Registratie lidmaatschapsrechten van coöperatieve flatexploitatieverenigingen Waarom dit project? Is deze registratie openbaar? GEODESIA 1997-2 Met ingang van 1 januari 1997 is bij het Kadaster te Amsterdam een pilot- project gestart inzake de registratie van lidmaatschapsrechten van coöpe ratieve flatexploitatieverenigingen. Dit project is totstandgekomen in samen werking met Kadaster, bankinstellin gen, makelaardij te Amsterdam, wo ningcorporaties en diverse flatexploi tatieverenigingen. De levering van een registergoed, het bezwaren met hypotheek daarvan en dergelijke moeten worden ingeschre ven in de openbare registers die door het Kadaster worden gehouden. De rechtstoestand van zo n registergoed kan door eenieder worden ingezien, waardoor een grote mate van rechts zekerheid wordt verkregen. Apparte mentsrechten bijvoorbeeld zijn regis- tergoederen en worden derhalve op deze wijze geregistreerd, zulks in te genstelling tot lidmaatschapsrechten. Dit zijn namelijk geen registergoe- deren. Een lidmaatschapsrecht geeft recht op een gedeelte van een gebouw. De eigendom van het gebouw berust bij een flatexploitatievereniging die de lidmaatschapsrechten uitgeeft. Aange zien een lidmaatschapsrecht geen re gistergoed is, ontbreekt de registratie van die rechten bij een onafhankelijk instituut. Dat geldt ook voor verpan dingen en beslagen inzake die rechten. De rechtstoestand van een lidmaat schapsrecht kan dus niet met voldoen de zekerheid worden nagegaan, ook niet door een notaris, makelaar of bankinstelling. Toch verstrekken eni ge banken leningen aan eigenaren van lidmaatschapsrechten op basis van ver panding van lidmaatschapsrechten. Dit is echter meer gebaseerd op ver trouwen dan op een redelijke vorm van zekerheid. Om meer zekerheid te krijgen, is besloten bij wijze van proef een registratie bij het Kadaster te Am sterdam op te zetten, waarbij de desbe treffende flatverenigingen de bij hou ding van het ledenbestand uitbesteden aan het Kadaster, dat als bewerker van Z. Klaasse, senior beleids- adviseur vast goedinformatie bij de concernstaf Kadaster te Apeldoorn. het bestand optreedt. De proef, waaraan de leden van de flatverenigingen meewerken, zal ongeveer een jaar duren. Daarna zal een beslissing worden genomen omtrent even tuele landelijke of regionale invoering. Door registratie be staat beter inzicht in de rechtstoestand van lidmaatschaps rechten. Omdat dan sprake is van een lager risicoprofiel, brengen banken een lagere rente in rekening. In ieder geval tijdens de proefperiode is het register alleen toegankelijk voor de flatvereniging, de eigenaren van de desbetreffende lidmaatschapsrechten, en notarissen, make laars, banken en deurwaarders. Deze personen en instanties kunnen inzage krijgen in de registratie en akten opvragen. Het systeem is niet aangesloten op het Kadaster-netwerk. Informatieverstrekking geschiedt in de regel per omgaande via de telefax of - tegen legitimatie - aan de balie. Een en ander geldt natuurlijk alleen voorzover het flatverenigingen betreft, die aan de pilot meedoen. Dat zijn er ruim 20, die samen zo'n 320 (woon)eenheden in Amsterdam omvatten. De vereniging zorgt ervoor dat de leden van de vereniging geen bezwaar hebben tegen de registratie. Van leden die bezwaar hebben, worden geen persoonsgegevens in de registratie opgenomen. Gedurende het pilotproject brengt het Kadaster generlei kosten in rekening, noch voor de bijhouding, noch voor de informatieverstrekking. Het Kadaster en de overige par tijen aanvaarden gedurende de pilot geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de registratie. 83

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 37