A NGT GEODESIA schap Friesland, Hoogheemraadschap van Delfland, Hoogheemraadschap Amstel en Vecht en het Zuivering schap Amstel- en Gooiland. Deze or ganisaties zullen 1NTWIS inzetten ter ondersteuning van de waterschapsta- ken zoals bijvoorbeeld waterkwantiteit en waterkwaliteit. SDE, de nieuwste GIS techniek van ESRI, is een objectgerichte database management omgeving voor geografi sche gegevens. Het heeft een volwaar dige client-server architectuur en een hoge performance. SDE slaat geografi sche gegevens objectgericht en geïnte greerd met de andere gegevens op, in een standaard database als Oracle, DB2, Sybase of Informix. Inlichtingen: Stef de Vries, Account Manager Logisterion bv, telefoon (010) 217 07 00. Verdergaande stijging huizenprijzen nMM" T Juli 1996 topmaand 4 Het aantal vastgoedtrans- J- acties is in de eerste drie kwartalen met 16% gestegen ten op zichte van dezelfde periode in 1995. Het ging hierbij om 98 464 woonhui zen (+15%) en 27 597 appartementen (+20%). Het Kadaster registreerde in juli 17 802 transportakten, het hoog ste aantal dat ooit in één maand werd gerealiseerd. Gemiddeld zijn er dit jaar 14 000 akten per maand aangeboden voor inschrijving. Gemiddelde koopsom omboog De prijzen van particuliere woningen zijn ten opzichte van dezelfde periode in 1995 opnieuw gestegen en wel met bijna 9%, vorig jaar 203 822 tegen over 221 987 dit jaar. In augustus werd de hoogste gemiddelde koop prijs genoteerd, namelijk 232 729. De hoogste koopsom - gemiddeld 254 458 betaalt men op dit mo ment in de provincie Utrecht; de laagste - gemiddeld 157 773 - in de provincie Groningen. Splitsing van deze gegevens naar woonhuizen en appartementen laat zien dat voor een woonhuis dit jaar gemiddeld 240 405 wordt betaald en voor ap partementen 156 735. Woonhuizen stegen ten opzichte van 1995 met 9% en appartementen met ruim 11%. Sterke stijging aantal hypotheken Dit jaar werden tot 1 oktober 372 500 hypotheken ingeschreven. In heel 1995 bedroeg dit aantal 399 200. Ook het aantal hypotheken op schepen steeg gedurende de eerste drie kwarta len tot 1950 tegen 1700 in dezelfde periode vorig jaar. Plezierjachten Het aantal teboeksteilingen van sche pen - hoofdzakelijk plezierjachten - blijft toenemen: 1360 nieuwe inschrij vingen tot 1 oktober tegenover een toename vorig jaar in de overeenkom stige periode van ruim 1200. Als een schip bij het Kadaster is ingeschreven, is het vatbaar voor hypotheek en bevat het een uniek kenmerk. De rechten van de eigenaar liggen dan vast. Inlichtingen: mr. L. G. N. Marche- sini, telefoon (055) 528 52 30. DDR-kadaster kaarten te geef In Brandenburg, Duitslands roodste deelstaat, krijgen alle scholen een ge detailleerde landkaart van de voor malige DDR. De kaarten dienen niet het onderwijs, maar zijn bedoeld om het „Heimatgevoel" van de jeugdige Brandenburgers te verstevigen. De eerste protesten uit Bonn hebben de hoofdstad Potsdam al bereikt. In het voormalige centrale kadaster van de DDR in Frankfurt aan de Oder zijn vier miljoen oude landkaarten van de verdwenen arbeiders- en boeren- staat gevonden. Volgens Heinrich Til ly, namens het ministerie van Binnen landse Zaken verantwoordelijk voor het naar Potsdam verhuisde kadaster, kost het instandhouden van het ar chief veel geld, maar is het ook zonde de kaarten te vernietigen. Vandaar het besluit van de deelstaat om alle scho len een kaart te schenken. Gezien het hoge aantal van vier miljoen stuks en vanwege het feit dat de overige vier nieuwe Oost-Duitse deelstaten geen belangstelling hebben, kunnen in principe alle lokalen worden verfraaid met een landkaart van de DDR en kunnen alle leerlingen er ook nog een mee naar huis nemen. Uit „De Volkskrant", 21 november 1996. 1996-12 VERSLAGEN Geometrie geo-informatie geodesie!? Deze vraag stond centraal tijdens de presentaties en discussies in het Con grescentrum Orpheus te Apeldoorn, waar een studiemiddag van de Stich ting Geodesia werd gehouden. Een redelijk aantal geïnteresseerden bleek bereid naar Apeldoorn af te reizen en zich in de discussie te mengen. Als voorzitter van de Stichting Geode sia opende ir. Paul van der Molen de bijeenkomst en benadrukte het belang van de vraagstelling. Zowel nationaal als internationaal staat het werk van de geodeet en de beroepsoriëntatie regel matig ter discussie. Menigeen raakt enigszins gedesoriënteerd en bij som migen ontstaat onrust. Door het toe passen van nieuwe technologieën en door beter te anticiperen op wensen van de klant moet de geodeet in staat zijn de „druk" weg te nemen en zich een nieuwe of ietwat gewijzigde pro fessionele plaats te verwerven. Beantwoording van de vraag Onder toeziend oog van dagvoorzitter ir. Gradus Jacobs werden de inleiders geïntroduceerd en kon ing. Jan van der Veen (Gemeente Apeldoorn) de spits afbijten. In zijn betoog hield hij zich nadrukkelijk bezig met de consta tering dat de huidige pas-afgestudeer de (hbo) geodeet, mede door de spe cialisatie, beperkt inzetbaar blijkt. Vergaande specialisatie naar geome- trist en geo-informaticus leidt tot het verder uit elkaar groeien van deskun digen die van oorsprong eenzelfde basis kennen. Dit komt product- en procesoptimalisatie binnen een orga nisatie niet ten goede. Ook voor de ge bruiker van geo-informatie is niet dui delijk welke consequenties deze twee deling heeft. De boodschap en het antwoord op de gestelde vraag waren duidelijk: „Zorg ervoor dat de geo detische specialisten niet uit elkaar groeien". Na dit heldere betoog op basis van in zicht in de gemeentelijke geodetische praktijk, nam mevr. ir. Kaat Appel man (Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat) het woord. Vanuit een totaal andere invalshoek, die van 551

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 45