnen, waarop een voorbeeld van een derge lijke meting zou moeten plaatsvinden. Helaas voor de Geodesia-lezer ging dat niet door, maar de toelichting dat dit soort metingen volkomen contactloos gebeurt in een tijdsbestek van enkele seconden, maakt het gemis wat dra gelijker. Uw redacteur kon nu een demonstratie bijwonen van het automatische opmeten van een buste en enkele kunstbenen. Eén ding wordt wel duidelijk, bij Geodelta is geodesie heel veel meer dan landmeten. Grensverleggend Geodelta „Het wordt tijd om de theorie van prof. Baarda te vercom- mercialiseren", riepen enkele Delftse ingenieurs ongeveer tien jaar geleden. Zij legden daarmee de basis voor een in ternationaal gereputeerd ingenieursbureau met een unieke en gevarieerde opdrachtenportefeuille. Het begon in 1984 allemaal zeer kleinschalig, zegt Kroon. De Technische Uni versiteit Delft hielp tien startende ondernemingen bij het opzetten van een bedrijf. Deze hulp bestond uit het be schikbaar stellen van huisvestings- en computerfaciliteiten tegen aantrekkelijke huurtarieven. Van deze tien bedrijven bestaan er nog twee, waarvan Geodelta er één is. De ge meente Delft gaf een starterssubsidie van 6000,—. Een gelijk bedrag werd in 1984 door Kroon en Lemmens, de twee oprichters, opgehoest. Het driemanschap Kroon, Dahlmans en wijlen Kok begon in 1985 aan de ontwikke ling van een landmeetkundig rekensysteem voor gebruik op een pc. Het werd op de markt gebracht onder de naam Geoscan. Op het NGL-congres in 1985 werd Geoscan ge demonstreerd. Iedereen vond het geweldig mooi, maar het werd niet verkochtMen geloofde gewoon niet dat derge lijke geavanceerde programmatuur op zo'n eenvoudige pc kon werken, want alle toen in zwang zijnde vereffenings systemen draaiden op mini- en mainframe-computers. Wèl leverde een klein postertje over close-range fotogramme- trie, op de zijwand van de 3 x 3 m2 grote stand, een onver- d <>Y> 1 v\ n wm 1 jPKSjF zsêêêê/MWÊÊÈmm Opmeten van wachte klant op, en dat leidde tot een modellen van grote opdracht, het opmeten van een lichaamsdelen, boorplatform voor de NAM. De in komsten van deze opdracht werden gebruikt om Geodelta verder body te geven en de marketing van Geoscan verder uit te bouwen. Langzaam maar zeker kwamen de verkopen van Geo scan op gang. Zo werd in 1986 het product met name aan de B6-bedrij- ven verkocht. Toen in 1987 een ander bedrijf het enigszins vergelijkbare Mo ve-programma op de markt bracht, ging het ineens veel beter. De concur rentie versterkte de verkoop van het Geoscan-product. Inmiddels zijn de opvolgers van Geoscan, de vereffe ningssystemen Delfy voor 1D-, 2D- en GPS-grondslagen, niet meer te ver gelijken met het oude Geoscan. Alles is veel fraaier geworden en zeer een voudig te bedienen. De close-range fotogrammetrie was de andere tak waar Geodelta in de begin jaren op draaide. Een grote opdracht zorgde er in 1987 voor dat Geodelta als eerste particuliere onderneming in Nederland een analytisch foto- grammetrisch uitwerkingsinstrument (Kern DSR) konden aanschaffen. Voor close-range fotogrammetrie werd dit instrument door Kern voor zien van speciale optiek. Daarna zaten wij krap bij kas en maakten daarom voor dit instrument onze eigen aan- sturingssoftware, aldus Kroon. De groei zette door en de opdrachten namen toe. Op dit moment werkt bij Geodelta een negental hoofdzakelijk universitair geschoolde medewerkers, Uitgewerkt die hun arbeid verrichten in een mooi model. oud pand onder het toeziend oog van 532 1996-12 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 26