Voorbeeld In dit voorbeeld gaan we uit van een bestek dat doorgaans bestaat uit drie onderdelen: berekeningen, begeleidende tekst en een kaart of andere afbeelding van de situatie (fig. 1). Deze drie onderdelen zijn vaak op zich staande documenten waartussen alleen een logische, maar geen softwarematige „koppeling" bestaat. Aan dit soort docu menten kleeft een hele reeks nadelen: om meerdere grafische bestanden, die met bijvoorbeeld AutoCAD en MicroStation zijn gemaakt, met elkaar te kunnen combineren, is een conversie nodig. Deze con versies gaan vaak gepaard met verlies aan informatie; de documenten zijn statisch. Indien er ook maar een kleine verandering optreedt in één van de componen ten, bijvoorbeeld een AutoCAD-tekening, moeten zo wel het tekst-, het berekenings- als het grafische docu ment worden aangepast en opnieuw gegenereerd; het is niet mogelijk om alternatieve ontwerpen door te rekenen, zonder daarvoor nieuwe documenten te gene reren; de documenten worden meestal beschouwd als eind product, of zijn zeer moeilijk in het vervolgproces te in tegreren; combinatie en integratie met andere tools zoals manage- ment-informatiesystemen en dergelijke is een moeizaam proces en is in veel gevallen zelfs niet mogelijk. Door gebruikmaking van objecttechnologie zijn deze problemen te elimineren. Door objecttechnologie toe te passen in een grafische omgeving, kunnen meerdere teke ningformaten door gebruik van „dataservers" zonder conversie worden gecombineerd. Dit wordt gerealiseerd doordat de bestanden die afkomstig zijn uit bijvoorbeeld AutoCAD en MicroStation in een „jasje" worden verpakt (fig. 2) dat functionaliteit bevat om allerlei bewerkingen op het bestand uit te voeren, zoals lezen, muteren en schrijven. Het bestand blijft hierbij echter te allen tijde in het eigen formaat staan! Tussen deze grafische omgeving die dus meerdere forma ten kan bevatten en het elektronische rekenvel (spread sheet) is een koppeling gerealiseerd, waardoor het (samen gestelde) grafische bestand met zijn eventuele maatvoe ring automatisch wordt aangepast indien er iets in het rekenprogramma wijzigt en vice versa. Zo ook bestaat er een koppeling tussen de tekstverwerker (die de begelei dende tekst bevat) enerzijds en de grafische omgeving en het elektronische rekenvel anderzijds. Sterker nog, de gra fische omgeving en het rekenvel kunnen zijn opgenomen in het document dat zich in de tekstverwerker bevindt. Er ontstaat op deze manier een naadloze integratie tussen de verschillende applicaties en documenten (fig. 3). informatietechnologie voordeden. Hoewel object-georiën teerd ontwikkelen zeer krachtig is, heeft het niet zijn volle dige potentie kunnen benutten, omdat er geen standaard Fig. 1. Bestek: berekeningen begeleidende tekst en kaart. raamwerk bestaat, waarmee software die ontwikkeld is door verschillende bedrijven, met elkaar kan communice ren binnen een applicatie, een netwerk of zelfs buiten de machine-architec- tuurgrenzen. Het belangrijkste resul taat van de object-georiënteerde revo lutie waren eilanden van objecten die niet met elkaar konden communice ren. Communicatie op een manier die te vergelijken is met „flessenpost" bleek hier geen goede oplossing te zijn. Er moest dus worden gezocht naar andere mogelijkheden. De oplossing wordt gevonden in objecttechnologie. Het is een technologie waar binnen een raamwerk van afspraken gebruik gemaakt wordt van interoperabele ob jecten. Interoperabele objecten zijn objecten die over de grenzen van tradi tionele objecten gaan. De bestaande grenzen kunnen voortkomen uit de programmeertaal, het systeemgeheu gen, de netwerk interface, enz. De oplossing voor de problemen die rezen rond traditionele objecten die begrensd worden door de program meertaal, het systeemgeheugen en de netwerkinterface, wordt gevonden in een systeem waarin softwarecomponen- 58 1997"2 GEODESIA Uitvoerenden ta v. B. 3tuurder Deituureltan 37 3241 AB Delegakeüorp Koiumdml, oktober 1096 MM Bedek 96-11-0035 C« echt heet Stuur der. Gemeente Utrecht Bijgaand vmdt u de tekening im de betekening van het bestek 96 11-0Q3J Zoals urn de berekening kunt nen is de gemiddelde prijs per oppervlakte eenheid 1.93 Deze stijging ten opzichte van onze eerder gemaakte afspraken kan gevonden worden in peiceel 32542. omdat dit perceel groter is geworden. Hopend u hiermee voldoende geïnformeerd te hebber^ Bestek 96-11-0035 Pwtaal Lijn «Mm lang» "'""us 22-4 •M 1.32» «12 uur, KM SM "mi 7, totaal 3732 66 7*6' 1336636

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 12