Gouden gids voor geo-informatie Een kijkje achter de schermen van een project geo-information, software, background geo-informatie, programmatuur, achtergronden In Nederland zijn verschillende organisaties die gebruikmaken van geo-informatie, druk doende binnen hun organisatie een (geo)informatie-infrastructuur te ontwikkelen [1], Een belangrijk onderdeel van die infra structuur vormt de meta-informatie: een verzameling gegevens over onder andere aard, beschikbaarheid en kwaliteit van ruimtelijke gegevens (geo-datasets). Meta-informatie speelt een centrale rol bij de snel groeiende gegevensuitwisseling tussen organisaties. In dit artikel wordt ingegaan op de resultaten en de werkwijze van het Ide- fix-pilotproject. Dit pilotproject is een samenwerkingsinitiatief tussen RIVM, DLO-Staring Centrum, Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat, Provincie Gelderland en Ravi. Het pilotproject maakt deel uit van het Ra- vi-project om te komen tot een natio naal clearinghouse voor geo-informa tie (NCGI). Doel van het pilotproject Idefix is het „clearinghouse-concept" nader te onderzoeken op haalbaarheid. Gekozen werd voor het ontwerpen en bouwen van een werkend prototype dat door de initiatiefnemers en belang stellenden nader kon worden onder zocht op functionaliteit en bruikbaar heid. De ervaring met het ontwerpen en bouwen zou een basis moeten vor men voor verdere discussies en ont wikkelingen. ir. Tb. Thewessen en ing. M. P. J. van de Ven, respectievelijk tverkzaam bij bet Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en de Provincie Gelderland. Het prototype is inmiddels, op verzoek van de Ravi, for meel overgedragen aan de Ravi om vervolgens als basis te dienen voor verdere ontwikkeling van het NCGI. Op dit moment kan men het clearinghouse-prototype vinden op Internet [adres: http://idefix.geodan.nl] Wat is nu eigenlijk een clearinghouse? Zonder uitputtend te willen zijn, wordt in dit artikel uitgegaan van de vol gende formulering: „Een clearinghouse is een gedistri bueerd netwerk van organisaties die ruimtelijke gegevens produceren, beheren en/of gebruiken. Deze gegevens zijn door een elektronisch netwerk en meta-gegevens met el kaar verbonden en vormen een belangrijke component van een te ontwikkelen nationale geo-informatie infra structuur". Doelstelling project Het doel van het project is in de inlei ding beschreven. De enigszins abstrac te doelstelling laat zich naar het vol gende vertalen. Voor wat betreft de inhoud: verbeteren van het inzicht op welke wijze informatietechnologie (H een bijdrage kan leveren aan de rea lisatie van een clearinghouse; verkrijgen van inzicht in de basis concepten voor een clearinghouse; inzicht verkrijgen in (inter)organi- satorische vraagstukken gerelateerd aan de implementatie van een clea ringhouse (bijvoorbeeld beheer en beschikbaarstelling van meta-gegevens, en ontwikkeling en beheer van de in frastructurele zaken); door middel van prototyping kennis en ervaring opdoen om uiteindelijk een gedetailleerd ontwerp te maken en een definitieve applicatie te kunnen bouwen. Met betrekking tot toekomstige samenwerking en commu nicatie: basis leggen voor verdergaande inhoudelijke discussies over terminologie, concepten, gebruiksmogelijkheden en het belang van een clearinghouse; inzicht krijgen in mogelijke toekomstige samenwerkings vormen bij de realisatie van een nationale infrastructuur voor geo-informatie. 109 GEODESIA '997-3 KEYWORDS TREFWOORDEN Ir. Th. Thewessen is sinds 1 maart 1997 werkzaam bij Geodan bv te Amsterdam. Prototype beschikbaar op Internet

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 11