straatmeubilair en slootkanten is het een zeer geschikt hulpmiddel. Automatisch kan in kaart worden gebracht waar en wanneer bepaalde werkzaamheden zijn uitgevoerd. Veel onderhoud aan de verlichting in een bepaalde straat bijvoorbeeld en de frequentie waarmee onderhoud wordt gepleegd, is dan meteen betrouwbaar en overzichtelijk vast- gelegd. De grootste groei echter wordt verwacht in de mobiele branche (in-car navigation en tracking), zoals openbaar ver voer, koeriersdiensten, politie, brandweer, ambulances, wegenwacht, beveiliging en alarmering en vooral ook de consumentenmarkt. In plaats van het zoeken naar de juiste straat in een Stratenboek kan nu veel gemakkelijker naar de juiste positie worden genavigeerd. Belangrijke doelgroepen voor RDS-dGPS zijn: gemeenten, provincies, rijksoverheid, waterschappen en de nutssector (Vastgoed Informatie Systemen, Leiding Informatie Systemen en Geografische Informatie Syste men); archeologen, biologen en bodemonderzoekers voor het in kaart brengen van hun meet(boor)punten en het terug vinden hiervan (navigeren en uitzetten); landbouwers voor het besturen van landbouwmachines. Hierdoor kan bijvoorbeeld precies worden afgestemd welke meststoffen, waar en hoeveel, gestrooid moeten worden (Precision Farming); marktonderzoekbureaus. Op adresniveau is in kaart te brengen waar en wanneer (GPS is immers vooral een tijd meting) respondenten zich begeven (verplaatsingsonder- zoeken); de brandweer die bijvoorbeeld snel een bosbrand in coör dinaten wil lokaliseren vanuit de lucht. De wagens krij gen de coördinaten door en worden meteen naar de juis te plek gestuurd, eventueel met een in-car navigation sys teem; bedrijven die voertuigen vanaf een centrale willen volgen en „managen" (bijvoorbeeld gladheidbestrijdingsvoer- tuigen, hulpdiensten en bewakingsdiensten); Fig. 3. Mobiele Interface GPS voor de inwinning van plus-informatie en navigatie- toepassingen. scheepvaart en baggerbedrijven die nauwkeurig plaatsbepalen en navi geren op binnenwateren; automobilisten (in-car navigation) met een route-geleidingssysteem. In samenwerking met twee onder zoekbureaus worden op het moment proeven gedaan om verplaatsings- en mobiliteitsonderzoeken uit te voeren met RDS-dGPS. Hiertoe worden respondenten uit verschillende leef tijdsgroepen uitgerust met een gecom bineerde RDS-dGPS ontvanger, aan gesloten op een handheld-computer. De respondenten geven aan waarheen en waarmee zij zich verplaatsen. De dGPS-medng geeft automatisch posi tie, tijd en verplaatsing weer. Deze in formatie wordt geregistreerd in de handheld-computer en wordt één keer per week uitgelezen naar een centraal informatiesysteem. Middels dit sys teem kan in kaart worden gebracht hoe de respondenten zich verplaatsen, wanneer en waarom. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat gebruikt deze informatie ten behoeve van even tuele aanpassingen in de infrastuctuur (wegen, openbaar vervoer, e.d.). Tot op heden worden deze onderzoeken door respondenten handmatig gedaan middels het invullen van formulieren. Het RDS-dGPS systeem, gekoppeld aan een handheldcomputer, bleek voor dit onderzoek een goede uit komst te zijn. Het geheel is compact uitgevoerd en is in een klein schouder tasje mee te nemen. Zowel de GPS- als FM-antenne zijn hiervoor speciaal in de schouderband weggewerkt. Mobiele GPS-toepassingen Bij Heidemij Advies wordt de RDS- dGPS techniek voor projecten toe gepast. Heidemij voert vele projecten uit met bijna altijd een geografisch ge relateerde component. Steeds vaker wordt daarbij GPS toegepast [2]. In vroeger tijden was GPS vooral een landmeetkundige techniek die slechts door ervaren en speciaal getrainde landmeters kon worden gebruikt. De behoefte verandert en ook niet-tradi- tioneel landmeetkundige markten vra gen om technieken om snel en nauw keurig geografische data beschikbaar te krijgen. Vaak is daarbij een wat la- 66 1997-2 GF.ODES1A Badho ■Schiphol-

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 20