kaartvernieuwing ontstaan niet zelden misverstanden en spraakverwarringen. Daarom worden eerst enkele termen en begrippen verklaard. Vervolgens zullen de verschillende deelprocessen nader worden toegelicht. Kaartvernieuwing is een algemeen begrip voor de processen waarbij een bestaande analoge of digitale kaart geheel of voor een deel wordt vervangen door een nieuw product. In de HTW worden hierbij de navolgende activiteiten onder scheiden: omzetting ofwel conversie van de inhoud of een selectie van de inhoud van één of meer bestaande kaarten. Hier bij wordt de geometrie niet verbeterd; kaartverbetering waarbij de kaartinhoud met behulp van aanvullende gegevens structureel wordt gecorrigeerd los van de normale bijhouding van de kaart. Deze activiteiten kunnen elk afzonderlijk of in combinatie met elkaar worden uitgevoerd. Het volledig opnieuw ver vaardigen van een kaart met uitsluitend nieuwe gegevens valt niet onder het begrip kaartvernieuwing. Afhankelijk van de wijze waarop de betrokken kaartinhoud wordt vastgelegd, kunnen drie soorten conversies worden onderscheiden: A-A conversie. Hierbij wordt een analoge kaart of een deel daarvan gekopieerd (bijvoorbeeld fotografisch) op één of meer nieuwe tekeningdragers; A-D conversie. Dit is de omzetting van een analoge kaart of een deel daarvan in een digitale vorm. Naast de geo metrie worden als regel ook gegevens opgenomen voor de identificatie van objecten en voor de verdere beschrijving van de kaartinhoud. De conversie van de geometrie be perkt zich tot het digitaliseren van het kaartbeeld en de transformatie naar het gewenste coördinatenstelsel; D-D conversie. Dit betreft een herschikking van gegevens of een herstructurering van een digitale kaart. De conver sie van een lijngerichte structuur naar een objectgerichte structuur is hiervan een voorbeeld. In alle situaties gaat het om de conversie van een kaart. Het begrip kaartconversie wordt echter alleen toegepast als syno niem voor de A-D conversie. Een kaartverbetering kan in principe betrekking hebben op alle onderdelen van de kaartinhoud, dus zowel op de geo metrie als bijvoorbeeld op de thematiek. Hierbij gaat het niet om incidentele correcties maar om een structurele ver betering. Verbeteringen kunnen alleen worden gerealiseerd met aanvullende gegevens in de vorm van aansluitingspun- ten, meetgegevens en geometrische relaties. Hiervoor moe ten betrouwbare gegevens worden gebruikt, die op een cor recte wijze worden gemodelleerd en verwerkt. Voor een kaartverbetering worden zoveel mogelijk bestaande gege vens gebruikt. De inwinning van nieuwe gegevens wordt beperkt vanwege de daaraan verbonden kosten. De selectie, interpretatie en verwerking van vooral bestaande gegevens stellen de nodige eisen aan de vakbekwaamheid van mede werkers. Het gebruik van onbetrouwbare gegevens of een gebrekkige modellering kan gemakke lijk leiden tot een verslechtering in plaats van een verbetering van de geo metrische kwaliteit. Bij de aansluiting van puntenvelden wordt onderscheid gemaakt tussen aansluitingspunten en overige zoge noemde vrije punten. Vrije punten zijn slechts in één puntenveld bekend. Voor de aansluiting kan, behalve van aansluitingspunten, ook gebruik wor den gemaakt van meetgegevens en geometrische relaties tussen punten uit verschillende puntenvelden. Hier voor worden de begrippen aanslui tingsrelaties en aansluitingselementen geïntroduceerd. Fig. 1. Voorbeeld van een aansluitingsrelatie en aansluitings elementen. Aansluitingsrelaties zijn meetgegevens (bijvoorbeeld een hoek of afstand) en geometrische relaties (bijvoorbeeld het samenvallen van lijnelementen) tussen punten uit verschillende puntenvel den. Aaitsluitingselementen zijn alle aansluitingspunten, de aansluitings relaties en de vrije punten die bij een aansluitingsrelatie zijn betrokken. In fig. 1 is hiervan een voorbeeld gegeven. Deelprocessen Een kaartvernieuwing kan zich beper ken tot een eenvoudige A-D conversie. In de meest complexe vorm bestaat een vernieuwing uit een combinatie van een conversie en een verbetering waar bij meerdere kaarten, aanvullende meetgegevens, bekende coördinaten en geometrische relaties worden benut. Bij alle vormen van kaartvernieuwing kunnen deelprocessen worden onder scheiden. In fig. 2 zijn deze deelproces sen schematisch weergegeven. In fig. 3 ■997-1 GEODESIA Kaartvernieuwing Kaartconversie Kaartverbetering Aansluitingsrelaties en aansluitingselementen puntenveld Z puntenveld W' lijnelementen In W' lijnelementen in Z a gemeenschappelijk aansluitingspunt eg en fh gemeenschappelijke lijnelementen als aansluitingsrelatie vrije punten als aansluitingselementen 28

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 32