lVertegenwoordigers van het Geo detische Platform en de Faculteit der Geodesie onder tekenen het onder steuningscontract. de zaken met de universiteiten af te stemmen. Zij bespeurde de tendens dat niet alleen professionele organisa ties meer afstemming tot elkaar krij gen, maar dat ook de universiteiten zich meer hierop gaan richten. Als voorbeeld noemde zij het Socrates- programma waarmee die afstemming nu van de grond begint te komen. Professor Peter Dale, president van de FIG, was gedurende de hele bijeen komst bij het CLGE aanwezig om de binnen de CLGE ontwikkelde gedach ten verder te bediscussiëren in FIG- verband. Bij de CLGE-bijeenkomst was als waarnemer aanwezig een verte genwoordiger van de republiek Tsje chië, te weten Vaclav Slaboch. Tijdens de bestuursverkiezingen wer den de volgende bestuursleden geko zen: Voorzitter B. Bour (F) Vice-voorzitter P. Prendergast (IRL) Secretaris M. Villikka (FIN) Penningmeester J. Horisberger (CH) In de komende periode wordt gewerkt aan een overzicht van de kwaliteits waarborgen in Europa, uitmondend in een rapport over quality assurance. Ook zal een overzicht van de markten worden gegeven. Er zullen diverse contacten met de Europese Unie wor den gelegd en verder uitgebouwd. De volgende bijeenkomst zal plaats vinden op 4 en 5 april 1997 in Rome. mr. ir. C. Anneveld Op 9 december 1996 kwamen verte genwoordigers van het Geodetisch Platvorm en de Faculteit der Geodesie bijeen om een contract te onderteke nen. Het Geodetisch Platvorm ver plichtte zich hiermee de nieuw in te stellen leerstoelen GIS-technologie en Geo-informatievoorziening nu en in de toekomst financieel te ondersteu nen. Alvorens te ondertekenen spra ken beide partijen behartenswaardige woorden tot elkaar. De decaan van de Faculteit der Geodesie, prof. Bogaerts, schetste kort de historie van de oplei ding tot geodetisch ingenieur en sprak zijn blijdschap uit over het belang dat de geodetische beroepspraktijk aan de opleiding hecht. Tevens benadrukte hij de even zo belangrijke mentale steun, die blijkt uit het initiatief. De heer Van der Velden, vertegenwoordi ger van het Geodetisch Platvorm, on derstreepte dit belang. Hij vergeleek de aangeboden steun met een autorij les. Hij dichtte de rol van rijinstruc- teur hierbij toe aan het Geodetisch Platvorm. De beroepspraktijk is im mers afhankelijk van goed opgeleide geodetische ingenieurs. Het verschil schuilt in het feit dat nu de instructeur zelf voor de nodige financiële midde len zorg draagt. Hij rondde zijn be toog af door een symbolische verband doos, de noodzakelijke inhoud van een lesauto, te overhandigen aan prof. Bogaerts. Na ondertekening van het contract konden goede voornemens besproken worden tijdens de borrel. Ewald Fortuin Op 21 november 1996 organiseerde de Stichting Geodesia een studie middag over de HTW. In Utrecht wa ren zo'n honderdtwintig deelnemers bijeengekomen, waaronder ongeveer veertig studenten. Na een korte inlei ding opende ir. Paul van der Molen (voorzitter Stichting Geodesia) de bij eenkomst. Dr. ir. Martin Salzmann (Kadaster) ging met name in op de functie van de HTW als onderdeel van een kwali teitssysteem. De HTW richt zich op de processen en producten van het Kadaster, waarbij men zich heeft be perkt tot de geometrische kwaliteits beheersing van alle geodetische werk zaamheden. In het boek is uitvoerig ingegaan op het „wat en hoe". Dat daarbij nogal wat leeswerk moet wor den verricht, werd nadrukkelijk on derkend. Ook werden de meerwaarde en bruikbaarheid van de HTW voor andere organisaties benadrukt. Dat het boek ook een rol zou kunnen ver vullen in het onderwijs, is inmiddels onderkend. Ir. Frank Kenselaar (TU Delft, Facul teit der Geodesie) beperkte zich in zijn inleiding tot het gebruik van het boek. Centraal stond de vraag of de HTW als boek of als handleiding door het le ven zou kunnen gaan. Het is in ieder geval niet zomaar een leesboek. Er re kening mee houdend dat menig toe hoorder het boek nog niet of slechts gedeeltelijk heeft bekeken, gaf hij ver schillende praktische leestips. Geluk kig zijn deze netjes in het paper vastge legd. De HTW kenmerkt zich door het volgende: het is een positief boek doordat het ondersteunend en instructiefis; het concentreert zich op inwinning en bijhouding van topografische en kadastrale geometrische gegevens; het is conservatief omdat het onaf hankelijk is van de gekozen inwin- nings-/opnametechniek; het werkt normerend ten aanzien van taalgebruik en begripsvorming; het probleem van aansluiten van puntenvelden staat centraal; het is gebaseerd op de moderne ver- effenings- en toetsingstheorie; het volgt de procesgerichte benade- ring. Kenselaar maakte duidelijk dat de rol van de HTW niet beperkt moet blij ven tot een mooie plaats op de boe kenplank. Iedere organisatie kan voor zichzelf bepalen wat die andere rol kan zijn en de auteurs staan open voor op gemerkte fouten, commentaar en aan bevelingen. De HTW is vooral prak- 42 1997-1 GEODESIA Geodetisch Platform verleent steun De nieuwe HTW: hanteerbare kwaliteitszorg!

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 46