HÉB made is voor veel organisades welis waar noodzakelijk, maar ook belas tend. De acceptatie voor individuele organisaties kan een probleem zijn. Men moet passen in een groter geheel. Allereerst moet de „gegevensleveren- de" organisatie door de gebruikers ge vonden kunnen worden in de grote berg van informatie. Maar beter is het indien men inhoudelijk ook past in het grote geheel, zodat er een voor de gebruiker samenhangend geheel ont staat. Koppelen van meta-informatie aan ge gevens is een complexe zaak, waarbij de inzet van IT mogelijkheden biedt. Aan de andere kant is verminderende flexibiliteit een kenmerk van informa tietechnologie. Deze ontstaat als resul tante van de voor de geautomatiseerde informatiesystemen noodzakelijke for malisering van afspraken over termen, begrippen, definities en processen. Maar ook de andere elementen mogen niet uit het oog worden verloren. Er is bijvoorbeeld nog weinig onderzoek naar context en verwachtingen bij ge bruikers. Deze uitdaging zal parallel aan het realiseren van het Clearing house moeten worden opgepakt. Hoewel binnen de NCGI-pilot het enthousiasme zeer groot is en zelfs de ambitie leeft om processen zonodig anders in te richten om een optimale aansluiting, rekeninghoudend met de behoeften van de potentiële gebrui kers, te kunnen realiseren, zal het reali seren van een Clearinghouse één van de belangrijkste uitdagingen van dit moment zijn. Fig. 9. De tabel met gegevens. Statistisch Bestand Nederlandse Gemeenten. Arbeid aanta 1 Ter Aar 1991 MüKüflij'lB Alblasserdam 1991 5 040 8lbrandswaard 1991 2 840 Alkemade 1991 3 360 Alphen aan den Rijn 1991 22 320 Summary CBS andgeo-statistic information support and exchange The National Bureau for Statistics (CBS) is involved in creating meta-databases for internal purposes. Furthermore the meta-information will be used in creating an accesspoint in the National Clearinghouse Geo-Information NCGI. Both processes will give new opportunities to distribute and ex change geo-information among users. This article describes the change-process and focusses on possibilities and difficulties in developing the meta-data. Fig. 10. Voorbeeld van kaartweergave. 515 NGT GEODESIA 1996-12 L J -"'■5 Uerkïezing Tweede Kane 1994 ■1 Percentage gelclige s t ennen RPF J OO -< 2.5 2.5 -c 4.2 4.2 -« 8.4 I 8 4 -< 12.G 12.6 -< 16.8 n 16.8 - 21.0

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 9