opgeslagen en hoe de informatie te verkrijgen is. Anderzijds wordt door het inrichten van het NCGI wordt de coördinatie van gegevensuitwisseling en het gebruik van gegevens verbeterd. De Ravi en de toekomstige NCGI- beheersorganisatie zorgen voor onder houd en promotie van meta-informa- tie en voor het aansluiten van partici perende organisaties. Door de beschikbaarheid van een veel heid aan gegevens die op allerlei ma nieren te combineren zijn, zullen de Statistisch Bestand Neder Gemeenten Jaar unaerwerpen Statistisch Bestand Neder nderwerpen Beuolki I ng Arbeid Landbouw Bouwnijverheid Uerkeer en vervoer Inkomen, vermogen Politiek en bestuu Rechtsbescherming Cultuur en vrijetij Onderwijs Gezondheid en welz Gemeenten Jaar Statistisch Bestand Neder nderwerpen !*(-[-] brbeïd Banen van werkn -[+] Be psbevolkin Arbeidskrachten Uitkering WW -[+] Landbouw Bouwnijverheid Uerkeer en vervoer Inkomen, vermogen Politiek en bestuu -[+] Rechtsbescherming IMH Gemeenten Jaar gebruikers meer mogelijkheden krijgen om in hun informatiebehoeften te voorzien. Van belang in dit verband is dan ook de onderkenning dat de eerder beschreven CBS- problematiek op analoge wijze van toepassing is op het Clearinghouse-concept. Analoog aan het CBS zal de ge bruiker van het Clearinghouse waarschijnlijk de gepresen teerde informatie van alle kanten willen benaderen en zul len er vragen komen over inhoudelijke aspecten van de ge boden informatie of geleverde bestanden. Daarmee zullen vergelijkbare bestanden ten opzichte van elkaar transparan ter worden en zullen inconsistenties, die nu onzichtbaar zijn omdat iedere organisatie zijn eigen bestanden en be schrijvingen heeft, zichtbaar worden. Gebruikers zullen niet alleen meer informatie vragen, maar ook beter ge coördineerde en gestructureerde informatie. Het CBS, een vreemde eend in de bijt Er is een toenemende belangstelling voor onze regionale gegevens. Het zo breed mogelijk beschikbaar stellen van Fig. 3. onze informatie is één van de bestaansredenen van het De selectieboom CBS. Het participeren binnen het Clearinghouse is dan van een ook een logisch te zetten stap. Aan het aansluiten zitten publicatie. allerlei fascinerende aspecten. Zoals reeds aangegeven is het NCGI in tegenstelling tot het CBS een bron van meta- informatie zonder de daarbij behorende bestanden. Tevens is reeds betoogd dat de meta-informatie niet te ontkoppe len is van het bestand. Alle data, inclusief de benodigde meta-informatie, moeten worden opgeslagen op de be treffende niveaus in de database (vanaf het hoogste totaal niveau tot en met het kleinste onderdeel, de celvulling), omdat de gevraagde informatie altijd bestaat uit een optel som van allerhande soorten gekozen cellen. De informatie verzameling die wordt gebruikt, is als het ware virtueel om dat zij op ieder moment kan worden georganiseerd op basis van weer andere informatieverzamelingen. Ze verschijnen alleen nog op het beeldscherm. Een voorbeeld kan hier misschien verhelderend werken. Houden we in gedachten Fig. 4. dat een zeer simpele tabel bestaande uit drie regels en drie Een opengeklapte kolommen al negen mogelijke uitkomsten genereert en dat tak in een alleen data gekoppeld aan meta-informatie de gewenste in- selectieboom. formatie bieden, alleen dan kan men zich een beeld vormen over de onleesbaarheid van het CBS-,,meta"boekwerk bin nen het Clearinghouse. Op dit moment wil het CBS al haar publicaties in een data bank opslaan en aan de buitenwereld, onder andere via Internet, presenteren. Tegelijkertijd zal een deel van deze informatie moeten worden ontsloten ten behoeve van het Clearinghouse. Om dit te kunnen realiseren, wordt er een „hoek" gebouwd om de specifieke Clearinghouse-informa- tie te kunnen onttrekken aan de grote databank. Daarmee wordt de specifieke meta-informatie (zonder de gegevens) in een voor gebruikers toegankelijke zoekstructuur onder gebracht en gekoppeld aan het Clearinghouse. Wanneer dit operationeel is, zal de ontsluitingssleutel gevonden zijn. Fig. 5. Het tweede probleem ligt op het vlak van de presentatie Een dubbel open- van informatie. De meeste mensen denken bij de presen- geklapte tak. tatie van statistieken direct aan staafdiagrammen of gra- 513 NGT GEODESIA 1996-12 -[+

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 7