Landmeetkundige dimensies van de nutswereld (2) Nieuwe toepassingen door digitalisering van geo-informatie land management, quality control, background grondbeleid, kwaliteitsbeheersing, achtergronden In het eerste artikel onder deze titel [1] heb ik beschreven waarvoor nutsbedrijven geo-informatie gebruiken, hoe ze dat doen en hoe ze tegen geo- informatie aankijken. Het blijken grote gebruikers van geo-informatie te zijn, die zich niet erg aan de geodetische kwaliteitseisen houden. Waarom betaalt de nutssector dan nu toch 60% van de GBKN, en welke consequenties heeft hun visie op geo-informatie bij de digitalisering van leidingnetkaarten? In de afgelopen dertig, veertig jaar hebben de nutsbedrijven te maken ge kregen met een aantal ontwikkelingen waardoor de behoefte aan goede geo- informatie steeds sterker is geworden: schaalvergroting van de bedrijven; daardoor ontstond de noodzaak om de verschillende registratiesystemen van de vroegere bedrijven op één leest te schoeien; intensiever gebruik van de grond; dit vereist veel samenwerking tussen nutsbedrijven onderling en met der den (gemeenten, aannemers); daar voor is goede en consistente infor matie nodig over de ligging van de eigen leidingnetten; streven naar optimalisatie van het net- ontwerp en de netstructuurmet als doel het voorkomen van overdimen- sionering van de netten (kostenas pect), het realiseren van een optima le stroming in het net en het beper ken van consequenties bij storingen (kwaliteitsaspecten) toenemende noodzaak van preventief netbeheer, ofwel storingen voorko men in plaats van verhelpen. Naast het waarborgen van de kwaliteit van het product is de kwaliteit van de distributie steeds belangrijker ge- ing.A.J. van der Meer, projectleider Leidingen Informatie Systeem bij Gemeentewater leidingen Amsterdam. worden vanwege toegenomen aansprakelijkheid bij sto ringen en bij sommige bedrijven de aanwezigheid van concurrenten. Grootschalige basistopografie Om dit allemaal te kunnen realiseren, moet eerst de regis tratie van de bedrijfsmiddelen goed worden opgezet. De situatie dat een nutsbedrijf op creatieve wijze en tegen hoge kosten zelf topografische ondergronden maakte, werd echter steeds meer een knelpunt. De ook elders gevoelde behoefte aan gestandaardiseerde grootschalige topografi sche ondergronden heeft uiteindelijk in 1975 geleid tot het besluit om de GBKN te gaan vervaardigen. Na veel valse en halve starts en politieke perikelen werd begin jaren negen tig de impasse rond de GBKN-vervaardiging doorbroken. Eerst gebeurde dat met enkele lokale samenwerkingsver banden (onder andere in Noord-Holland) en in november 1992 met een landelijke overeenkomst (convenant) tussen nutssector, gemeenten, Kadaster en - later - waterschap pen [2], In de overeenkomst zijn onder andere afspraken gemaakt over de kostenverdeling, de inhoud van de GBKN en de mogelijkheid voor gemeenten om zelf een GBKN te produceren (de zogeheten „zelfregistrerende gemeenten Sindsdien zijn vrijwel overal samenwerkingsverbanden ge vormd, soms met veel moeite; samenwerking blijft een ge- Conversies kosten T GEODESIA 1997-1 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 23