wanneer je de kaart maar niet op het scherm laat in branden. Bij type 2 en 3 blijft duister of het hier nu gaat om opslag en verzending van DLMs of van DCMs. Krijgt de ontvanger nu betekenisvolle en gestructureerde terrein beschrijvingen of slechts een verzameling tekeninstructies of betekenisloze pixelsDaar gaat het in de praktijk om, gezien allerlei discussies in nationale en internationale normalisa tiecommissies! Type 4, de „virtual map" van fig. 7, is iets wat correcter een „mental model" of „mental construct of reality" (p. 44) wordt genoemd, een Mentaal Landschaps- Model (MLM). Het begrip „mental map" wordt in de tekst en in fig. 7 uitsluitend gedefinieerd als neerslag op papier van de „virtual map" (in de vorige uitgave een raar soort Markens mutsje) terwijl in alle andere schema's (zie bijvoorbeeld fig. 2) de „mental map" als mentale voor stelling van het landschap is opgevat. Hier wreekt zich de onvolledigheid van de uitwerking van het l.M/CM-para- digma: alleen het digitale traject wordt beschreven, en dan nog alleen in heengang, en het volkomen vergelijkbare traject via de menselijke hersens is niet in eenzelfde theo retisch kader geplaatst. De ware „mental map" is de men tale voorstelling die iemand van een kaart als zodanig, als verzameling gekleurde vlekjes, heeft, een MCM (fig. 8)! Maar zoiets is, naar mijn ervaring, zelfs voor kartografen moeilijk te aanvaarden. Op p. 48 lees ik: „Topographers (together with geodesists) supply the x- and y-coordinates of the spatial information; the attribute data (with the exception of altitudinal data) are defined by others: Afgezien van een griezelig enge kijk op wat topografen en geodeten doen, wordt in deze omschrijving hoogte als een attribuut opgevat en niet als wezenlijk deel van de geometrische informatie. De auteurs denken kennelijk toch nog een beetje plat (grafisch?) en gaan nog niet uit van een volledig driedimensionale wereld. Misschien is mede daardoor fig. 1.4 misgegaan. Maar moet er voortdurend zo gemopperd worden? Dat valt mee. Hoofdstuk 6 (Map design), dat het gebruik van de grafische variabelen behandelt, steekt inhoudelijk goed in elkaar, net zoals hoofdstuk 7 (Statistical Mapping), dat de verschillende kaarttypen bespreekt. Maar ik miste wel een beschouwing over nog complexere uitdrukkingsvormen, zoals de compositie van meerdere kaartbeelden naast elkaar of de combinatie van kaart en toelichting. Ook hoofdstuk 9 is goed, met name het stuk over „animated maps". In fig. 9.8 (hier fig. 9) wordt heel mooi onderscheid gemaakt tussen „data manipulation" (in het DLM) en „graphic manipulation" (met het DCM). Jammer is dat één van de meest wezenlijke onderdelen van de koppeling tussen landschapsmodel en kartografisch model nergens systematisch wordt behandeld en zelfs in de index in het geheel niet wordt genoemd: de legenda. Af en toe wordt erover gesproken (ik kan dat helaas niet snel op zoeken!), maar structuur en functie komen er niet uit. Ook andere middelen om de kaart toegankelijk te maken (meta- informatie dus), komen niet aan de orde. F'g 6 (fig- 2.2). Waar is DLM/DCM Hoe pak je het aan? Behalve beschouwingen over de theo retische begrippen mag de lezer in een leerboek over kartografie ook een overzichtelijke bespreking van een werkproces verwachten, graag ook in de vorm van een schema en/of check list: hoe kom ik van terreingegevens tot een voor de gebruiker ideaal kaart beeld, op welke aspecten moet ik letten, welke keuzes moet ik maken? Op p. 151 lees ik bijvoorbeeld „So the aims of the visualization will also in fluence the choice of the graphical representation method". Prima, maar dat moet dan wel systematisch worden uitgewerkt. Vorm volgt (ook) functie. Er worden wel allerlei deelprocessen beschreven, met name in hoofdstuk 7, maar het overzicht in 8.3 is toch echt te beknopt. Eigen ervaringen met stu denten, en klachten uit het bedrijfs- Fig7 (fig- 3.8). Waar zit wat data 1997-2 GEODESIA tangible permanent map virtual map type 1 internet diskettes virtual map type 2 virtual map_ mental map (permanent) temporal map virtual map permanent map 78

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 32