spanning. Noch wiskundig, noch praktisch, is dit onder zoek geheel afgerond; omstreeks 1985 moest ik door ge brek aan medewerking mijn deelname aan het spel van de criterium-covariantiematrix beëindigen. Gelukkig is in [10] nog een stand van zaken vastgelegd. Het spel is uit Dit onderzoek betrof de opeenvolgende fasen: eerste orde, tweede orde en derde orde RD-net, één kringnet, één tachymeternet en detailmeting. Maar daarnaast zag ik een ander urgent probleem. Naast dit ene kringnet zou een tweede komen, daarnaast een derde, enzovoort, tot het ge bied rond het eerste kringnet geheel door kringnetten werd opgevuld. Dit probleem is van groot praktisch belang en in de praktijk blijken heel wat ongelukken te zijn gebeurd door gebleken slechte aansluiting van kringnetten. Ik heb nog enkele jaren hieraan kunnen werken, maar het pro bleem was te moeilijk om zonder simulatie een richting van oplossing te zoeken en deze hulp ontbrak. Vrijwel zeker was ik dat grondgedachten van de HTW'56, zoals verdich tingsafstand en richting van verdichtingsmeting, een rol moesten spelen, maar helaas het spel was uit. Nu is hier geen moord begaan. De opkomst van GPS lijkt dit probleem te elimineren. Hoewelwaarom zo'n be hoefte aan een betrekkelijk dicht net van referentiepunten? En dan die millimeters waar ik sinds de veertiger jaren al zo'n wantrouwen tegen heb! Maar waar is de vorm geble ven? Onderstel meting van basislijnen ofwel vectoren die tezamen een ruimtelijk kringnet vormen. Onderstel verder alleen een storende invloed van de atmosfeer, zoals in [6] wordt benadrukt, en wel zodanig dat alle vectoren een zelfde schaaleffect en draaiing ondergaan. Continue ijk- metingen kunnen helpen om de effecten van een wisselen de, maar overigens onbekende, atmosferische invloed te corrigeren. In dit (theoretische) geval is het ruimtelijke kringnet op een gelijkvormigheidstransformatie na be paald, dat wil zeggen alleen de vorm is bepaald. En zo zijn we weer terug bij eenzelfde situatie als de tweedimensiona le geometrische geodesie. Het was voor mij leuk, na de driedimensionale schran- kingstransformatie, op de valreep nog de driedimensionale criterium-covariantiematrix te vinden [5]. De belangrijkste vondst hierbij was dat de invariantie van cirkelvormigheid van standaardellipsen tegen schrankingstransformaties in twee dimensies bij het analoge geval van bolvormigheid van standaardellipsoïden in drie dimensies verloren gaat. Maar we zijn er niet. GPS geeft een betere precisie voor punts- bepaling langs het aardoppervlak dan loodrecht daarop. Er zal dus een criteriummatrix moeten komen in kromlijnige coördinaten en niet in cartesiaanse coördinaten x, y, z zoals in mijn opzet. Molenaar [9] heeft voor de fotogrammetrie dit probleem onderkend en een oplossing gesuggereerd. Ik ben er niet zeker van of GPS-netwerken niet een andere opzet nodig hebben. Helemaal raar wordt de situatie in Nederland, waar GPS-metingen via ellipsoïdische bereke ningen naar een kaartvlak worden getransformeerd en via een geoïde aan waterpashoogten worden gekoppeld. Dat ik dit in principe onjuist vind, blijkt uit [5]. Maar hoe ik hier ooit aan een cri teriummatrix kan komen, is mij een raadsel. GPS geeft een Precisie voor puntsbepaling Lings het aardoppervlak dan loodrecht daarop. i PV y y* Zo lijken de nieuwe methoden van geodetische puntsbepaling ook een na tuurlijk einde van mijn deelname aan het spel van de criterium-covariantie matrix te hebben veroorzaakt. Vele jaren heeft de groep van het Laborato rium voor Geodetische Rekentechniek (LGR) met plezier dit spel gespeeld. En ik ben er bijna zeker van dat het LGR het spel in een meer aangepaste vorm zal blijven spelen. Helaas staat de spelvorm, zoals ik deze heb beleefd, voorshands op verlies. Immers het Ka daster heeft in zijn overigens zo fraaie HTW'96 de ezelsbrugmatrix verkozen tot criterium-covariantiematrix. Bete kent dit, dat er naast de onzichtbare nu ook een zichtbare tegenspeler op treedt? Bij het spel hoort dat je een zet van je tegenstander tracht te analyse ren. En zo eindig ik met de vraag: wat is de kwaliteit van het controlesysteem op precisie - en daarmee op betrouw baarheid zoals ontwikkeld in de HTW'96 van het Kadaster? The game of the criterion covariance matrix This article reviews the origination of the criterion covariance matrix as deve loped by the author and co-workers. On theoretical grounds doubts are expressed about the quality of the testing system on precision as presented in the HTW'96, the new 'Manual of Technical Activities of the Cadastre 16 •997-1 GEODESIA ■ii V i y\ 'f'' V "GPS basislijn (0^ Summary

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 20