Een kleine zomerreis op zoek naar een standpunt Op zoek naar een standpunt BOEKBESPREKING Een bespreking van „Cartography" van Kraak Ormeling M. J. Kraak F. J. Ormeling, Cartography: Visualization of Spatial Data. Harlow: Longman, 1996. ISBN 0 582 25953 3. Prijs f 60,-. Ferjan Ormeling en Menno-Jan Kraak hebben hun leerboek Kartografie, oor spronkelijk uit 1987 en in 1990 her zien, nu in een Engelse versie uitge bracht, met veel nieuwe ontwikkelin gen erin. Geodeten kunnen wat dat betreft de kartografen als lichtend voorbeeld nemen! Ik heb het boek ge kregen van één van de auteurs, mis schien wel niet ter bespreking, maar dan toch wel om er een kritische blik in te werpen. Wat zijn mijn bevindin gen? door K.L.Poll CPN De titel van deze bespreking ontleen ik aan een lezenswaardig boekje van K. L. Poll (fig. 1), gevonden bij het uitstoffen van een boekenkast. Welk standpunt moet ik innemen, als alge mene lezer, als kritisch geodeet, en ten opzichte van de lezers van dit blad? Het boek is bedoeld voor het verschaf fen van „sufficiënt relevant knowledge of cartography for GIS users for the production and use of effective visuali zation of spatial information" (p. vii). Daaraan moet het boek dus worden getoetst. Maar je kunt ook vragen ir. R. van der Schans, zelfstandig adviseur voor kaartgebruik en interactie bij GIS. Fig. 1. Verklaring van de titel. welk standpunt de auteurs precies innemen ten opzichte van de relatie tussen GIS en kartografie. Kan de lezer dat standpunt uit de tekst reconstrueren? De beoordeling is op dezelfde wijze uit te voeren als volgens de kartografische methode: eerst kijken wat er wordt be handeld (de gedachteninhoud) en dan hoe dat wordt overgedragen op de lezer (de uitdrukkingsvorm). Het schrijven van een leerboek over kartografie is namelijk meta-kartografie: je maakt geen kaarten, maar brengt de kartografie in kaart. Bij de inhoudelijke beoordeling let ik vooral op de theoretische grondslagen (wat zijn de elemen taire begrippen en hun relaties?) en op methoden die de lezer kan volgen om goed bruikbare kaarten te produceren. Daarnaast let ik, vanuit mijn eigen specialisatie, ook op de behandeling van het kaartgebruik en de mens-computer- interactie via kaartbeelden. Bij de beoordeling van de pre sentatievorm kijk ik naar de volgorde waarin de inhoud wordt overgedragen, naar de toegankelijkheid (taalgebruik, trefwoorden) en naar het gemak waarmee je door het boek kunt navigeren. Het zijn aspecten die geheel overeenkomen met die waaraan je kaartproducten moet toetsen. Vooraf nu eerst wat algemene gegevens. Het boek telt 222 pagina's, ongeveer 185 illustraties en 8 pagina's in kleur. De hoofdstukindeling is als volgt: 1Geographic Information Systems and Maps. 2. Data Acquisition. 3. Map Characteristics. 4. GIS Applications: Which Map to Use? 5. Topography and Base Maps. 6. Map Design. 7. Statistical Mapping. 8. Cartographic Tools. 9. Advanced Mapping Environments. 10. Cartography at Work: Maps as Decision Tools. De inhoudsopgave gaat nog een niveau dieper, wat helaas niet voldoende is: er zijn nog genummerde subparagrafen en zelfs ongenummerde verdere onderverdelingen. Voor het krijgen van overzicht op het middelbare leesniveau moest ik daarom zelf de inhoudsopgave verder uitwerken, altijd leerzaam, maar toch eerder een taak van auteurs en/of uitgever. Visualisatie of berekening? De subtitel van het boek is „Visualization of Spatial Data". Een keurige titel, want in kaarten worden niet direct objec ten en processen in het terrein afgebeeld, maar gegevens die door waarneming of fantasie zijn verkregen. En het gaat ook niet om inwinning, vastlegging of rekenen, maar om visualisatie. 75 GEO DES IA

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 29