Eu Ml Statistisch Bestand Nederli [-J Underwerpen j—Bevolking [-] Arbeid I—1 Banen van werkn anenbedrij Banen: bedrij Banen: bedrij Banen: bedrij Banen: bedrij Banen: bedrij Banen: bedrij Geneenten Jaar Statistisch Bestand Neder M t Inderwerpen [-] ier net Pt +j j+" snten •ovincies Groningen Friesland Drenthe Overijssel Flevoland Gelderland Utrecht Noord-Holland L+. Zuid-Holland K Zeeland laar Statistisch Bestand Nederland: Onderwerpen Geneenten [-] Jaar 1(-) Jaar 1988 1989 1990 Fig. 6. Een Fig. 7. Items geselecteerd in twee takken. Fig. 8. Uit alle takken is iets geselecteerd. fieken, maar één van de vormen kan een presentatie op kaart zijn. Daarmee is die kaart dus niets meer of minder dan een vehikel om de informatie naar de gebruiker te brengen. Dit in tegenstelling tot andere geografische infor matie verstrekkende instituten: voor hen is een kaart de te verstrekken informatie. Onze data hebben als ingangen: onderwerp; regio; tijd (bijvoorbeeld: jaar). Een interlace en/of een meta-standaard met een te beperk te functionaliteit biedt onvoldoende houvast om onze weelde aan onderwerpen en dimensies te ontsluiten. De in bet NCGI gekozen meta-standaard, alsmede de te ontwer pen NCGI „user-interface" moet daarvoor voldoende ruimte laten. Binnen het CBS wordt op dit moment vanuit vele disci plines samengewerkt om alle genoemde obstakels weg te nemen. Als het ons lukt om, in samenspraak met de andere participerende organisaties, een passend antwoord te vin den, kunnen wij met een gerust hart zeggen: al met al waren wij een vreemde eend in de bijt! Nieuwe uitdagingen Waar staan wij nu voor? Het werkelijk- ingrijpende van automatisering is dat het informatie-voorziening, sturing en automatisering verbindt. Informatise ring levert altijd beheersings- en stu ringsinformatie op over bedrijfspro cessen. Door combinatie van gege vensbestanden en door netwerkver bindingen worden organisaties trans parant ten opzichte van elkaar en ten opzichte van verschillende omgevin gen. Gebruikers van informatie kun nen steeds beter zelf bepalen op welke momenten zij welke informatie willen ontvangen. Daarmee worden de soe vereiniteit en veeleisendheid van de gebruikers groter. Een belangrijk as pect in dit verband is dat de identiteit van de organisatie, voorzover deze ge baseerd is op data, informatie en ken nis, wordt gerelativeerd. Meta-infor- Presentatie via Internet In de verspreid in dit artikel opgenomen figuren worden beeldschermen getoond, die laten zien op welke wijze men zijn weg kan vinden naar de gegevens in de CBS- publicaties. De publicaties zijn georganiseerd in de vorm van een „boom": de „takken" zijn groepen publicaties. De takken kunnen worden dicht- en opengeklapt. Hier door hoeft niet steeds de volledige publicatieverzameling op het scherm te staan. Eerst wordt de hoofdtak bekeken (fig. 1), vervolgens de takken die daaraan vastzitten, daar na de takken die daar weer aan vastzitten, enzovoorts, tot we als het ware - bij de „blaadjes" komen: de eigenlijke publicatie. De publicatie „Statistisch bestand Nederland se gemeenten (SBG)" bevindt zich in de tak „Regionale statistieken" (fig. 2). Omdat er ook in een publicatie veel informatie kan staan, hebben we de inhoud, net als bij de publicatieboom, vormgegeven als een boom met takken: de selectieboom. Nu wordt de informatie uit de gekozen publicatie geselec teerd. Om uit de informatie in een publicatie een keuze te maken, wordt er uit iedere hoofdtak minstens één item ge kozen. Hiervoor worden de takken „opengeklapt" zoals is te zien in de figuren 3 t/m 9. De meeste velden hebben een toelichting (meta-informatie). Naast het weergeven van data in tabelvorm is het ook vaak mogelijk de gege vens in een meer-dimensionale tabel te laten afbeelden als een staaf- of lijndiagram {een grafiek) en zelfs als een grafi sche afbeelding van een landkaart (een thematische kaart zoals in fig. 10). 514 1996-12 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 8