kosten voor de conversie van één strekkende meter leidingnet, inclusief enkele database-gegevens, liggen in de orde-grootte van drie gulden. Voor het totale nuts-leidingnet in Neder land (1,5 miljoen kilometer) betekent dit dat er vier a vijf miljard gulden zal worden besteed om de leidingenregis traties digitaal te maken. Dat omvat onder andere meer dan één miljard aan hardware en software, en naar ru we schatting 25 000 mensjaren voor conversie. Dit werk wordt veelal uit besteed en het is dan ook geen wonder dat ingenieursbureaus zich erg voor deze markt interesseren. Ook de leve ranciers van computerware zijn van zelfsprekend zeer geboeid door de ont wikkelingen in de nutssector. De meest gevolgde conversiemethode is dat de analoge tekeningen min of meer direct worden overgezet naar het systeem door de leidingen te digitalise ren of de op de kaart voorkomende maatvoering te gebruiken. Daarbij worden alleen opvallende fouten ge corrigeerd. Men beschikt dan relatief snel over een compleet digitaal net waarop selecties kunnen worden uit gevoerd en waarmee berekeningen kunnen worden gemaakt. Bovendien is zo'n digitaal bestand zeker niet slechter dan de „oude tekeningen" en daar viel over het algemeen ook goed mee te werken. Vanuit een landmeet kundige kijk zou het logischer zijn om bij zo'n conversie van beheerkaarten tevens kaartvernieuwing door te voe ren: als je toch bezig gaat, reconstrueer dan het hele leidingnet met de oor spronkelijke gegevens en meet zono dig bij. Dat zou een homogeen en goed gecontroleerd gegevensbestand opleveren. De meeste bedrijven doen dat echter niet, want de conversieduur is met de „praktische" methode al lang genoeg. In een latere fase, zo is vaak de bedoeling, zullen de gegevens grondig worden gecontroleerd en ver beterd. Daar zijn echter meestal geen harde planningen voor gemaakt. Een probleem bij de conversies is dat veel maatvoering op de bestaande te keningen achterhaald is. De aanmeet- maten zijn vaak tientallen jaren gele den bepaald bij het aanleggen van de leiding en daarna niet meer gecontro leerd. Ook de aanmetingen aan weg- assen, gedaan tijdens de aanleg van een nieuwbouwwijk, staan vaak nog op tekening, hoewel ze doorgaans niet meer bruikbaar zijn. Zeker als de topografische ondergrond van de analoge kaarten erg achterliep, komen conversiemede werkers regelmatig voor verrassingen te staan. Waterlei ding-, riolerings- en gasbedrijven hebben in zo'n geval nog de mogelijkheid om de putten opnieuw in te meten, als een soort paspunten. Maar anders kan alleen met behulp van proefsleuven de leiding worden teruggevonden. Vanwege de kosten gebeurt dat doorgaans alleen in bijzondere ge vallen. Op de beheerkaarten is de geografische positie van een leiding slechts figuratief; de maatvoering op de kaart is be- Voor gebruikers van een leidingen- beheerkaart moeten het leidingnet en de structuur ervan duidelijk zijn. Bij drukke punten (met veel leiding net-informatie) ontstaan dan proble men. Een 1 1-constructie levert op zo'n punt een onoverzichtelijke situ atie op en in zo'n geval moet de in formatie uitschalig worden getekend, dat wil zeggen niet op de geome trisch juiste locatie op de kaart. Een voorbeeld. Dezelfde situatie, eveneens op 1 500, maar nu zodanig uitschalig getekend dat duidelijk is hoe het lei dingnet in elkaar zit en welke appen dages aanwezig zijn. De geo metrische ligging van veel gegevens is niet meer correct; om de betreffende leiding in het terrein terug te kunnen vinden, is originele maatvoering no dig (die is hier terwille van de duide lijkheid niet afgebeeld). In de 1 1-reconstructie (hierboven afgebeeld op schaal 1 500) liggen diverse leidingen over elkaar heen en zijn appendages niet goed van elkaar te onderscheiden. De ligging is cor rect, er mag in het bestand worden gemeten. Als bij b„ maar nu is de situatie ver tekend ten behoeve van een over zichtskaart 1 2500. 21 GEODESIA 1997-1 Uitschalig of I I Uitschaligheid Zc 30" C» 200T a. h^-TH

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 25