A Van de redactie „What is in a name 2 '997-1 GEODESIA Het vakgebied van de geodesie is sterk in beweging. Dis cussies over de toekomst van de geodesie worden regel matig gevoerd en leidden onder meer tot het Nationaal Geodetisch Plan (NGP). In dit plan werden twee beroeps aanduidingen voor de geodesie onderscheiden met de wat merkwaardige benamingen geometrist en geo-informant. Hoewel de strekking van deze twee richtingen vrij breed werd onderschreven in de verschillende commentaren die op het NGP werden gegeven, hebben deze twee namen nauwelijks ingang gevonden. Ik kan ze in ieder geval niet uit mijn keel krijgen. Voor een moderne aanduiding van ons vakgebied kan ik mij overigens wel vinden in de termen geodesie en geo-informatica. In Canada en Australië is de term geomatics geïntroduceerd (het Nederlands equivalent is, denk ik, geomatica). Deze wat moderner klinkende naam heeft nogal wat studenten opgeleverd in die landen naar ik heb gehoord. Niettemin heeft ook deze naam de wereld niet veroverd. Waar gaat het nu eigenlijk om bij het gebruiken van namen? Het lijkt mij dat het niet in de eerste plaats gaat om een naam die de vakgenoten zelf aanspreekt. Het is toch vooral de buitenwereld en zo u wilt de klant die de beteke nis van een naam moet begrijpen. In de marketing weten ze daar wel raad mee. Naamsbekendheid van een product is van levensbelang voor het succes van dat product. Zelfs slechte producten kunnen door een goede marketing strategie aan de man worden gebracht. De betekenis van geodesie is bij het grote publiek echter nog steeds onbe kend. Als iemand mij vraagt wat voor beroep ik heb, begin ik altijd met geodeet om vervolgens haastig te vertellen dat ik eigenlijk landmeter ben. Dat is in ieder geval een bena ming die men herkent, hoewel de vlag allang de lading niet meer dekt. Bij de promotie van ons vakgebied is dat heel listig opgelost met de slogan „geodesie is meer dan land meten". Beide termen worden hier aan elkaar gekoppeld! Hoe moet dat nu met de benaming van ons tijdschrift? De naam Geodesia stamt uit het Grieks. In de loop der jaren is het voor ons tijdschrift een merknaam geworden, die heeft bijgedragen tot de naamsbekendheid van ons vakgebied. Reden voor het bestuur om tijdens het vorige congres de naam van de Stichting NGL te veranderen in Stichting Geodesia. De redactie heeft zich vervolgens beraden over de naamgeving van het tijdschrift en heeft besloten de naam Geodesia te handhaven. Om echter tegemoet te komen aan de verbreding van het vakgebied, zoals onder meer is beschreven in het NGP, is een nieuwe ondertitel gekozen, die naar verwachting ook het merendeel van de lezers zal aanspreken: „Tijdschrift voor geodesie en geo- informatie". Deze vlag dekt de lading ongetwijfeld beter, want het aantal artikelen over geo-informatie neemt nog steeds toe. In de wandeling zullen we echter spreken over het tijdschrift Geodesia en over de Stichting Geodesia. Daarmee is onze merknaam opnieuw bevestigd. Jan Polman Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s.v.p. schrijielijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,—, bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 fax (0499) 37 44 97 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^vmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 6