Inhoud en niveau van het onderwijs zijn samengevat in een cirkeldiagram, verdeeld in segmenten die elk een onderdeel van het geodetisch onderwijs voorstellen. Allan gebruikt voor dit doel een classificatie van de FIG, waarin binnen het geodetisch onderwijs twintig opleidingselementen („vakken") worden onderscheiden. Van ieder land is, door middel van uitgebreid onderzoek, voor elk opleidingselement bepaald in hoeverre het regulie re geodetische onderwijs daarin voorziet en op welk niveau. De resultaten van het onderzoek zijn per land weergegeven in cirkeldiagrammen, waarbij de binnenste cirkel het basis niveau weergeeft (ongeveer te vergelijken met mts), de tussencirkel het middenniveau (ongeveer hogeschool) en de buitenste cirkel het academische niveau. Voor een aantal landen zijn verschillende opleidingsdiagrammen gemaakt, omdat er parallelle, geodetisch georiënteerde opleidingen bestaan met een eigen karakter en doelstelling. Voor Dene marken bijvoorbeeld zijn er diagrammen voor de „klas sieke" landmeetopleiding, voor kadaster en landinrichting en voor landgebruik. Ter verduidelijking van de diagrammen nemen we dat van Nederland als voorbeeld (fig. 1). We zien dat het geo detisch onderwijs in ons land zich beperkt tot hydrografie, fysische geodesie, wis- en natuurkunde, instrumenten, mijn- en ingenieursmeetkunde, stads- en plattelandsont wikkeling, planning, recht en kartografie/GIS. Vakken als marketing, waardebepaling en architectuur komen in de Nederlandse geodetische opleidingswereld niet voor. Alle vakken worden minimaal tot op hogeschool-niveau ge geven; er zijn geen vakken die uitsluitend op mts-niveau worden gegeven. Een diagram als dit is niet geschikt om er de kennis en Fig. 1. kunde van een individuele geodeet uit af te leiden. Wat het Opleidingsdiagram echter wel goed weergeeft, zijn de accenten die binnen de voor Nederland. geodetische opleidingsstructuur van een bepaald land worden gelegd en op welk niveau dat gebeurt. Door de dia grammen van verschillende landen „over elkaar heen te leggen", kunnen de verschillen zichtbaar worden ge maakt en die blijken soms aanzienlijk te zijn. Enkele waarnemingen (de lijst is niet uitputtend): de geodetische kernvakken (de nummers 2, 3 en 4) komen in alle diagrammen voor. In België en Italië blijkt dat die echter niet op acade misch niveau worden gedoceerd. In het Verenigd Koninkrijk, Oosten rijk en Portugal bestaat de geodeti sche opleiding op hogeschool/acade misch niveau zelfs uitsluitend uit geodesie en recht; andere „vakken" ontbreken of zijn optioneel; in Portugal en Italië is recht kenne lijk niet zo belangrijk, in de andere landen wordt het bijna overal tot op universitair niveau aan geodeten on derwezen; de inhoud van het geodesie-onder- wijs in Nederland, Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland komt redelijk overeen, met naast de geodesie veel aandacht voor plan ning, plattelands- en stadsontwikke ling. Specifiek voor Frankrijk en Denemarken is het accent op land bouw; voor Zwitserland zijn ook na tuurlijke hulpbronnen en construc tieleer belangrijke onderdelen; in België en Italië ligt een sterk ac cent op de bouw, de weg- en water bouw en op de financiële kant van onroerend goed; in Italië blijkt dit zelfs op een hoger niveau te worden onderwezen dan de geodetische vak ken. Beroepspraktijk Allan maakt voor de beroepspraktijk eveneens gebruik van een cirkeldia gram, maar nu verdeeld in vijfentwin tig werkvelden die pas afgestudeerde geodeten in hun werkomgeving (zou den kunnen) tegenkomen. Deze clas sificatie is eveneens afkomstig van de FIG. De driedeling van de segmenten stelt hier het professionele niveau voor. De binnenste cirkel betekent in zetbaarheid voor routinewerkzaamhe den. Het middelste niveau staat voor project(bege)leiding en -uitvoering. Het ingekleurde buitenste cirkelseg- 542 1996-12 NGT GEODESIA Classificaties FIG Opleidingselementen 1 hydrografie 2 fysische geodesie 3 wis- en natuurkunde 4 instrumenten 5 mijn- en ingenieursmeetkunde 6 architectuur 7 constructieleer 8 bouw-economie 9 bouwkosten-economie 10 kostenbeheersing 11 waardebepaling 12 fiscale wetenschappen 13 marketing 14 stadsontwikkeling 15 agrarisch beheer 16 plattelandsontwikkeling 17 planning 18 recht 19 natuurlijke hulpbronnen 20 kartografie en GIS

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 36