de toren van de Oude Kerk in Delft. De activiteiten liggen op het gebied van 3D-maatvoering, fotogrammetrie, remote sensing en geodesie. Maar je zult ons nooit met landmeetkundige instrumenten buiten zien staan, zegt Kroon. Ons meetwerk speelt zich voornamelijk binnen af. Onze op drachtgevers liggen dan ook wat bui ten de normale landmeetkundige we reld, zoals de automobielindustrie, de ruimtevaart, de procesindustrie, de scheepsbouw en de medische wereld. Als het moeilijk wordt, komen ze bij ons, zegt Kroon. Voor de ruimtevaart hebben we een opdracht om een sys teem te ontwikkelen, waarmee in het MIR-ruimtestation het volume van delen van het menselijk lichaam van astronauten volledig automatisch kan worden gemeten. We voeren medi sche opdrachten uit voor het vastleg gen van de groei-ontwikkeling van kindergezichtjes en voor het maken van protheses, zitortheses en implanta ten. In 1989 en 1992 kreeg Geodelta een ontwikkelingssubsidie voor re search development op het gebied van digitaal fotogrammetrische vision- systemen. Hiermee kunnen bijvoor beeld plukmachines voor champig nons worden uitgerust. Systematisch heeft Geodelta gewerkt aan een ge reedschapskist voor 3D vision-toe- Geldverdienende projecten. passingen, waarbij meten in één of andere vorm een rol speelt. Het bedrijf heeft dit het Phoxy-systeem genoemd. Phoxy-technologie wordt ingezet voor het in opdracht van klanten bouwen van 3D close-range fotogrammetri sche en luchtfotogrammetrische toe passingen. Phoxy-applicaties worden in binnen- en buitenland verkocht bij een breed scala aan opdrachtgevers. Hoe de verhouding tussen het grensverleggende ontwikke lingswerk en de geldverdienende projecten bij Geodelta is geregeld, wordt gevisualiseerd in een (landmeetkundige) driehoek. In deze driehoek staat de ontwikkelingstak in de top, de toepassing en de consultancy in het middenveld en de productie en training op de basislijn. Dat het ontwikke- lingsdeel veel tijd steekt in de digitale fotogrammetrie, is niet zo verwonderlijk, want daar liggen de uitdagingen en worden grenzen verlegd. Automatisch patronen herken nen, contactloos meten en vervolgens een geometrisch cor rect 3D-bestand destilleren uit de beelden, dat is de crème de la crème van de fotogrammetrie, zegt Kroon. Hij laat erop volgen dat het bedrijf niet alleen van de close-range fotogrammetrie kan bestaan. Geodelta's andere takken van sport zijn ook nodig en vaak net zo interessant. Hans aan de Kern DSR. Consultancy en kwaliteitscontrole De consultancy-tak adviseert op velerlei terrein dat tot het kennisdomein van Geodelta behoort. Zo werd onder ande re een rapport gemaakt over de waarde van een object- gerichte GBKN en de technische en organisatorische im plicaties van het inzetten van GPS-technologie bij land meetkundige organisaties. Ook adviseert men onderne mingen bij strategie- en managementvraagstukken op het gebied van innovatief ondernemerschap. Niet zonder trots vertelt Kroon dat Geodelta in opdracht van het Kadaster de directievoering en kwaliteitscontrole uitvoert van vrijwel alle fotogrammetrische GBKN-projecten in Nederland. Dat wil zeggen de controle van de fotovlucht, de triangu latie, de blokvereffening en de kaartvervaardiging. En ook dat valt onder het hoofdstuk consultancy. Ir. Patrick Tax, sinds mei 1996 werkzaam bij Geodelta, zit er middenin. Aan de wand van zijn kamer prijken brede overzichts schema's en tabellen van alle lopende projecten. Als een spin in het web houdt Patrick het verloop van alle GBKN- projecten in de gaten, want ook op tijd werken is een stukje kwaliteit. In de loop van de tijd komen meerdere onder delen van het project hier binnen om stap voor stap op kwaliteit te worden getoetst. Blokvereffening en kindergezichtjes Achter het Kern analytisch uitwerkingsinstrument vol brengt Hans van der Bent zijn gevarieerde fotogrammetri- 533 NGT GEODESIA 1996-12

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 27