A J9Jrrj De nieuwe Leica POWER DISTO is een verdere ont wikkeling van de succesvolle DISTO- laser-handafstandmeter. Door toepas sing van een sterkere laserdiode en aangepaste elektronica kunnen afstan den tot 60 m reflectorloos worden ge meten. De meettechniek om direct te kunnen meten op slecht reflecterende materialen zoals tegels, stenen en hout is sterk verbeterd, terwijl de meettijd onder normale omstandigheden met ongeveer 40% is gereduceerd. Door gebruik te maken van een eenvoudig reflectorplaatje en de daglichtzoeker BPF1 kan men zelfs afstanden tot 140 m meten, waarbij de betrouw baarheid en nauwkeurigheid van de gemeten waarde gehandhaafd blijft. De POWER DISTO is ook leverbaar met een RS232- of GSI-uitgang. Ge koppeld aan de nieuwe elektronische theodoliet T460 kan dit systeem di rect gevels van bestaande gebouwen inmeten of de binnenafmeting hiervan bepalen. Ook metingen aan moeilijke objecten zoals overspanningen, elek triciteitskabels, masten, breedtes van waterwegen e.d. zijn zonder reflector direct uit te voeren. Tevens is het in strument inzetbaar als aanvulling op GPS-metingen, waar geen waarne mingen van de satelliet mogelijk zijn. Inlichtingen: Leica bv, telefoon (070) 319 89 99, fax (070) 390 56 59. Sociaal-economische en stedebouwkun- dige ontwikkeling van Zuidelijk Flevo land. Uitgave van het directoraat-gene raal Rijkswaterstaat, directie IJssel- meergebied, ISBN 90 369 1169 9- Ter gelegenheid van het gereedkomen van de inrichting van Zuidelijk Flevo land heeft de directie IJsselmeergebied van het directoraat-generaal van de Rijkswaterstaat een lijvig boekwerk samengesteld, waarin de systematiek en de aanpak van dit omvangrijke werk voor het nageslacht zijn vastge legd. Het is een prachtige uitgave op A4-formaat, ingebonden met een har de kaft en geïllustreerd met tientallen kleurenfoto's en overzichtelijke kaar ten. In bijna driehonderd pagina's is vastgelegd hoe uit de tabula rasa van de drooggevallen zeebodem met een oppervlakte van 43 000 ha een fraai woon- en leefgebied voor 125 000 in woners is gecreëerd. „Nieuwe ruimte" behandelt de activiteiten van de twee hoofdafdelingen Stedebouw en Open bare werken en sociaal-economische ontwikkelingen. In een eerder uitge geven boekwerk „Westelijk van de Knardijk" is de inrichting van het bui tengebied behandeld. De (nieuwe) ruimte die beschikbaar was in het boek, was blijkbaar ontoe reikend om er alle relevante informatie in op te tekenen, hetgeen is opgelost door te kiezen voor een wat klein uit gevallen lettertype. Maar wie die be perking voor lief neemt, vindt in de tekst een boeiend verslag van een uniek en uitdagend karwei dat in rela tief kort tijdsbestek tot stand is ge bracht. Naast de inleiding, die een stuk ont staansgeschiedenis en doelstelling om schrijft en inzicht geeft in de complex heid van de totale taak, is het boek ingedeeld in vier onderdelen. Het hoofdstuk „werkzaamheden" be schrijft de aanpak van de opgedragen taak waaronder de (land)meetkundige werkzaamheden, het ontwerpen van de kernen, de woningbouw, de infrast ructuur en de boerderij bouw. In het hoofdstuk „feitelijke ontwikkelingen" is onder meer omschreven hoe de eco- nomische bedrijvigheid, de woning bouw, de (openbare) voorzieningen en de recreatie zich hebben ontwikkeld. In het derde hoofdstuk wordt gekeken naar het bereikte resultaat; het geeft inzicht in de agrarische en economi sche vooruitzichten en de kwaliteit van het leefmilieu. Tenslotte is er nog een apart hoofdstuk toegevoegd met alle voorkomende en gebruikte kaar ten. Het landmeetkundige werk, een es sentieel onderdeel van het geheel, trekt uiteraard onze speciale aandacht. „In tegenstelling tot wat de naam doet ver moeden, begon het werk van de land meter ten behoeve van Zuidelijk Flevoland op het water", schrijft ir. H. W. van der Zijpp daarin en geeft dan niet alleen een overzicht van de landmeetkundige aanpak van begin tot eind, maar illustreert daarmee tege lijkertijd de evolutie van de landmeet kunde in het algemeen. Buiten werden de eerste metingen uitgevoerd door meetploegen van drie man met meet band, jalon, prisma en meetporte- feuille. Binnen werkte de tekenaar met passer, transversaalschaal, potlood en trekpen de gegevens uit tot vele soor ten kaarten. Werd eerst nog gemeten met sextant en theodoliet, later kwam de tellurometer, de distomat, de infra rood afstandmeter, het nauwkeurig- heidswaterpasinstrument en tenslotte de zelfregistrerende elektro-optische tachymeter. Binnen werden de hand rekenmachines vervangen door tafel computers en later door de interac tieve werkstations. Het werk van de kaarttekenaar werd overgenomen door de automatische tekentafel en tenslot te door de kleurenplotters. Via de ver vaardiging van de digitale GBKN- Flevoland groeide men tenslotte naar een compleet digitaal kaartbestand en gedeeltelijk ook naar een geautoma tiseerd kadastraal informatiesysteem. Met gepaste trots wordt melding ge maakt van de in 1989 verworven alge mene kartografieprijs. De voorbeelden van de kaarten die de RIJP vervaardigde, zijn terecht aan het boek toegevoegd. Met enige weemoed vermeldt Van der Zijpp dat op het hoogtepunt van haar kunnen de RIJP werd afgebouwd. De taak van de dienst is volbracht, maar de werkne- 555 NGT GEODESIA TECHNIEK Unieke laser-handafstandmeter PUBLICATIES Nieuwe ruimte I996-H

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 49