Van de redactie Vraag en aanbod van geodata, een beperkte „fit for use" De geo-markt is in beweging, er komen meer dataprodu- centen en in snel tempo worden nieuwe informatieproduc ten en -tools ontwikkeld. De gebruiker wordt steeds beter op zijn wenken bediend. Het monopolie van grote land- meetkundig/kartografische diensten komt onder druk te staan en zo ook het prijsbeleid. Zowel de geodeet/produ cent als de echte gebruiker van geo-informatie worden ge prikkeld om na te denken over de prijs/prestatieverhouding van geo-data en vragen zich af of de ingeslagen weg wel de juiste is. Kort gezegd: kan het anders, kan het beter, gebrui ken we de geo-data wel op de juiste manier en beschikken we wel over de juiste geo-data? De markt ontwikkelt zich momenteel in de aanbod-rich ting sterker dan in de vraag-richting en dat is niet goed. De discussie spitst zich nog vaak toe op beschikbare budgetten en kosten, waarbij gemakkelijk wordt voorbijgegaan aan het nut van de informatie: wat kan ik ermee, wat levert het op? Een groot aantal gebruikers blijkt (nog) niet voldoende in staat de behoefte te specificeren. Hierdoor is de vraag- richting onvoldoende ontwikkeld. De vraag die naar voren komt is: zijn de gebruikers wel als een enkele groep te iden tificeren of is een differentiatie noodzakelijk? Mijn stellige mening is dat de gebruikers meer aandacht verdienen en dat differentiatie in producten en service nodig is. Door onderscheid te maken naar meerdere soorten gebruikers, wordt het mogelijk om de klant op maat te bedienen. Zo kunnen andere en nieuwe producten ontstaan en kunnen materie-inhoudelijk kennis en capaciteit effectiever wor den ingezet. Ook kan kennisontwikkeling beter worden ge pland, hetgeen de opleidingsprogramma's ten goede komt. En natuurlijk kan ook de inzet van geo-data per gebruikers groep beter worden beoordeeld op prijs/prestatieverhou ding. In de laatste jaren is een mogelijke indeling naar soorten gebruikers ontstaan. Deze indeling is gebaseerd op het soort gebruik (de handelingen) en blijkt in hoge mate be palend te zijn bij de vraag: welke geo-data zijn wenselijk en in welk bedrijfsproces speelt dit. Het gaat daarbij om de volgende gesimplificeerde indeling: raadplegen (waar ligt iets; welke vorm heeft het; in welke omgeving, enz.); ontwerpen (hoe past een nieuw object, gebaseerd op een stelsel van randvoorwaarden, in de beschikbare ruimte); effectstudie (wat is het ruimtelijk effect van beoogde of feitelijke veranderingen); objectbeheer (het feitelijk en economisch beheer en onderhoud van objecten in de werkelijkheid); objectanalyse (het creëren van nieuwe objecten, met bij behorende eigenschappen, op basis van een ruimtelijke analyse-functie); digitaliseren (welke digitale ondergrond kan worden in gezet om nieuwe geometrie op te bouwen?). Deze indeling is slechts een eenvoudig hulpmiddel om tot een betere definiëring te komen van de behoefte en ge schiktheid van geo-data in specifieke bedrijfstoepassingen. Marc van de Ven 50 1997-2 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 G] Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 522 53 62 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Lijwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wi) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 fax (0499) 37 44 97 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 4