hbo-ingenieurs en afgestudeerden van de TU Delft in de geodesie die ver antwoordelijk zijn of binnenkort wor den voor landmeetkundige werkzaam heden waarbij het GPS-systeem kan worden ingezet. Deze cursus begint op woensdag 21 mei 1997. Inlich tingen: ir. H. Velsink, telefoon (030) 289 05 14. De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. B. ter Horst (Afstudeerdatum: 13-7-96) In veel gebieden ter wereld treden bo dembewegingen op. Het meten en analyseren van deze bewegingen is van groot belang, omdat op basis van deze resultaten maatregelen kunnen wor den genomen om schade te voorko men. Bij de deformatie-analyse, zoals deze is toegepast bij het „Groningse gasveld", wordt onder andere gebruik gemaakt van herhaalde waterpassin gen. Ter verificatie van de opgetreden bodemdaling (als gevolg van aardgas winning) worden de resultaten van de verschillende epoques met elkaar ver geleken. Hierbij wordt ervan uitge gaan dat tijdens het meten van een en kele epoque geen deformaties plaats hebben. Als echter bijvoorbeeld de snelheid van de deformatie te groot is in verhouding tot de benodigde meet tijd, dan treden tijdens het meten al vervormingen op. Dit betekent dat er geen epoques gedefinieerd kunnen worden, waarbij geen deformaties plaatsvinden. Er is dan dus sprake van een deformatie binnen een epoque. Om toch op een adequate manier het deformatieprobleem te benaderen, moet een puur kinematische techniek worden gehanteerd. Hierbij wordt aan elke waarnemingsgrootheid een tijds- identificatie toegevoegd. In dit onderzoek is aandacht geschon ken aan het principe van de puur kine matische deformatie-analyse, de kwa liteit bij een dergelijke aanpak en de vraag wanneer deze aanpak überhaupt gebruikt moet/kan worden. Een be langrijke conclusie is dat een puur ki nematische aanpak goed gebruikt kan worden als er reeds een goede indruk bestaat van de te verwachten deforma tie (bijvoorbeeld op basis van geofysi sche of civiel-technische informatie). K. T. van Biesen (Afstudeerdatum: 13-9-96) Net als elk bedrijf streeft een melkvee bedrijf ernaar de kosten te minimalise ren en de opbrengsten te maximalise ren. Eén van de factoren die de hoogte van die kosten en opbrengsten beïn vloedt, is de kavelstructuur. Een melk veebedrijf is bedrijfseconomisch ge baat bij een kavelstructuur met een ge ring aantal grote kavels dichtbij huis. In dit onderzoek worden twee be drijfseconomische modellen van een melkveebedrijf ontwikkeld om een verantwoorde beslissing tijdens een landinrichtingsproject te kunnen ne men. Het doel van de modellen is de bedrijfseconomische effecten van een toedelingsafweging te berekenen. Het eerste model simuleert de berekening van het nettobedrijfsresultaat van een melkveebedrijf. Het tweede model be rekent de arbeidsopbrengst per hectare via een regressieformule. De conclusie van dit onderzoek is, dat het niet mo gelijk is binnen de gestelde randvoor waarden van het onderzoek een be drijfseconomisch simulatiemodel te ontwikkelen. Het gewenste aggrega tieniveau van het simulatiemodel is daarvoor te hoog. Verlaging van het aggregatieniveau zal leiden tot te veel invoerparameters en waarschijnlijk een te lange rekentijd. Wel is het mo gelijk binnen de gestelde randvoor waarden van het onderzoek een be drijfseconomisch regressiemodel te ontwikkelen dat op een eenvoudige en snelle wijze kan worden ingezet in het toedelingsproces van de landinrich ting. Hierdoor kunnen beslissingen tijdens het toedelen objectief worden onderbouwd en geëvalueerd. P. Cluitmans (Afstudeerdatum: 29-11-96) In de bouwwereld dient men rekening te houden met eventuele deformaties van het gebouwde. Om mogelijke de formaties te detecteren, worden op verschillende tijdstippen deformatie metingen uitgevoerd. Daarbij worden punten ingemeten, die karakteristiek zijn voor de geometrie van het object. Bij de uitvoering van deformatieme tingen binnen een project wordt vaak gebruikgemaakt van een breed scala aan instrumenten of sensoren. In de praktijk komt het maar zeer weinig voor dat metingen gedaan met ver schillende instrumenten, aan elkaar worden gerelateerd. De metingen worden meestal volledig onafhankelijk van elkaar uitgevoerd en verwerkt. In de scriptie wordt beschreven hoe verschillende instrumenten die wor den gebruikt bij deformatiemetingen in de metrotunnels van Rotterdam, op een efficiënte wijze kunnen worden gecombineerd. Uit het onderzoek blijkt dat combineren van verschillen de sensoren aanzienlijke voordelen kan opleveren. Niet alleen de kwaliteit van de te meten netwerken verbetert door het combineren, maar ook een eenduidige interpretatie van meetre sultaten wordt door het combineren gegarandeerd. M. J. E. Crombaghs (Afstudeerdatum: 29-11-96) Om te komen tot een verantwoorde verwerking van waarnemingen, wor den in de mathematische geodesie ver- effenings- en toetsingsprocedures toe gepast. Hieruit kan onder andere een a 93 GEODES1A 1997-2 SCRIPTIES TU DELFT Kwaliteitsaspecten bij een puur kinematische deformatie analyse Bedrijfseconomische modellen in de toedeling; modellen van een melkveebedrijf ten behoeve van bedrijfseconomische sturing bij toedeling op basis van simulatie en regressie Deformeren en combineren; combinaties van sensoren bij deformatiemetingen in metro tunnels Toetsing met een stochastische variantiefactor

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 47