A Een nieuw klantgericht product. de gebruiker, ging zij nader in op het gebruik van geo-informatie en de toe passing daarvan binnen een ArcView- applicatie. Aan de orde kwamen de basisgegevens, de bewerking ervan, de analyses en de presentatievorm. Cen traal stond een milieu-effectrapporta ge ten behoeve van een tracé-studie van een autoweg. Met groot gemak en de nodige flair werd de applicatie be diend en een toelichting gegeven op de waarde van gegevens en de toepassing van nieuwe technologieën. De eindge bruiker wordt bij de Rijkswaterstaat op maat bediend. Over geodetische kennis en inbreng werd (helaas) niets gezegd, terwijl er toch onderwerpen genoeg aan de orde waren. Het was een boeiende inleiding, maar een ant woord op de vraag ontbrak! De volgende inleiding werd verzorgd door ir. Hiddo Velsink (Hogeschool Utrecht). Hij bracht ons weer terug naar de kern van de zaak: waar draait het om in de geodesie en wat verwacht de klant van ons? Met een wervelend betoog liet hij ons kennismaken met de subtiele marketing-strategie van IKEA, de bijbehorende producten en de zelfstandigheid van de eindgebrui ker. De beeldspraak was zorgvuldig gekozen en daarmee gaf hij goed aan wat hij van het vakgebied en zijn beoe fenaars verwacht. Er zijn enkele onder werpen die door de geodeten op korte termijn moeten worden opgepakt en opgelost. Dit zijn respectievelijk ob jecttechnologie, geometrische kwali teitsbeheersing (zowel 2D als 3D) en fuzzy logic". De geodesie moet de gebruiker werkbare en bruikbare (soft ware-) componenten aanreiken, waar mee zijn of haar werk beter en effi ciënter kan worden uitgevoerd. De geodetische kennis zal daar zeker een rol blijven spelen. Zo kort voor de pauze werd de toehoorder met deze bijdrage even flink aan het denken ge zet. Er zaten genoeg onderwerpen in voor de discussie! Na de korte pauze was er nog ruimte voor twee inleidingen en een discussie. Ir. Chrit Lemmen (hoofddirectie Ka daster) mocht een toelichting geven op de ontwikkelingen bij het Kadas ter. Centraal in zijn betoog stond de geo-informatica en wel heel in het bijzonder ruimtelijke vraagtalen en -datastructuren voor relationele data base managementsystemen (RDMS). Na deze technisch sterk gedetailleerde inleiding was voor eenieder duidelijk dat het Kadaster hard werkt aan een nieuwe toekomst. Informatietechno logie staat daarin centraal en biedt be drijven een andere toekomst. Om zul ke stappen te kunnen zetten, zijn nieu we en specifieke vaardigheden nodig op management, geo-technisch en in- formatica-niveau. Het Kadaster pro beert snel en alert in te spelen op de wensen van de geo-informatiegebrui- ker. Veel van de veranderingen in de bedrijfsprocessen worden min of meer door de klant-vraag geïnitieerd. Jam mer was dat Chrit niet inging op de vraag waar en in welke mate de geo deet een rol kan of moet spelen bij dit soort veranderingsprocessen. Ter afsluiting was het de beurt aan ing. Marc van de Ven (Provincie Gel derland). Zijn bijdrage concentreerde zich op de vraag of de geodeet de dienstverlening wel goed heeft georga niseerd en in hoeverre de klant op de juiste wijze wordt bediend. Als voor beeld werd het bedrijfsproces „hand having vuilstortvergunning" toege licht. Door het totale (klantorder)- proces opnieuw te ontwerpen vanuit de optiek van de gebruiker, ontston den nieuwe inzichten en werden op merkelijke verbeteringen doorgevoerd (onder andere ten aanzien van ver korten doorlooptijd en reductie van complexiteit). Neveneffecten in de personele sfeer en verschuiving in ver antwoordelijkheden werden kort toe gelicht. Er is een totaal nieuw product gemaakt, dat veel beter aansluit bij de klant-vraag. Uiteindelijk blijken een andere vraag en dienstverlening te ontstaan, waarbij de geodeet zeker een blijvende en pro-actieve rol kan blijven vervullen. Ondersteuning en dienstverlening krijgen langzaam een andere betekenis. Discussie Na deze presentaties was het de taak van de voorzitter om een discussie in goede banen te leiden. Er lag voldoen de discussiemateriaal op tafel, mis schien wel teveel! Hij constateerde dat, ondanks de diversiteit, de inlei ders in hun eindconclusie veel ge meenschappelijke elementen hadden. Zo was er een pleidooi voor: het voorkomen van een tweedeling binnen de geodesie (geo-informant versus geometrist); 552 NGTGEODESIA 1996-12

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 46