Nieuwe inwinningstechnieken maken gebruik van velerlei soorten sensoren die ons overstelpen met digitale gegevens. Hoe met de nauwkeurigheid daarvan om te gaan? Vanuit het Kadaster in Nederland, maar ook vanuit bij voorbeeld Oost-Europese instellingen voor landregistratie, is men geïnteresseerd in oplossingen voor het probleem hoe kaarten van allerhande geometrische kwaliteit kunnen worden gecombineerd en omgezet tot bruikbare geo-infor- matie. Dit probleem is zo wezenlijk, dat men miljoenen guldens overheeft voor goede oplossingen. Fig. 3. IKEA: basis is hout; speelgoed valt binnen de reikwijdte; de ideeën zijn vernieuwend. GBKN en geometrie Ongeveer zes jaar geleden vroeg ik als hoofd Onderzoek en Ontwikkeling Geodesie van het Kadaster aan afdelings hoofden in de provinciale vestigingen ol het niet tijd werd de uit punten en lijnen opgebouwde GBKN's om te zetten in bestanden met vlakken als basiseenheden. Mij werd te verstaan gegeven dat dat zinloos was, omdat de koop krachtige vraag daarnaar volledig ontbrak. Nu leest men in Geodesia enthousiaste verhalen over vlakgerichte GBKN's. Men heeft niet veel visie nodig om in te zien dat de twee dimensionale, vlakgerichte GBKN maar een kort leven beschoren zal zijn. De gemeentelijke beleidsmaker, die thuis zijn zoontje op de computer reizen door virtuele, driedimensionale landschappen ziet maken, zal geen ge noegen nemen met een geodeet die hem een platte, twee dimensionale, statische lijnenkaart op het beeldscherm toont. Een nieuw te ontwerpen kruispunt in virtual reality bekijken zal geometrische problemen oproepen, waar de geodeet zijn handen vol aan heeft. Basiskennis De moderne geodeet heeft voor zijn rekentechnieken niet meer voldoende aan de vertrouwde vereffeningstechniek. Hij moet gebruikmaken van interpolatie- en approximatie- technieken. Hij moet transformatie- en aansluitingstech nieken beheersen voor driedimensionale geometrische ob jecten en hij moet dat grafisch kunnen visualiseren. Om 54 Veel geodeten onderschatten de geometrische problemen omdat zij ze niet herkennen en er derhalve ook geen oplossing voor hebben. precisie en betrouwbaarheid te kun nen beschrijven, moeten concepten uit de vage logica (fuzzy logic) te hulp worden geroepen. Om de metingen van de nieuwe meettechnieken te kun nen verwerken, moet hij de fysica van digitale sensoren bestuderen. En om tenslotte alles op de juiste wijze in de computer te krijgen, is de informatica, beter gezegd de geo-informatica, on ontbeerlijk. Er is geen sprake van dat de geodeet voor wat betreft de geome trie op de lauweren van de Delftse school kan gaan rusten. Missie In het Nationaal Geodetisch Plan 1995 [4] wordt gesproken over een huidige missie en een uitgebreide mis sie van de geodesie. De huidige missie wordt geformuleerd als: de bepaling van vorm en indeling van het aardop pervlak in relatie met het zwaarte- krachtsveld. Dit is een beknopte mis sie die niet de huidige situatie, zelfs niet de situatie in het verleden, be schrijft. De uitgebreide missie behelst de verzorging van informatie gericht op het in ruimtelijk verband brengen van verschijnselen, omstandigheden en gebeurtenissen in de omgeving van de aarde. Hoewel uitgebreider is deze missie nog steeds te beknopt. Daar over is in Geodesia al het nodige ge zegd. Wat onder een missie voor de geodesie kan worden verstaan, wordt beider als eerst wordt geformuleerd wat een missie voor een bedrijf als IKEA zou kunnen zijn. De basis van IKEA is eenvoudig, degelijk timmer- manswerk. Voortdurend probeert IKEA het timmermansvak in te zetten voor innovatieve verbeteringen in het basismateriaal en in de constructiesys temen. Van de basis alleen kan IKEA niet bestaan en dus wordt veel meer gedaan. De reikwijdte van IKEA om vat het ontwerpen van meubels, van dessins voor stoffen, van handige din getjes in het huishouden en zelfs van spelletjes (fig. 3). Opmerkelijk is daar bij dat de grenzen van het timmer mansvak ver worden overschreden. Er zijn voldoende producten, waar geen gram hout in is verwerkt. IKEA heeft zich ontwikkeld tot „woninginrich ter". Maar de basis is en blijft eenvou dig, degelijk timmermanswerk. Dat betekent niet dat IKEA zich ook wil 1997-2 GEODESIA Nieuw!

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 8