Projectresultaat 112 1997-3 GEODESIA een rol spelen. Welke invloed deze belangen hebben rich ting het nationaal clearinghouse en welke effecten een rol hebben gespeeld in het project, blijft in dit artikel buiten beschouwing. Technische infrastructuur Binnen de pilot zijn veel IT-methoden en technieken aan de orde geweest. De betrokken organi saties zijn aan een onderzoek onder worpen om eventuele technische pro blemen vroegtijdig op te sporen en toekomstige ontwikkelingen te be spreken [4]. Ondanks dat IT in dit project een belangrijke rol vervult, wordt hierop in dit artikel niet verder ingegaan. Twee trends/verwachtingen zijn echter wel vermeldenswaard: de telecommunicatie-ontwikkelin- gen zullen de komende jaren onge twijfeld een voor de gebruiker positief effect hebben op snelheid, service en kosten van de communicatievoor zieningen; door integratie van verschillende datastructuren, zoals beeld, geluid en documenten, met de bestaande tekst- georiënteerde relationele database-structuren ontstaan nieuwe mogelijkheden om de geografische (meta)infor- matie vast te leggen en beschikbaar te stellen. Europese norm voor meta-gegevens In de afgelopen jaren zijn er op Europees niveau diverse ini tiatieven gestart om te komen tot een norm voor het vast leggen van meta-gegevens voor geo-datasets. Door de be trokkenheid van de Ravi bij het opzetten van deze Europese (concept)norm TC287, is gekozen voor het toepassen er van in het Idefix-project. Omdat de norm nog erg nieuw is, moest extra werk worden verzet om duidelijkheid te krijgen over een aantal onderwerpen. Deze onderwerpen laten zich vertalen in de volgende knelpunten: ontbreken van een goede vertaling van begrippen (om schrijving van de meta-variabelen); verschillen in interpretaties van begrippen en toepassing daarvan binnen de eigen organisatie; ontbreken van een thesaurus (tref woordenlijst) en voorbeeldbeschrij vingen (hulpmiddel voor de gebrui ker om te experimenteren met het beschrijven van geo-datasets); ontbreken van een gebruikershand leiding (een uitgebreide beschrijving van de meta-variabelen, hun samen hang en de wijze waarop ze moeten worden toegepast); ontbreken van een logisch en fysiek gegevensmodel voor toepassing in Oracle (waarbij met name de consis tentie van de gegevensrelaties en de constraints centraal staan). De Ravi heeft, lopende het project, de nodige initiatieven ontwikkeld om de conceptnorm te concretiseren. Zo is een vertaling gemaakt van begrippen, is een voorstel gedaan voor een the saurus en zijn voorbeeldbeschrijvingen gemaakt. Voor de uitvoering van het project betekende dit dat de conversie van de lokaal aanwezige meta-infor- nratie naar de Europese norm niet met een eenvoudige handeling kon worden afgedaan. De gebruikersorganisaties moesten meerdere malen hun nteta- in formatie met behulp van speciale programma's omzetten. Pas daarna konden de prototype-bouwers deze bestanden inladen in de clearinghou se-database. Nadat deze was gevuld, konden de gebruikersorganisaties op htm beurt weer controles uitvoeren op juistheid, leesbaarheid en volledig- Ide fix: zoek heid. geo-datasets! Logisch concept Idefïx Op basis van de projectdoelstelling zijn voor de Idefix-applicatie vier hoofdfuncties afgeleid en gerealiseerd: 1het grafisch en administratief visua liseren van beschikbare meta-ge gevens en een quick-look van de geo-dataset, gebruikmakend van Internet als transportmedium, het World Wide Web als communica tiemiddel en de Europese (concept) standaard voor meta-gegevens; 2. zoeken en selecteren van bestan den op basis van vier criteria, te we ten: sleutelwoorden, trefwoorden, ruimtelijke begrenzing en type be- Als Idefix de standen. Natuurlijk moet uiteinde- draadkwijt is, lijk de gevonden geo-dataset kun- kan er een help- nen worden besteld; scherm worden 3. het waar mogelijk ondersteunen opgestart. van het „doorschakelen'' naar orga nisatie-specifieke meta-informatie, ook wel de „lokale winkeltjes" ge noemd; 4. het op basis van de geselecteerde meta-gegevens bekijken en zo mo gelijk kopiëren/overhalen van geo- datasets rechtstreeks bij de verant woordelijke organisatie. Voor de derde functie is een koppeling gerealiseerd met de geo-informatie- winkel van de MD. Voor de vierde functie is een rechtstreekse koppeling gerealiseerd met het RIVM en het DLO-Staring Centrum.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 14