aÜ m /c» worden ontwikkeld. Een software- component is een herbruikbaar stuk code dat in binaire vorm in een andere softwarecomponent (eventueel van een andere leverancier) kan worden opgenomen. Softwarecomponenten moeten voldoen aan een externe stan daard, waarbij hun interne implemen tatie geheel vrij is. Ze kunnen worden gebouwd met behulp van procedurele talen of een object-georiënteerde taal. Ontwikkelaars kunnen dus binaire componenten aanschaffen en met el kaar verbinden met externe interfaces. Deze componenttechnologie is niet al leen een groot voordeel voor ontwik kelaars, het staat eindgebruikers ook toe om klantspecifieke applicaties sa men te stellen, en deze dan over de hiervoor reeds genoemde traditionele grenzen heen met elkaar te laten com municeren. Op deze manier hebben gebruikers de mogelijkheid om hun eigen problemen onmiddellijk op te lossen in plaats van maanden op een „one-size-fits-all'-oplossing te blijven wachten. Objecttechnologie heeft dus conse quenties voor systeemontwerpen, ont wikkelomgevingen, datastructuren en werkwijzen. Wat zijn nu de concrete voordelen van deze technologie voor de eindgebruiker? In de toekomst zal het mogelijk worden om bestanden uit verschillende bronnen, zoals Auto CAD, MicroStation, Arc/Info, MGE, enz., zonder conversie in één applica tie te gebruiken. Deze grafische be standen kunnen vervolgens weer met een grote diversiteit aan (gedistri- Fig 2. Gecombineerd DGN- en DWG- bestand verpakt in een data-server in een CAD- of GIS-applicatie. Fig. 3. Integratie en communicatie tussen verschillende softwaremodules. bueerde) databases gekoppeld zijn, die door de eindge bruiker op een uniforme manier kunnen worden benaderd. Bewerkingen op deze dara zullen kunnen worden uitge voerd door een grote diversiteit aan softwarecomponenten die door een breed scala aan ontwikkelaars zullen worden aangeboden. De eindgebruiker zal hierdoor zijn eigen plat form-onafhankelijke systeem kunnen samenstellen uit ver schillende componenten die op een uniforme manier met elkaar te combineren zijn. Softwarecomponenten kunnen dus het best worden ver geleken met afzonderlijke bouwstenen. Doordat totaalop lossingen straks door de eindgebruiker zelf kunnen worden samengesteld, zal er ook bij de ontwikkelaars een ver schuiving in de activiteiten plaatsvinden. Een bedrijf dat gespecialiseerd is in het maken van GIS-software, zal zich steeds meer kunnen gaan toeleggen op het ontwikkelen van hun „core product" omdat ze zich niet meer behoeven be zig te houden met hij voorbeeld de grafische kant en de visualisatie van het pakket. Dit kan worden overgelaten aan een bedrijf of ontwikkelteam dat hierin is gespecialiseerd. Uiteraard brengt objecttechnologie niet alleen maar voor delen met zich mee; er kleven ook nadelen aan. Perfor mance en efficiëntie worden vaak terecht genoemd als be langrijke kwaliteitseisen aan software. Het is duidelijk dat de aanpak met behulp van objecttechnologie gezien vanuit de ontwikkelkam op dit gebied geen specifieke voordelen met zich meebrengt. Het mechanisme van communiceren tussen verschillende objecten eist onmiddellijk zijn tol op het gebied van ver werkingssnelheid: het sturen van een bericht, wellicht via een meervoudige hiërarchie van objecten, kan nooit zo snel worden afgehandeld als een meer conventionele functie- of 59 GEODES1A 1997-1 DGN 'Jasje DWG 'Jasje' m ▼vdè Voordelen Nadelen Geacht heer Stuurder, Bijgaand vindt u de tekening (Figuur 1) en de berekening van het bestek 96-11-0035 (Figuur 2). Bestek 96-i 1-0035 c-TGemeente '•-o. v Utrecht PtrcMl llji-»l8m 32541 32-1 32-2 32-3 32-4 32542 32-5 32-6 32-T 32-5 32-9 33-2 33-3 33-4 12.56 54 32 23.CT Figuur 1: Tekening bestek Figuur 2: Berekening bestek Door de tekening of het bestek met de muis aan te klikken kunt u in - of uitzoomen, of alternatieven bekijken en direct visualiseren. Zoals u in bovenstaande berekening kunt zien is de gemiddelde prijs per oppervlakte eenheid 1.93. Deze stijging ten opzichte van onze eerder gemaakte afspraken kan gevonden worden in perceel 32542, omdat dit perceel groter is geworden. Hopend u hiermee voldoende geïnformeerd te hebben, Hoogachtend,

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 13