mers hebben veelal elders een nieuwe toekomst gevonden. Die zullen ze ech ter niet meer kunnen benutten voor een vergelijkbaar karwei want, zoals de redactie in haar slotwoord schrijft, de nieuwe ruimte is intussen op. Theo Scheele N. C. Harkes (red.). Uitgave van de Delftse Universitaire Pers, 1995. ISBN 90 407 1211 5. Prijs 29,50, incl. BTW, te bestellen bij de sectie Planolo gische en Juridische Geodesie van de TU Delft, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon 015) 278 50 94, e-mail: h. ver- west@geo. tudelft. nl. In het kader van VINEX staat een grootschalige ontwikkeling van nieu we bouwlocaties op de rol. Veel gemeentebesturen ook buiten de VINEX-gebieden vinden dat de nieuwe uitbreidingen een hoge kwali teit moeten hebben. Dit betekent ook hoge kosten. Ruimtelijke kwaliteit bij voorbeeld vertalen in meer grondop- brengsten of systematisch afwegen van kostenbesparingen. Het opstellen van een grondexploitatie-opzet en de be paling van de inrichtingsmogelijk heden blijven goed vakmanschap ver eisen. De bundel bevat de weergave van de lezingen van de studiedag „Kostenbe wust ontwerpen en kwaliteit georga niseerd door de Faculteit der Geodesie op 22 november 1995 te Delft. Cen traal staat de grondexploitatie-opzet met zijn kosten en opbrengsten. Di verse disciplines laten zien hoe kosten zijn te beperken, opbrengsten zijn te maximaliseren of hoe kosten en op brengsten goed op elkaar zijn af te stemmen. Naast de plan-economie en stedebouw zijn dat makelaardij, aan- nemerij en projectontwikkeling. In Publications on Geodesy, New Se ries, van de Nederlandse Commissie voor Geodesie is verschenen publicatie no. 44: Knowledged-based Interpre tation of Aerial Images for Updating of Road Maps, van Marlies de Gunst (ISSN 0165 1706). Het boek is te be stellen bij: Nederlandse Commissie voor Geodesie, Postbus 5030, 2600 GA Delft, telefoon (015) 278 28 19, fax (015) 278 27 45, e-mail: ncg@geo.tudelft.nl. De prijs bedraagt 45,— en voor studenten 35,—; beide exclusief verzendkosten. Ing. Irwin van Hu- nen is per 1 decem ber 1996 benoemd tot hoofd landme ten bij Stadsbedrij- ven, afdeling Inge nieursbureau Open bare Werken van de gemeente 's-Hertogenbosch. Voor heen was hij werkzaam als hoofd Pro- cesbeheer Productie, afdeling Land meten en Vastgoed van de gemeente Den Haag, en als Geodetisch Mede werker bij de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie, gemeente Rotter dam. Per 1 oktober 1996 is ir. W. N. Fer- werda benoemd tot directeur van het Rotterdamse bedrijf NeSA bv (Neder land Survey Projecten en Apparatuur), een dochteronderneming van Racal Electronics PLC. Hij volgt hiermee H. van den Brink op, die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft behaald. Marden Molenaar heeft per 1 oktober 1996 een functie aanvaard als hoog leraar bij het Inter national Institute for Aerospace Survey and Earth Science (ITC) in Enschede. Zijn leeropdracht daar omvat de „Spatial information production from photogrammetry and remote sensing" en valt onder de hoofdafdeling der Geo-informatica van het ITC. Van 1983 tot 1 oktober dit jaar was hij hoogleraar in de „theo rie van de geo-informatiesystemen en de remote sensing" aan de Land bouwuniversiteit Wageningen. Tot 1 oktober 1997 zal hij deze leerstoel nog voor twintig procent bezetten om daarna volledig over te gaan naar het ITC. Hij zal dan nog via een zoge naamde o.o-aanstelling aan de LUW verbonden blijven. Menno-Jan Kraak heeft de functie aan vaard als hoogleraar Kartografie aan het ITC te Enschede bij de hoofdafdeling Geo-informatica. Hij studeerde Physi- sche Geografie en Kartografie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Vanaf 1983 was hij werkzaam als docent Kartogra fie aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. In 1988 promoveerde hij op het onderwerp „Drie-dimen sionale Kartografie". Op maandag 11 no vember 1996 ver kreeg ir. M. E. de Gunst, na een open bare verdediging, in de Senaatszaal van de aula van de TU Delft de graad van doctor in de geodesie. Als promotoren traden op prof. dr. ir. M. G. Vossel- man en prof. dr. ir. G. H. Ligterink. Haar promotie is gebaseerd op het proefschrift met de titel „Knowledge- based Interpretation of Aerial Images for Updating of Road Maps". Marlies werkt momenteel voor het Kadaster te Apeldoorn bij de concernstaf Vast goedinformatie Landinrichting. Eén van de meest prikkelende stellin gen in haar proefschrift is dat het ko pen van souvenirs in derde wereldlan den de meest directe manier is van het geven van ontwikkelingshulp. De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. 1996-12 NGT GEODESIA Kostenbewust ontwerpen en kwaliteit Nederlandse Commissie voor Geodesie PERSONALIA Benoeming hoogleraren ITC Enschede Promotie Marlies de Gunst SCRIPTIES TU DELFT 556

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 50