(V Cotf x Uitgangspunten Idefix-concept Op basis van deze doelstellingen konden uitgangspunten voor het Idefix-concept worden opgesteld. Dit concept bestaat uit een centrale databank met meta-gegevens over digitale ruimtelijke bestanden (geo-datasets). Om de meta gegevens in de databank beschikbaar te stellen aan raadple gers/gebruikers, moeten onder andere afspraken worden gemaakt over: de taal en het formaat waarin de meta-gegevens worden gedefinieerd en opgeslagen; de wijze waarop de organisatie-specifieke meta-gegevens worden geconverteerd en geleverd aan de centrale data bank; de wijze waarop de centrale databank op elektronische wijze wordt ontsloten voor de „buitenwereld"; de wijze waarop raadplegers/gebruikers daadwerkelijk de gewenste geo-datasets kunnen verkrijgen; de relatie tussen aanbieders van geo-datasets en de be heerder van de centrale databank; het gebruik van trefwoorden in relatie tot de geo-data sets. Het „gezicht" van het Idefix- prototype. Voor het vastleggen en beschrijven van meta-gegevens van geo-datasets is gekozen voor het bijbehorende gegevens- model (norm) van de Europese Commissie [2]. Het gege- vensmodel is geïmplementeerd in een relationele database (Oracle). Om interpretatieverschillen te voorkomen ten aanzien van de meta-gegevens en de inhoud van de gege vens, is in overleg met de Ravi een gebruikersrichtlijn op gesteld [3]. Vanwege de snel groeiende populariteit van Internet en de veelbelovende openheid en eenvoud is gekozen voor dit transport- en communicatiemiddel. Internet is te be schouwen als een internationaal stelsel van afspraken over de wijze waarop informatie wordt beschreven (html-taal) en getransporteerd (tcp-ip communicatieprotocol) over bestaande telecommunicatie-netwerken. Verder is gekozen voor de Netscape-browser. Hiermee wordt de interactie Krijgt het toekomstig NCGI de Idefix- uitstraling of wordt het een Idee- fixe 110 tussen de gebruiker en het netwerk verzorgd. In feite zorgt de browser voor de vertaling van de ..html-pro- grammacode naar een duidelijke en interactieve gebruikersinterface. Om voor de gebruiker bet zoeken en selecteren van geo-datasets te vereen voudigen, is in de gebruikers-interface uitgegaan van een aantal zoekcriteria. I n verband met de hoeveelheid te pre senteren informatie, een gevolg van de specificaties van de Europese norm, is geëxperimenteerd met response-eisen, vormgeving en ordening van de gege vens op het scherm. Projectorganisatie Het streven naar clearinghouses is een relatief jonge ontwikkeling, waardoor beperkte ervaring en kennis beschik baar zijn. Om een clearinghouse te realiseren, moet veel kennis en innova tief denkvermogen worden ingezet. Hierdoor en omdat een groot aantal aspecten van het te realiseren clearing house tamelijk onbekend was, is geko zen voor een werkwijze op basis van prototyping. Door snel delen van het prototype te ontwikkelen en regel matig terug te koppelen, kon de func tionaliteit worden beoordeeld en waar nodig de ambitie bijgesteld. Aan harmonisatie- en standaardisatievraag stukken werd wel aandacht besteed, maar deze discussies mochten niet remmend werken op de ontwikkeling van het prototype. Waar nodig zijn bij 1997-3 GEODESIA MC

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 12