h i és» Toegankelijkheid „Cartography" is goed bruikbaar op het middelbare en laagste leesniveau (om wat Bertiniaanse termen te gebrui ken), maar een overzicht over de samenhang tussen de ver schillende begrippen en werkprocessen ontbreekt. Ook de inhoudsopgave is daarbij niet behulpzaam. Hoofdstuktitels kunnen scherper en in diverse paragrafen worden meerdere onderwerpen behandeld zonder dat dit duidelijk tot uiting komt. Belangrijke begrippen, definities worden niet door cursivering of vet benadrukt, alles komt even grijs over. Kartografische principes zijn dus niet op meta-niveau toe gepast. De vaak goede illustraties staan vaak op de ver keerde pagina, met als extreem voorbeeld de bij eikaar behorende tabel 2 op p. 140 en fig. 8.11 op p. 149. Het ideale kartografieboek moet naar mijn mening op maat worden geschreven, zoals Bertin heeft gedaan, als ware het een stripverhaal. Iets meer wit in het boek, sommige plaat jes wat kleiner, papierverspillende en nietszeggende pren ten (fig. 8.3!) weg, en aanvulling met wat stroomschema's werken heilzaam voor de toegankelijkheid. De index kan ook veel beter: soms lijkt deze zeer compleet en systema tisch (bijvoorbeeld generalization, map types), maar ander zijds ontbraken zaken als: model, mental model, legend, transformation, interaction, symbol, layer, meta-informa- tion, navigation, aggregate, statistical surface en carto graphic method. Graag ook benadrukking van de plaatsen waar een definitie wordt gegeven, of een verklarende woor denlijst. Conclusie In het voorwoord (p.vii) geven de auteurs aan dat ze veel van hun inspiratie aan Bertin's „Semiologie graphique", ook mijn „eye-opener", hebben ontleend. Maar de heldere systematiek van Bertin is jammer genoeg ver te zoeken, terwijl de DLM/DCM-structuur in combinatie met zijn mentale tegenhanger (MLM/MCM) daar toch alle moge lijkheden toe biedt. Ook mis ik het overtuigende enthou siasme en doorzicht van Brunet's „La carte, mode d'em- ploi". Graag wat meer kaarten die het wereldgebeuren transparant maken! In detail bevat het boek zeer veel leer zaams, dat „will outlast this century" (p. viii), maar er is geen overzicht. Het fundamentele onderscheid tussen (D)LM en (D)CM komt door een te korte en verbrokkelde behandeling en onvolledige of zelfs foute schema's waar schijnlijk niet over op de (door diverse GIS-pakketten toch al op het verkeerde been gezette!) lezer. En daardoor komt veel van de behandelde stof in de lucht te hangen. De lezer, op zoek naar een standpunt, moet zich in bochten wringen om het allemaal wat scherper te zien. Beide auteurs zijn druk bezette mensen en daardoor is het bewerken van hun boek waarschijnlijk wat haastwerk ge worden. Hun ijver is bewonderenswaardig; als geodeet word je daar jaloers op: zo'n actueel overzichtswerk hebben we niet! Maar ze hadden hun werk aan kritische lezers moe ten voorleggen. Dat is kennelijk niet gebeurd, gezien het ontbreken van de in Engelstalige boeken vrijwel altijd aan wezige (uitbundige!) bedankjes. Nu worden alleen Axel Smits en Martin Jutte (terecht) in het zonnetje gezet voor hun technisch voortreffelijke werk aan de illustraties. Meer aandacht voor de structuur en toegankelijkheid van het boek zou dit werk echt meer uitstraling hebben ge geven. (0 h 1 Fig. 9 (fig. 9.8). Moet u gezien deze harde kritiek dit Dynamiek in boek maar niet kopen? Dat zou een de kaart, verkeerde conclusie zijn. Lezing ver groot wel degelijk uw inzicht in details en nieuwe technische ontwikkelingen. Het staat er allemaal in. Het boek is actueel. En het maakt ook goed duide lijk dat een kaart toch wel iets meer is dan een „visuele presentatie van de geometrie van een puntenveld" (HTW'96, p. 664). Door het aan te schaffen helpt u er wellicht aan mee dat in een nieuwe druk de gesignaleer de misvattingen de eeuw niet over leven en de structuur van een (inter actief!) kaartvervaardigings- en kaart gebruikproces nu glashelder in een goed perspectief wordt getoond, want kaarten (en boeken daarover) blijven weergaloze gereedschappen voor ons denken over en onze omgang met de wereld. 1997-2 GEODESIA time location ij attribute (b) location attribute successive build-up changing representation manipulation graphic manipulation (II)» 80

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 34