Vanzelfsprekend hebben de directies de indringende vraag gesteld wat zo'n geautomatiseerd systeem nu eigenlijk oplevert. De te maken kosten waren, zoals gebruikelijk, redelijk goed te be noemen (wat overigens niet altijd het zelfde was als beheersbaar). Het gaat om posten als: systeemontwikkeling en -bouw, conversie-uren, aankoop en onderhoud van computerware, nieu we functies van systeem-, applicatie- en topografiebeheerder, en opleidin gen. De kosten van digitale topografie boren strikt genomen niet in dit rijtje thuis: topografie was immers altijd al nodig. Maar veel bedrijven zien nu pas welke (hoge) kosten ermee gemoeid zijn. In discussies over de kosten wor den die van de digitale topografie daarom vaak meegenomen. Aan de batenkant is het plaatje diffu ser. Aanwijsbare winst wordt geboekt doordat het tijdrovende handmatige tekenwerk sterk vermindert. Het digi tale bestand kan immers op willekeu rige schalen worden geplot en er kan elke willekeurige uitsnede mee worden gemaakt. Ook het periodiek (om de den a twintig jaar) vernieuwen van de analoge beheerkaarten vervalt. Dit soort baten vertaalt zich in verminde ring van personeel op de tekenkamers. Verder wordt het eenvoudiger om kabels- en leidingenverzamelkaarten te maken (hoewel dit afhankelijk is van de mate waarin gegevens 1 1 zijn vastgelegd); dit betekent lagere pro jectkosten. Andere winstpunten zijn vooral kwalitatief: goede en actuele digitale bestanden en afdrukken, uit gebreide mogelijkheden om selecties binnen het net te maken, de mogelijk- Binnenkort ook bij de nutsbedrijven (Foto: Oranje woud. heid om leidingnet-gegevens uit te breiden met bijvoor beeld vergunningnummers en storingslocaties, en de moge lijkheid om leidingnet-gegevens te combineren met andere digitale informatie (zoals kadasterpercelen, wegen/groen- vlakken en milieuzoneringen). Ook de veel betere en snel lere toegankelijkheid van de gegevens voor gebruikers over datanetwerken is een belangrijk winstpunt; het verzamelen van gegevens kost minder tijd waardoor sneller en efficiën ter kan worden gewerkt. Digitale leidingenregistratie leidt op zichzelf nauwelijks tot winst. De besparing in menskracht valt globaal weg tegen extra exploitatielasten. De dalende prijzen van met name hardware beïnvloeden dit plaatje wel, maar de ervaring leert dat dit „voordeeltje" meestal wordt vertaald in een ex tra grafisch werkstation omdat de conversie-inspanning toch was onderschat. De winst zit vooral in de kwaliteits verbetering en de sterk vergrote toegankelijkheid van de ge gevens. Digitalisering maakt het dus mogelijk om het ge wenste, verbeterde, beheer van het leidingnet te realiseren. Per saldo is digitale leidingenregistratie zijn geld daardoor zeker waard. Veel nieuwe mogelijkheden Digitale leidingenregistratie vormt meestal slechts de eerste stap. Veel bedrijven willen in de toekomst verder door groeien naar een distributie-beheersysteem. Daar bestaan heel wat ideeën over, waarvan sommige al hier en daar zijn gerealiseerd. Te noemen zijn: ontwerp van nieuwe leidingen op basis van digitale lei ding- en topografiegegevens; automatisch genereren van materiaallijsten ten behoeve van een magazijnsysteem; koppeling van andere locatiegebonden gegevens aan de digitale leidingnetgegevens, zoals storings-, vergunnin gen- en onderhoudsgegevens; plannen van onderhoud op basis van selecties, netanaly- ses en dergelijke; inmeten van gelegde leidingen met tachymeters of GPS; computerondersteund vervaardigen van revisieschetsen en huisaansluitingschetsen; raadpleegmogelijkheden waar dat nodig is: decentraal op kantoorplekken of via autofax met wagens van monteurs en opzichters, alsook het gebruik van draagbare pc's met cd's; digitale uitwisseling van liggingsinformatie met andere belanghebbenden via datalijnen (ook de nutssector op Internet?); betere afhandeling van meldingen van het KLIC, het Ka bels en Leidingen Informatie Centrum (overigens blijft het zo, dat de leidingenbeheerder de feitelijke leidingen informatie aan de aanvrager levert en niet het KLIC); combineren van digitale luchtfoto's en leidingnet-infor matie om daarmee illegale opstallen, bomen en dergelijke op te sporen, die op of vlakbij de leidingen liggen. Zoals altijd geldt ook hier de vraag of datgene wat kan, ook wenselijk is. Het kan wel leuk zijn om met luchtfoto's het leidingnet te controleren, maar als illegale opstallen weinig schade veroorzaken, kost dat wellicht meer dan het op- GEODESIA 1997-1 23

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 27