Kaartvernieuwing in de HTW De digitale aanpak van een oud ambacht mapping, revision, applications kaartvervaardiging, vernieuwing, praktijk De nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaam heden van het Kadaster (HTW) bevat een afzonderlijk hoofdstuk over kaartvernieuwing. De HTW richt zich met name op de geometrische kwaliteit. Bij een kaart vernieuwing is de kwaliteit van het eindresultaat in hoge mate afhankelijk van de kwaliteit van de beschikbare gegevens en de inrichting van het werkproces. Een verantwoord kwaliteitsbeheer vereist daarnaast professionele en ambachtelijke vaardigheden: inzicht, kennis en ervaring in technieken die in de loop van de tijd zijn toegepast bij de vervaardiging en bijhouding van de kaart. In dit artikel wordt de aanpak van het kaartvernieuwingsproces in de HTW beschreven en wordt ingegaan op de problemen die hierbij spelen. In de eerste plannen voor de nieuwe HTW [3] was de kaartvernieuwing niet als een afzonderlijk onderwerp opgenomen. Wel werd besloten om in een appendix aandacht te besteden aan het digitaliseren van kaarten. Toch is de geometrische verbetering van kaar ten een interessant onderdeel van de kaartvernieuwing. Het verbeteren is goed vergelijkbaar met de bijhouding van een kaart. De geometrische aspec ten van de bij houding komen uitvoe rig in andere hoofdstukken aan de orde. Waarom dan nog een afzonder lijk hoofdstuk over kaartvernieuwing? Een belangrijke overweging om dit wel te doen, was de constatering dat bij veel vernieuwingsprocessen de geo metrische kwaliteit van het eindresul taat niet goed beheersbaar blijkt. Een probleem hierbij is meestal dat de kwaliteit van de beschikbare gegevens niet goed bekend is. Verder is het zo dat kaartverbetering niet tijdelijk, maar blijvend en structureel is. De ir. A. V. Hoekstra, beleids medewerker bij de concern stafvan het Kadaster te Apeldoorn. geometrische kwaliteit van een kaart, zoals de kadastrale kaart die voortdurend wordt bijgehouden, zal regelmatig moeten worden verbeterd. Door de beschikbaarheid van allerlei digitaal kaartmateriaal zal bovendien de behoefte toenemen om de inhoud van verschillende kaarten te com bineren en op elkaar af te stemmen. Al met al redenen genoeg om in de HTW expliciet aandacht te besteden aan het fenomeen kaartvernieuwing. In dit artikel komt met name de geometrische verbetering aan de orde. Een belang rijk aspect hierbij is het combineren en op elkaar af stemmen van kaarten en puntenvelden. Uitgangspunten en opzet De HTW richt zich niet specifiek op de huidige vernieu wing van kadastrale kaarten. Er is gekozen voor een opzet die algemeen toepasbaar is. De verscheidenheid aan vor men en methoden voor kaartvernieuwing is groot. De nu nog in gebruik zijnde kartografische werkprocessen zijn modelmatig niet goed te beschrijven. Bovendien zullen deze processen hun betekenis verliezen naarmate kaarten meer digitaal beschikbaar komen. Daarom is de HTW uit sluitend gericht op digitale werkprocessen. Er worden geen specifieke toepassingen behandeld. Wel kunnen bij elke toepassing deelprocessen worden onderscheiden. In de HTW worden deze deelprocessen afzonderlijk behandeld. Een gebruiker kan deze combineren tot één specifiek werk proces voor een bepaalde toepassing. Men zal hierbij uiter aard rekening moeten houden met de vereiste kwaliteit en de beschikbare technische hulpmiddelen. Centraal in de HTW staat de geometrische kwaliteits beheersing van punten en puntenvelden. Aspecten die samenhangen met de opbouw en structuur van digitale be standen, zijn buiten beschouwing gebleven. Ook is het niet mogelijk geweest om in te gaan op toekomstige ontwikke lingen, zoals een objectgericht kwaliteitsbeheer. Techni sche aspecten met betrekking tot digitaliseren, scannen en vectoriseren van analoge kaarten zijn opgenomen in een appendix. In de HTW is verder veel zorg besteed aan het gebruik van eenduidige termen en begrippen. Ook bij de GEODESIA 1997-1 KEYWORDS TREFWOORDEN 27

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 31