bezighouden met de bouw van bij voorbeeld steigers of houten zeilsche pen. Die zaken vallen buiten de reik wijdte van IKEA. Stellingen alle hout is geen timmerhout; alle geo-informatie is geen geodetisch verantwoorde informatie; de geodesie heeft een geometrische missie in de geo- informatie. Een vertaling naar de geodesie bete kent dat de basis wordt gevormd door liet leveren van informatie over de geometrie van geo-informatie. Het is de taak van de geodesie om op dit terrein de beste te zijn én om innova tieve, nieuwe resultaten te boeken: de Delftse school is niet af. De reikwijdte van de geodesie is de productie van kaarten van GIS, de vormbepaling van de aarde, de gemeentelijke geo-infor- matievoorziening, de civiele techniek en de bouwkunde, de landinrichting, enzovoorts (fig. 4). Buiten de reik wijdte van de geodesie vallen zaken als het oplossen van sociale problemen in binnensteden (stadsinrichting?) of, aan de andere kant van het spectrum, het uitvoeren van meteorologische on derzoekingen met GPS-signalen. Een geodeet is ongetwijfeld van waarde voor dergelijke zaken, net zoals een timmerman van IKEA een goede kans maakt op een baan bij een bouwer van Fig. 4. houten zeilschepen, maar daar blijft De reikwijdte van het bij. Alle hout is geen timmerhout De conclusie is dat alle hout geen timmerhout is en dat daarom geodetische vakkennis onontbeerlijk is voor het oplossen van wezenlijke problemen in het leveren van in formatie over de geometrie van geo-informatie. Er zijn nog vele lacunes in de kennis over dergelijke problemen, maar als oplossingen worden gevonden, dan moeten die in de vorm van handige hulpmiddelen, bijvoorbeeld als zelf denkende objecten, aan de vaak niet-geodetische gebrui kers ter beschikking worden gesteld. Het is vanzelfsprekend dat de reikwijdte van de geodesie veel groter is dan alleen de kennis over de geometrie van geo-informatie. De geodesie moet echter de lengte van haar armen niet overschatten en ervoor zorgen dat haar basis gezond en vernieuwend blijft. Geometrical quality in perspective The role of geodesy in the context of geographical information systems is discussed. The geometry of such systems and the quality of geometry is the main concern of a geodesist. Based on an object oriented approach one should develop useful tools that enable a geodetically justified use of geometry. The un solved problems in geometry that call for a geodetical solution are abundant and they are the starting point from which geo desy can contribute to the field of geographical information systems. Geometria kvalito en perspektivo La rolo de la geodezio en la kadro de geografiaj informsistemoj estas diskutata. La geodeziiston koncernasprecipe la geometrio de tiaj sistemoj kaj la kvalito de la geometrio. Surbaze de ob- jektorientita aliro li konstruu utilajn ilojn kiuj ebligas geo- dezie pravigeblajn uzojn de la geometrio. Abundas nesolvitaj problemoj koncerne la geometrion kiuj bezonas geodezian sol- von kaj ili estu la elirpunkto de kie la geodezio povas kontri- bui al la kampo de geografiaj informsistemoj. [1] Daalen, D. T. van, De Delftse School in beweging. Lustrumboek Snellius 1980 - 1985. [2] Korson, T., J. D. McGregor, Understanding Object- Oriented: a Unifying Paradigm. Communications of the ACM, september 1990, Vol. 33, no. 9, p. 40 - 60. [3] Velsink, H., On Geometrical Quality in a Land Information System. Proceedings of the OEEPE- Workshop on Data Quality in Land Information Systems, held in 1991 in Apeldoorn, Netherlands; Official Publication no. 28, september 1992. [4] „Wat is waar?", Nationaal Geodetisch Plan 1995, opgesteld in opdracht van de Nederlandse Commissie voor Geodesie, Delft 1995. 55 GEODESIA 1997-2 Meteorologie Niet-geodetische vereffeningsproblemen Leidingenregistratie Deformatieanalyse Vorm- en groottebepaling Informatica Civiele techniek H Geo-informatie Bouwkunde Grondrecht GIS- en kaartproductie Waardebepaling Landinrichting Strafrecht Maatschappelijk werk Summary Resumo en Esperanto Literatuur

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 9