Waar blijft de geodeet? De vraag kan worden gesteld waarom een geodeet niet wordt geraadpleegd als dat toch problemen kan voorko men. Onbekendheid met het geodetische vakgebied is een belangrijke oorzaak. Een probleem wordt niet als een geo detisch probleem berkend en het te hulp roepen van een geodeet is niet een normale zaak. En als men zo ver komt dat een probleem als geodetisch wordt herkend, is het vaak al te laat en is het niet meer zinvol een geodeet erbij te halen. Bovendien is een geodetisch ingenieur al gauw te duur en wordt het als omslachtig ervaren een dergelijke specialist in te schakelen. Om nog te zwijgen van de situatie dat een geodeet erbij wordt gehaald, maar ook hij geen oplossing voor een probleem weet te geven. IKEA Een blik op de wereld van de timmerman maakt duidelijk hoe de geodeet zijn kennis nuttig kan inzetten zonder dat hij wordt gezien als een dure specialist. In de timmermans wereld is op de doe-hct-zelf-trend adequaat gereageerd door het bedrijf IKEA (fig. 2). Het succes van IKEA is der mate groot, dat het hier niet nodig is de IKEA-producten nader toe te lichten. Iedereen kent ze. De timmerspecialis- ten van IKEA weten dat het timmermansvak een vak is, waar niet lichtvaardig over moet worden gedacht. Alle hout is niet geschikt als timmerhout en echt goede timmerlieden zijn er maar weinig. Toch willen de mensen zelf timmeren. De oplossing is om hout in bewerkte vorm te verkopen, zo dat duidelijk is waar het hout voor kan worden gebruikt: een kast, een bed, een keukenkastje. Bovendien worden er geen normale schroeven en moeren, schroevendraaiers en zagen verkocht, maar speciale verbindingsconstructies. Op die manier kan de koper zelf klussen en is dus minder geld kwijt - en gebruikt toch het juiste hout en maakt con structies die degelijk in elkaar zitten. Delftse school Voordat dit beeld van IKEA wordt vertaald naar dc geode sie, moet duidelijk zijn welke geodetische vakkennis aanwe zig is om veel voorkomende problemen van vorm-, grootte en plaatsbepaling op te lossen. Het archetype van geodeti sche vakkennis is de mathematische geodesie van de Delft- se school, de fameuze Delftse waarnemingsrekening (een interessant historisch overzicht geeft [1]). Standaardterm die elke geodeet kent, is het begrip nauwkeurigheid, onder te verdelen in precisie - de natuurlijke variatie in waarne mingsreeksen en betrouwbaarheid de mate waarin fou ten kunnen worden gedetecteerd. De Delftse school is vooral tot ontwikkeling gekomen in planimetrische punts- bepalingsproblemen en is daarom sterk tweedimensionaal en punt-georiënteerd. De verworvenheden van de Delftse school zijn intussen gemeengoed geworden in berekenin gen van geometrische grondslagen. Op dat terrein is vol doende computerprogrammatuur aanwezig en weet de geodetische werkvloer hoe daarmee om te gaan. Bij detail metingen, hij deformatiemetingen, bij uitzetwerkzaam- heden en bij het beheer van de geometrie van geografische z Fig. 1. informatiesystemen (GIS) zijn de Vorm- en grootte- principes van de Delftse school echter bepaling van topo- nog lang geen vanzelfsprekendheid. grafische objecten. Daar moeten de goede computerpro gramma's en instrumenten nog ko men. Daar moet nog een missie wor den uitgevoerd. Een dergelijk missie moet echter a la IKEA worden uitge voerd. Hoe dat kan, wordt helder als het vanuit een object-georiënteerd perspectief wordt bekeken (zie het overzichtsartikel [2] en ook mijn be toog in [3]). Object-georiënteerd Het begrip Object-geOriënteerd Pro grammeren (OOP) is afkomstig van de bouwers van computerprogram ma's, maar het concept is veel alge mener toepasbaar. Ter illustratie van het concept kan een huis, dat als ob ject wordt bekeken, dienen. Wat een huis is, hangt af van de omstandighe den. Een huis is een woonverblijf of een verzameling woonverblijven voor een woningbouwvereniging. Een huis is een brievenbus voor een postbestel- ler. Een huis is een inkomstenbron voor de gemeentelijke belastingen. Het is nuttig om een huis als een een heid, een duidelijk gedefinieerd ob ject, te zien, maar het is moeilijk om los van een bepaalde toepassing te be palen wat de kenmerkende eigen schappen van een object zijn. Van een huis kan een plaatje worden getekend, bijvoorbeeld op een computerbeeld- 52 1997-2 GEODESIA A

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 6