sche arbeid. Heel afwisselend, benadrukt Hans, die vroeger bij de Topografische Dienst in Emmen vrijwel uitsluitend luchtfoto's tot kaarten verwerkte. Dat gebeurt ook nu nog wel, er worden aerotriangulaties en blokvereffeningen ver richt, maar ook de eerder genoemde controle op de kadas- terfotovluchten voert Hans uit. Daarnaast is er een heleboel ander werk. Je loopt het hele traject door: de voorberei ding, de meting en de berekening. Soms maak ik ook zelf foto's ter plaatse. Hans was net bezig met de uitwerking van foto's van kindergezichtjes, een jaarlijks terugkerende op dracht waarmee de groei van die smoeltjes in kaart wordt gebracht. Verder heeft hij in Duitsland pas nog foto's ge maakt vanuit een hoogwerker. Soms worden onderwater foto's gemaakt van scheepswrakken, maar dat doet iemand anders. Hans werkt ze vervolgens uit. Wèl heeft hij in Borssele foto's gemaakt in het inwendige van de kern centrale. Ook maakt Hans foto's van schepen die na een aanvaring schade hebben opgelopen. Uit dergelijke foto's vervaardigt Hans nauwkeurig een 3D-computerbestand, waarmee een nieuw boegstuk voor het schip wordt gecon strueerd. Het is een levendige taak, waarbij elke dag weer voor nieuwe verrassingen kan zorgen. Dat bleek toen Hans middenin zijn verhaal een verzoek kreeg even naar het Botlek-gebied te gaan om opnamen te maken van een paar blootliggende leidingen. Digitaal fotogrammetrische vastlegging. Klus in de kerncentrale van Borssele. Delfy en Phoxy Twee slimme beesten, de dolfijn en de vos, zijn als kenmerk gekozen voor twee slimme programma's, Delfy en Phoxy. Delfy, de opvolger van Geoscan, is gemaakt om land meetkundige berekeningen uit te voeren. Ir. Gerbrand Vestjens is de Delfy-specialist en houdt zich bezig met de verdere ontwikkeling en het onderhoud van de Delfy- programmatuur. Heel veel beter dan Geoscan, zegt Gerbrand. Zo is de command-line vervangen door stan daard Windows 95 en Windows NT scherm-layouts. Klik, klak, klaar. Achter de pc toont hij hoe in Delfy for Windows 95/NT een vereffening van een terrestrisch ge meten netwerk verloopt. Via het hoofdmenu opent hij een bestaand project. Na het opstarten verschijnt er een blok met „control points" (een aantal bekende punten in RD- coördinaten), een blad met waarnemingen uit het tachy- meter-veldboek wordt eraan toegevoegd. Direct daarna start de vereffening. Enkele seconden later is de eerste fase berekening gereed. Het scherm toont een grafisch overzicht van w-toets waarden, welke waarnemingen zijn verworpen, en staafdiagrammetjes die het aantal goede en slechte waarne mingen aangeven. Ook zien we op het scherm een netwerkoverzicht van de 38 vereffende punten, elk met hun eigen standaardellips. We blijven zoe ken naar verbeteringen en uitbreidin gen van het programma, zegt Ger brand, maar veel sneller dan nu zal het waarschijnlijk niet meer kunnen. Met Phoxy worden fotogrammetri sche toepassingen gebouwd en me tingen en berekeningen in de close range fotogrammetrie uitgevoerd. Gerbrands collega, ir. Rob Ursem, laat zijn kennis van Phoxy zien. Hij werkt aan de verdere ontwikkeling van Phoxy. Wij richten ons vooral op de close-range fotogrammetrie en de digi tale luchtfotogrammetrie, legt hij uit. De fotogrammetrische procesgang is onderverdeeld in een aantal modules, namelijk een module voor het nemen van de foto's (met een digitale camera of gescand), een module voor het se lecteren van de foto's die in het project worden gebruikt, een module voor het meten in de foto's, en een rekenmo dule. Als voorbeeld wordt een model vliegtuig in een windtunnel getoond. Het model moet in 3D worden opge meten om na te gaan of het conform de bouwtekeningen is geassembleerd. Op het vliegtuig zijn wat merktekens aangebracht, waarop wordt gemeten. 534 1996-12 NGT GEODES1A

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 28