A J. Samson (Afstudeerdatum: 13-9-96) SAR interferometrie is een techniek waarmee een digitaal terreinmodel kan worden geconstrueerd of een defor matie-analyse kan worden uitgevoerd. Voor deze techniek zijn twee beelden nodig, die zijn opgenomen met SAR (een speciaal type radar-instrument). Vervolgens moeten verschillende stap pen worden doorlopen. Een belangrij ke stap is coregistratie: het „op elkaar plakken" van twee beelden. Een groot gedeelte van het onderzoek vond plaats bij TNO. Tijdens het on derzoek werden verschillende coregis- tratietechnieken geanalyseerd met be trekking tot het eindresultaat (een in- terferogram) en de rekensnelheid. Ook werden technieken bekeken om geometrische verschillen tussen twee SAR-beelden te bepalen. Een verbeter de techniek werd opgesteld, waarbij in één beeld op verschillende plaatsen een uitsnede (window) wordt geselec teerd en er in het andere beeld wordt gezocht naar het corresponderende window. Vervolgens wordt een klein ste kwadratenmodel toegepast om de geometrische verschillen tussen de beelden te bepalen. Als input voor dit model dienen de coördinaten van de windows en van de corresponderende windows. Implementatie van deze techniek in TNO's SAR Interfero metrie Processor, een software-pakket voor de constructie van interferogram- men, leidde tot interferogrammen van hogere kwaliteit. F. L. H. van der Linden (Afstudeerdatum: 13-9-96) Ten behoeve van beheers- en plan ningsactiviteiten is er behoefte aan computermodellen van de bebouwde omgeving. Dit kunnen computermo dellen zijn van een stad of van een en kel gebouw. Deze modellen kunnen bijvoorbeeld worden gebruikt voor vi sualisaties in stedebouwkundige pro jecten, maar ook voor het plaatsen van zenders in stedelijke gebieden voor het mobiele telefoonverkeer. In het onderzoek is gekeken naar de mogelijkheden van het gebruik van fotogrammetrie voor het maken van 3D-gebouwmodellen. Een overzicht van deze mogelijkheden is verkregen door middel van een literatuurstudie. Tevens is inzicht in de aspecten van het genereren van een 3D-computer- model verkregen, door het maken van een 3D-computermodel van het facul teitsgebouw van Geodesie met behulp van digitale terrestrische fotogramme trie. Hierbij was de fotorealistische vi sualisatie van het model een belangrijk onderwerp. Het proces dat moet worden doorlo pen voor het maken van 3D-gebouw- modellen is vergaand te automatise ren. Hierdoor kan er in redelijk korte tijd een 3D-computermodel worden gemaakt, dat aan de voor een toepas sing noodzakelijke precisie-eisen vol doet. A. J. T. de Bruijne (Afstudeerdatum: 13-9-96) De interpolatie van profielmetingen ofwel metingen langs lijnen op een regelmatig grid levert problemen op als er langgerekte structuren (zoals een bergketen of oceaanrug) in de metin gen aanwezig zijn. Door voorbewer king van de profielmetingen kunnen deze problemen worden opgelost. In het onderzoek zijn waveiets toegepast om verruiste metingen te filteren en een decompositie van het resultaat te maken. Het langgolvige deel van het signaal wordt conventioneel geïnter poleerd en het kortgolvige deel, dat voor de problemen zorgt, wordt verder voorbewerkt met behulp van Radon- analyse. In het Radon-domein vindt de detectie van langgerekte structuren plaats, waarbij de karakteristieken van de aanwezige structuren de detectiepa- rameters bepalen. De detectie is toege past voor zowel de interpolatie van langgerekte structuren op een homo geen grid (geodesie) als voor de recon structie van seismische profielmetin gen in een veld dat langgerekte struc turen bevat (geofysica). Voor verbeter de interpolatie met deze procedure zijn enkele richtlijnen afgeleid, die een uitvoerder moeten leiden naar betere detectie van langgerekte structuren in profielmeringen T. Ram (Afstudeerdatum: 13-9-96) Bij de taxatie van commercieel vast goed wordt gebruik gemaakt van een groot aantal gegevens. Hulpmiddelen om tot een goede verwerking van deze gegevens te komen ten behoeve van de waardebepaling, zijn van groot belang. In dit onderzoek is de behoefte aan ge automatiseerde ondersteuning onder de leden van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) nagegaan. Gebruik is gemaakt van een knelpun tenanalyse onder een twaalftal NVM- bedrijfsmakelaars. Uitgaande van de geconstateerde behoeften is een multi- criteria-analyse uitgevoerd op basis van zeven mogelijke alternatieven voor een geautomatiseerd hulpmiddel. Doel is na te gaan wat de organisatori sche, technische en financiële haal baarheid is van een dergelijk geauto matiseerd hulpmiddel ter ondersteu ning van de waardebepaling van win kels en kantoren. Geconstateerd wordt dat een nieuwe database moet worden ontwikkeld op basis van het bestaande systeem van bedrijfs onroerend goed van de NVM. Dit systeem schiet thans tekort op het gebied van de aangeboden objectge bonden gegevens en de beschikbare marktgegevens. Aanbevolen wordt om middels een referentiestelsel de be schikbaarheid van deze twee soorten gegevens te vergroten. Daarnaast wordt geconstateerd dat de bestaande mogelijkheden voor de selectie van ge gevens moeten worden uitgebreid. 557 NGT GEODES1A Coregistratie in SAR interferometrie Fotogrammetrie voor 3D-gebouwmodellen; toegepast op het faculteitsgebouw Geodesie, TU Delft Detectie van langgerekte structuren in profielmetingen; Wavelet en Radon-analyse voor detectie van lineaties in op lijnen gebaseerde data I996-H Haalbaarheidsstudie naar een geautomatiseerd hulpmiddel voor taxatie van winkels en kantoren

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 51