tisch omdat alle geodetische werk zaamheden ook als zodanig kunnen worden uitgevoerd. Het gaat in ons werk tenslotte om het streven naar op timale kwaliteit in plaats van maximale kwaliteit (opvallend is dat deze op merking de laatste tijd vaker wordt ge hoord!). Na deze sterk op de inhoud gerichte inleidingen was het de beurt aan ing. Wim Eimers (Fugro-Inpark bv). Hij richtte zich op de betekenis van de HTW voor bedrijven die zich bezig houden met geo-informatie. Veel van die bedrijven zijn zelf ook betrokken bij kwaliteitscertificering en kennen dus inmiddels het klappen van de zweep. De uitleg van Salzmann werd onderstreept: delen van de inhoud zouden kunnen worden aangepast ten behoeve van werkzaamheden van be drijven! Bij uitbesteden van werk door het Kadaster aan particuliere bedrijven is met name van belang te weten wat het „minimale" kwaliteitsniveau is. Kwaliteit bepaalt uiteindelijk de kost prijs en de concurrentiemogelijkhe den. Uit zijn betoog kon worden op gemerkt dat de relatie kwaliteit en kos ten te weinig aandacht heeft gekregen. Ir. Jan de Kruif (Gemeente Utrecht) ging nadrukkelijk in op de gemeente lijke praktijk, ook die van kleinere ge meenten! Na een korte toelichting op het werkveld van de geodeet in de ge meente besloot hij met de opmerking dat „bijhouding van basisbestanden" de komende jaren nog veel aandacht zal vragen, zowel vanuit de techniek als vanuit de kosten. Hij onderkende dat opdrachtgevers in het algemeen de grootste moeite hebben om geometri sche kwaliteit te specificeren. Alle kwaliteitseisen (dus inclusief actuali teit, volledigheid en betrouwbaarheid) dienen te worden vertaald naar een toetsbaar niveau en een duidelijk kos tenplaatje. De afweging kosten (korte termijn) versus kwaliteit (lange ter mijn) blijkt in bijhoudingsprojecten erg lastig. De middag werd afgesloten met een bijdrage van ir. Auke Hoekstra (Ka daster). Hij richtte zich op het (poten tiële) gebruik van de HTW, in het bij zonder de toepassing van de HTW bij het interne opleidingsprogramma van het Kadaster. Hij stelde nadrukkelijk dat zonder behoorlijke introductie de HTW niet of nauwelijks tot zijn recht zal komen. Door de toelichting op het interne opleidingsprogramma en de betrokken doelgroepen werd duidelijk dat het Kadaster op professionele wijze aan de weg timmert en dat de HTW niet alleen voor academici is bedoeld. De discussie ter afsluiting van de stu diemiddag bracht niet veel nieuws. In het kort volgen hier de belangrijkste aanbevelingen: zorg voor een „passende" introduc tie van de HTW binnen de organi satie; een uitgave op CD-ROM maakt het boek ook praktisch toegankelijk; maak een „vertaling" naar een handzame en praktische handlei ding (per proces/product) voor mbo-niveau; zorg voor periodieke actualisering (bijvoorbeeld 3D-informatie). Wat mij betreft krijgt het Kadaster een flink compliment voor het werk dat is uitgevoerd en de aandacht die wordt besteedt aan de HTW. Een discussie over de gebruikswaarde voor derden is aardig, maar ook niet meer dan dat. Ik hoop overigens dat velen het ambitie niveau van het Kadaster zullen volgen als het gaat om kwaliteitszorg en -bor ging. De discussie over de mogelijkhe den voor een TU/HvU-leerboek zou echter niet vanuit de publicatie van de HTW moeten worden gevoerd, maar vanuit de behoefte van het onderwijs zelf. In hoeverre het bedrijfsleven een soortgelijk initiatief zou kunnen/wil len opstarten, is een vraag van andere orde. Zij stellen tenslotte mensen aan, die qua kennis en ervaring aansluiten bij de behoefte van het moment en de ontwikkelingsstrategie van het bedrijf. Processen en producten variëren bij bedrijven sterk. Dit betekent dat een kwaliteitshandboek (bedrijfsspecifiek) voor geodetische werkzaamheden niet zo gedetailleerd hoeft te zijn. Marc van de Ven Topcon Europe bv introdu ceert in aanvulling op haar topcoia complete assortiment laser producten een nieuw instrument, de oploodlaser PL-1. Dit instrument is speciaal ontworpen voor het verticaal oploden in hoogbouwtoepassingen met hoge nauwkeurigheid. Uniek aan de PL-1 is de zichtbare loodstraal zo wel aan de boven- als de onderzijde. De combinatie van een volledig zelf stellende laser met een loodlijn naar beneden maakt het snel en nauwkeu rig opstellen van de PL-1 tot een een voudige handeling. Het instrument heeft een bereik van 100 m en een nauwkeurigheid van 2,5 mm per 50 m. Het is volledig water- en stofdicht en wordt standaard aangeboden met bat terijen voor 24 uur gebruiksduur. Inlichtingen: Topcon Europe bv, afdeling Nederland, telefoon (010) 458 50 77, fax (010) 458 50 45. GEODESIA ■997-1 "•"■■v.,,,, TECHNIEK Topcon's loodlijn laser PL-I

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 47