Vakmanschap Gereedschap GEODESIA ■997-1 ken geometrische relaties, het al dan niet verwerpen van punten en relaties e.d.) worden gerelateerd aan de ge wenste precisie van het eindresultaat. De kwaliteit van de resultaten in de di verse deelprocessen moet door toet sing worden gewaarborgd. Een be langrijke parameter hierbij is de punt- precisie in het te vernieuwen punten- veld. Wanneer deze niet goed bekend is, moet de precisie worden vastgesteld aan de hand van een analyse van toet singsresultaten. In de opeenvolgende deelprocessen moet de precisie van de betrokken coördinaten steeds worden ontleend aan de resultaten in de voor gaande deelprocessen. Fig. 6. Situatie na de nabewerking. Grenzen die niet betrokken zijn bij de lokale kaart- verbetering zijn vergeleken met de inhoud van de GBKN. Sommige grenzen vallen nu samen met topo grafie in de GBKN. Bij een kaartvernieuwing zijn omvang rijke puntenvelden betrokken. Dit stelt hoge eisen aan de presentatie van de resultaten. Een goede grafische on dersteuning is onmisbaar bij het inter preteren van residuen en toetsingsre sultaten en bij het identificeren en her stellen van fouten. Op een overzichte lijke wijze moet blijken waar mogelij ke fouten aanwezig zijn en waar en in welke mate verdere verbeteringen noodzakelijk zijn. Wanneer voor een verbetering geen of onvoldoende be staande gegevens beschikbaar zijn, moet de kaartvernieuwing worden uit gevoerd met behulp van aanvullende nieuwe gegevens. Vaak zal de vereiste precisie niet haalbaar blijken te zijn voor een deel van de betreffende kaart. Wanneer er geen mogelijkheden be staan om in dergelijke situaties onmid dellijk nieuwe gegevens te betrekken, zal het vernieuwingsproces moeten worden afgebroken. Uiteraard is het dan van belang dat er correcte kwali teitskenmerken worden opgenomen in de resultaten. Bij een kaartvernieuwing moeten tijdens het werkproces door de uitvoerder keuzes worden gemaakt. Hij moet in het algemeen beslissen waar en welke aansluitingspunten worden gebruikt. Hij moet nagaan in welke mate verbete ringen nodig zijn en beslissen welke aanvullende gegevens hiervoor kunnen worden benut. Het accepteren of verwer pen van resultaten kan niet volledig worden gebaseerd op automatismen. Het oog van de professional is nodig om te constateren of er sprake is van misslagen, toevallige fouten of systematische afwijkingen. Hiervoor zijn inzicht en erva ring vereist in technieken die in de loop van de tijd zijn toe gepast bij de vervaardiging en bijhouding van de kaart. Een kaart die decennia lang is bijgehouden door verschillende mensen met diverse meet- en verwerkingsmethoden, heeft vaak een inhomogene kwaliteit. Een combinatie van identi- ficatiefouten, kwaliteitsverschillen en lokale vervormingen is moeilijk te analyseren. In de HTW wordt duidelijk dat kaartvernieuwing in dergelijke situaties maatwerk vereist. Betrouwbare resultaten zijn te bereiken door het toepassen van de vuistregels voor elk deelproces en een correcte uit voering van de verschillende toetsen in combinatie met een gedegen vakmanschap. De strategie moet zijn dat de ge wenste precisie wordt gerealiseerd met zo weinig mogelijk aanvullende gegevens. Wanneer blijkt dat deze precisie niet kan worden bereikt of wanneer fouten worden gesignal eerd, moeten meer aanvullende gegevens worden gebruikt. Er zijn geen eenvoudige ontwerpregels voor de keuze van aanvullende gegevens. De „kunst" is om juist dié gegevens te betrekken waarmee op de meest efficiënte wijze het ge wenste resultaat wordt bereikt. Dit proces kan niet met programmatuur worden bestuurd. Wel is het mogelijk en ook noodzakelijk om de uitvoering van het proces te on dersteunen met gebruiksvriendelijke programmatuur. Hoe staat het nu met de beschikbaarheid van programma tuur voor kaartvernieuwing? Er bestaat geen gebrek aan faciliteiten voor het digitaliseren van kaarten. Daar liggen de problemen ook niet. Waar het aan schort, zijn goede faciliteiten voor de kaartverbetering. Soms gaat het om een gebrekkige functionaliteit van systemen, maar vaak ook laat de gebruiksvriendelijkheid te wensen over. In pakketten als IDV en Scan-Detail van het Kadaster is de vereiste func tionaliteit voor de interpolatie van vrije punten en voor een lokale kaartverbetering grotendeels aanwezig. Er kunnen echter geen omvangrijke puntenvelden mee worden ver werkt en er zijn geen gebruiksvriendelijke faciliteiten voor het invoeren van gegevens en een kartografische presentatie van resultaten. Uit de Duitse vakliteratuur zijn de pakket ten DAVID (Digitalisierung, Aufbereitung und Verbesse- rung Inhomogener Daten aus Katasterkarten) [2] en FLASH (Flurkarten-Ausgleichung und Simultane Homo- genisierung) [1] bekend. Het laatstgenoemde pakket is recent ook in [4] beschreven en biedt goede en gebruiks vriendelijke oplossingen voor het homogeniseren en het verwerken van nabijheidsrelaties. In Nederland beschikken 31

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 35