Geometrische kwaliteit in perspectief*) Alle hout is geen timmerhout mathematical geodesy, quality control, background mathematische geodesie, kwaliteitsbeheersing, achtergronden Het Nationaal Geodetisch Plan 1995 pleit ervoor de geodesie te zien als één ondeelbaar geheel, maar het plan bevordert juist een tweedeling door aan de ene kant de geometrist en aan de andere kant de geo-informant te onderscheiden. De geodesie heeft maar één basis, de geometrie, de rest is daarvan afgeleid. De basis van de geodesie moet voortdurend worden voorzien van nieuwe impulsen, maar de geodesie kan van de basis alleen niet leven. Mijn jongste zoontje is nu vijf jaar oud, maar ik herinner mij goed de tijd dat hij nog geboren moest worden. Dat was een drukke tijd, want in onze eengezinswoning moest op zolder een nieuwe studiekamer voor mij worden gemaakt. De oude was voor de baby bestemd. Hoewel zelf klussen bepaald niet mijn hobby is, had mijn vrouw mij overtuigd dat een nieuwe zolder kamer best door mijzelf gebouwd kon worden. Aldus toog ik naar de doe-het-zelf-zaak en kocht het beno digde materiaal: elektriciteitsleidingen en -draden, stopcontacten, houten pa len, gipsplaten en veel schroeven. Ik veronderstelde goed materiaal te heb ben gekocht, maar bij het in elkaar zet ten bleken de houten palen enigszins gekromd te zijn. Kunt u zich het pie pen en kraken voorstellen toen ik met veel geweld probeerde de schroeven zodanig vast te draaien, dat het ge kromde hout toch een recht geheel ging vormen? Het werd mij duidelijk dat ik een leek was en dat een goede timmerman deze problemen niet zou hebben gehad. Hij zou bij de juiste zaak het goede hout voor een redelijke prijs hebben gekocht. Waarom had ik er geen timmerman bijgehaald? Om- ir. H. Velsink, docent aan de Hogeschool van Utrecht, opleiding Geodesie. dat ik dacht dat het goedkoper was om het zelf te doen. Maar klopt dat wel? Alleen als de vele werkuren en de ergernis die het klussen mij kostten, niet in geld worden uitgedrukt. Echter, als een timmerman wordt gevraagd het werk te doen: hoe moet ik als leek beoordelen of hij zijn werk efficiënt en doelmatig uitvoert en of hij het geheel netjes afwerkt zoals het hoort? Een oud spreekwoord zegt immers: alle hout is geen timmerhout, ofwel: niet elke timmerman is een goede. Timmerman en geodeet Er is een duidelijke parallel te trekken tussen de timmer man en de geodeet. Een belangrijk werkterrein van de geodeet betreft het opmeten van topografische objecten. Uit de metingen kunnen de positie, vorm en grootte van de objecten worden afgeleid (fig. 1). Dit meten was vroeger een vak, maar wordt steeds meer een vaardigheid die elke doe-het-zelver zich kan eigen maken. Of het nu het meten met een total station, het verwerken van fotogrammetri- sche opnames, het interpreteren van remote sensingbeelden of het meten met GPS-ontvangers betreft, het bedienings gemak van de apparatuur neemt voortdurend toe. Net als bij timmerwerk, gaat ook bij het uitvoeren van geodetische metingen weieens iets mis als een leek het doet. Laten we eens kijken wat er zoal mis kan gaan. Een leek is zich minder dan een geodeet bewust van de precisie van de metingen. Het gevolg is dat metingen van allerhande kwaliteit met elkaar worden gecombineerd. Uit het resultaat denkt de leek vervolgens informatie met elke denkbare precisie te kunnen halen. Evenzo kan het gebeu ren dat, als van een punt de NAP-hoogte bekend is, pas als het te laat is wordt geconstateerd dat de betreffende hoogte een fout bevat. Het ontbreken van details op een kaart of het niet actueel zijn ervan kan grote ergernis veroorzaken, maar slechts zelden wordt de conclusie getrokken dat geo detische vakkennis de ergernis had kunnen voorkomen. GEODESIA 1997-2 KEYWORDS TREFWOORDEN Bewerking van een voordracht tijdens de Geodesie- studiedag over „Geometrie Geo- informatie Geodesie!?" in oktober 1996.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 5