januari 1997 Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie Agenda Stichting Geodesia p. 3. GEODESIA komt ELF 139e jaargang maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd) in een oplage van HO. I 3800 exemplaren issn: 1382-5925 Marktoverzicht total stations W. Kamphorst djj Cq C\ l,j Het spel van de criterium- covariantie- matrix prof. ar. ir. W. Baarda 19 Landmeet kundige dimensies van de nutswereld (2) ing. A. J. van der Meer 17 Kaart- vernieuwing in de HTW ir. A. V. Hoekstra en verder... Geodesia Wederom heeft de auteur, inmiddels voor de vierde maal, een overzicht samengesteld van op de markt beschikbare tachymeters, of liever total stations. Vrijwel allemaal zijn ze voorzien van een automatisch richt- en zoeksysteem. De volgende trend lijkt het implementeren van draadloze communicatie tussen total station en pencomputer. Maar dat zien we dan wel in het volgende overzicht De verschijning van de 1 ITW96 is voor de auteur aanleiding om in te gaan op het ontstaan van de criterium-covariantiematrix. De terugblik is niet ingegeven door drang om geschiedenis te schrijven, maar om inzichtelijk te maken dat vraagtekens zijn te plaatsen bij het controlesysteem op precisie in de HTW'96. De „klassieke" leidingenregistratie bij de nutsbedrijven was op zichzelf wel goed, maar vanwege schaalvergroting, de groeiende behoefte aan management informatie en de toegenomen aansprakelijkheid zijn de nutsbedrijven in de laatste tien jaar bijna allemaal begonnen met digitalisering van hun geografische gegevens. Dat zijn grote projecten, waar veel geld in om gaat en waar veel tijd mee gemoeid is. Eenmaal voltooid, zijn er vele nieuwe mogelijkheden voor verdere verbetering van het leidingnetbeheer. Kaartvernieuwing is een belangrijk onderwerp in de komende periode waarin veel organisaties bezig zijn met de conversie van hun kaarten naar digitale bestanden. Daardoor komt onder andere ook meer aandacht voor een verantwoord kwaliteitsbeheer. In deze bijdrage beschrijft de auteur de aanpak van het kaartvernieuwingsproces zoals dit in de onlangs uitgebrachte HTW is behandeld. Eén van de conclusies is in ieder geval dat geschikte programma tuur en goed vakmanschap belangrijke vereisten zijn. Van de redactie De NCG, commissie en onderzoeksinstituut Stichting Geodesia In memoriam ir. M. J. te Nuyl Berichten Verslagen T echniek Commissies Stichting Geodesia Samenstelling Stichting Geodesia Bij de voorplaat Total stations behoren tegenwoor dig tot de standaarduitrusting van de landmeter. Een marktoverzicht van tachymeters wordt gegeven op

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 5