Marktoverzicht total stations Geactualiseerde technische gegevens over het geodetische meetinstrumentarium Summary GEODESIA 1997-1 surveying, instruments, overview landmeetkunde, instrumenten, overzicht KEYWORDS TREFWOORDEN Voor u ligt nu alweer het vierde actuele marktoverzicht op het gebied van tachymeters. Het woord „tachy- meter" dekt eigenlijk niet meer de lading. De huidige instrumenten bieden zoveel meer functionaliteit dan de tachymeters van voorheen, dat het begrip „total station" meer op zijn plaats is. Sinds het marktoverzicht van april 1994 is een geheel nieuwe generatie instrumenten op de markt verschenen. De meeste tachymeters uit het vorige overzicht zijn dan ook niet meer leverbaar. Het hiernavolgende overzicht geeft een zo compleet mogelijk beeld van alle voor landmeetkundige werkzaam heden geschikte total stations. Hierbij wil ik opmerken dat de grens tussen zogenaamde „bouw"- en landmeet kundige instrumenten in de meeste gevallen nog slechts door de nauwkeu righeid van de randaflezing wordt be paald. In het vorige overzicht in dit tijd schrift sprak ik reeds de verwachting uit dat Nikon met zijn MS-DOS com patible instrument DTM-700 een trend zou gaan zetten. Uit het voorlig gende overzicht blijkt dat dit volledig is uitgekomen. Bijna alle instrumen ten zijn inmiddels pc-georiënteerd, hebben een MS-DOS operating sys tem en leggen de metingen vast op een gestandaardiseerde pc-card. Het zijn feitelijk pc's op een statief geworden, waarbij hoek- en afstandmeting een ondergeschikte rol zijn gaan spelen. De pc-functionaliteit in deze instru menten heeft meer het accent gekre gen. De meeste total stations van dit moment zijn volledig programmeer baar en prima af te stemmen op uw eigen eisen en wensen. W. Kampborst, werkzaam bij het Geodetisch Adviesbureau van het Kadaster te Apeldoorn. Steeds meer instrumenten zijn gemotoriseerd en hebben een automatisch richt- en zoeksysteem. Geotronics, Leica en Topcon beschikken reeds enige tijd over een dergelijk systeem. Sinds kort heeft ook Carl Zeiss een gemotoriseerd total station met een automatisch richt- en zoeksysteem. Ik verwacht dat binnen afzienbare tijd ook de overige merken deze trend zullen volgen. Uiteindelijk zal een total station standaard zijn voorzien van een gemotoriseerd en zelfrich- tend systeem. Draadloze communicatie tussen een total station en een pencomputer is volop in ontwikkeling en zal binnenkort voor meerdere instrumenten operationeel zijn. Bij een aantal instrumenten staat in het overzicht bij ,,uit- voerformaat" onder andere het SFN-formaat vermeld. Tot voor kort had elk merk tachymeter zijn eigen specifieke bestandsstructuur en was voor elk merk andere conversie programmatuur noodzakelijk. Om te kunnen werken met één conversieprogramma voor alle merken total stations is door het Kadaster een „Standaard Formaat Metingen" (SFM) beschreven. Dit standaardformaat is gebaseerd op de structuur van NEN1878 (het uitwisselingsformaat voor kartografische gegevens) en krijgt een extensie SFN. In de betreffende total stations is door de leveranciers program matuur geïnstalleerd die een metingenbestand in dit for maat op de pc-card plaatst. Tevens kunnen bestanden met uitzetgegevens in dit standaardformaat op de betreffende total stations worden gebruikt. In een volgend artikel over de huidige werkwijze in de terrestrische gegevensinwinning bij het Kadaster zal uitvoeriger worden ingegaan op dit standaardformaat voor metingen. Rest mij nog de verschillende bedrijven te bedanken voor hun bereidwillige medewerking bij de totstandkoming van dit overzicht. Market overview on total stations For the fourth time a comparative overview is presented on surveying instruments which are currently available on the market. Nearly all total stations are pc-oriented under MS- DOS, motorized and self-directing. The new trend seems to be wireless communication in combination with pencomputers.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 7