Kafi en de grote hertaxatie-operatie BEDRIJFSREPORTAGE De betekenis van de wet WOZ voor de vastgoedinformatie en andersom Kafi GEODESIA geo-information, valuation, profile geo-informatie, waardebepaling, bedrijfsreportage KEYWORDS TREFWOORDEN Als u één dezer dagen bent geconfronteerd met een aanmerkelijke (theoretische) waardestijging van uw onroerend bezit, zult u waarschijnlijk niet direct een relatie hebben gelegd met het vakgebied van de vast goedinformatie. Het is waarschijnlijker dat u zich realiseert dat de uitkomsten van de hertaxatie gevolgen kunnen hebben voor uw onroerende-zaakbelasting, uw waterschapslasten, uw inkomstenbelasting (huurwaarde forfait) en tenslotte misschien wel voor uw vermogens belasting. Jazeker, door de drastische waardestijging bent u op papier plotseling een vermogend mens geworden... en dat heeft zijn consequenties. Als u zich in tweede instantie realiseert dat de waardevaststelling als gevolg van de jongste hertaxatie voor een groot deel is gebaseerd op werkzaam heden van Kafi, mag u hen dit niet persoonlijk aanrekenen; zij voeren slechts in opdracht van gemeenten de wet uit. Dat zij daarbij gebruikmaken van de kadastrale kaart, de GBKN, de kadastrale boekhouding en nog een handvol andere vastgoedgegevens die u zelf heeft helpen vervaardigen, is geen toeval. Dat komt omdat die gege vens als nauwkeurig, betrouwbaar en Theo Scbeele, redacteur. Een stuk van winkelcentrum Presikhaafmoet worden opgesplitst in afzonderlijke WOZ-objecten. actueel te boek staan. Dat voldoet aan de doelstelling van de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) om te ko men tot één basis voor de heffing van belastingen van ver schillende overheden en daardoor te komen tot verbetering van de rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid, meer duide lijkheid naar de burger en verbetering van de efficiency. Een bezoek aan Kafi in Arnhem, middenin de hectische periode dat de eindgegevens aan de gemeenten moeten worden toegeleverd, geeft een indruk van de wijze waarop de vastgoedinformatie hier wordt getransformeerd tot gedetailleerde informatie voor belastingheffing. Project manager Freek van Eijk legt haarfijn uit wat Kafi is en hoe het komt dat zij werkzaam is in deze markt. Kafi is onge veer 27 jaar geleden uit Heidemij ontstaan door de behoef te om ondersteuning van de waterschappen bij de heffing van waterschapslasten. Later kwamen daar ook werkzaam heden bij voor het heffen van gemeentelijke belastingen. Momenteel is Kafi een zelfstandig bedrijf, waarvan Heide mij (onder andere dienstverlener op het gebied van geo- informatie en GIS) de enige aandeelhouder is. In 1996 werkten er ruim duizend medewerkers bij Kafi, dat actief is bij zestig procent van alle gemeenten en tachtig procent van de waterschappen. Met vrijwel alle water schappen is een on line verbinding beschikbaar. Die klan tenkring kan dus nog groeien, maar er wordt ook uitge keken naar nieuwe klanten waaronder Kadaster, nutsbe drijven, woningbouwverenigingen en ook het buitenland. Men is continu op zoek naar nieuwe markten en produc ten. De samenwerking met Heidemij op het gebied van WOZ-GIS is daar een mooi voorbeeld van. De Kafi-kantoren zijn verspreid door Nederland. Het hoofdkantoor zit aan de Vlamoven in Arnhem, regiokanto ren zijn te vinden in Woerden, Breda en Zwolle en verder zijn er nog ondersteunende bureaus voor bezwarenbehan- deling, projectmanagement, taxaties en het invorderen van parkeergelden. 129

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 31